REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ranking kart kredytowych

Które banki mają w swojej ofercie najlepsze karty kredytowe? W rankingu przygotowanym przez analityków Open Finance pierwsze miejsca zajmują karty Citibanku, Alior Banku i Polbanku.

Banki walczą o klientów z sektora MŚP

Millennium liczy na powtórzenie sukcesu z bankowości detalicznej, w czym ma pomóc zastrzyk kapitału z emisji, Kredyt Bank stawia na mobilnych doradców i kredyty w 24 godziny.

Około 5 tys. odbiorców energii elektrycznej bez prądu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że łącznie na terenie województw małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i zachodniopomorskiego około 5 tys. odbiorców pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej.

Za wzrost gospodarczy odpowiadają rynki wschodzące

Za tegoroczny światowy wzrost gospodarczy odpowiadać będą głównie rynki wschodzące Chin, Indii i Brazylii. Liderem będą Chiny.

REKLAMA

Fundusze promocji produktów rolnych zgromadziły 11,5 mln zł

Minister rolnictwa i rozwoju wsi powołał członków komisji zarządzających funduszy promocji produktów rolno – spożywczych, wyłonionych w trybie naboru uzupełniającego, które po I kwartale funkcjonowania zgromadziły około 11,5 mln zł.

Polska chce eksportować towary rolno-spożywcze na Bliski Wschód

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się z ministrem gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sultanem Bin Saeed Al Mansouri.

Zwrócone składki ZUS a zeznanie podatkowe

Otrzymałem z ZUS zwrot składek ubezpieczeniowych. Zastanawiam się teraz, czy taki zwrot powinienem wykazać w zeznaniu podatkowym i opodatkować. Fiskus zwróci mi też nadpłatę podatku dochodowego za poprzedni rok, czy od tej nadpłaty zostanie on odliczony ?

Ile płacimy za ogrzanie mieszkania

Koszty ogrzewania źle ocieplonego mieszkania wybudowanego z „wielkiej płyty” mogą być nawet dwukrotnie wyższe od kosztów mieszkania w nowym, energooszczędnym budownictwie. Najwięcej ciepła ucieka przez okna, dach i ściany.

REKLAMA

Kredyty „Rodzina na swoim” cieszą się popularnością

BGK szacuje, że w tym roku banki udzielą o 40 proc. więcej kredytów z dopłatą niż w rekordowym 2009 roku. Ale bardzo prawdopodobne, że od kwietnia zmniejszą się limity cen nieruchomości, umożliwiające skorzystanie z programu Rodzina na swoim.

1 lutego ostatni dzień rozliczenia PIT-28

Podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć roczny PIT-28. Ostatnim dniem na wysłanie PIT-28 za 2009 rok jest poniedziałek 1 lutego 2010 roku. Podatnicy, którzy zapomną o terminowym rozliczeniu z fiskusem, zostaną ukarani.

Jednolita stawka dla najmu

Podatnicy osiągający przychody z najmu prywatnego zapłacą w tym roku podatek ryczałtowy według jednej 8,5-proc. stawki.

Słabną różnice między zawodem radcy prawnego a adwokatem

Adwokat i radca prawny to dwa różne zawody. Chociaż w ostatnim czasie można zauważyć niwelowanie różnic między obydwoma profesjami.

Zasady przyznawania emerytur z FUS są zgodne z prawem

Zasady wyliczania i przyznawania emerytur z FUS osobom mającym ustalone prawo do emerytury wojskowej i policyjnej są zgodne z konstytucją - uznał w dniu 27 stycznia 2010 roku Trybunał Konstytucyjny.

MS skontroluje prokuratury

W nawiązaniu do pojawiających się doniesień dotyczących nieprawidłowości przy przechowywaniu akt ze śledztw prowadzonych przez wydziały ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadzi kontrole w prokuraturach.

PAIiIZ: powstanie ponad 8 tys. miejsc pracy

W 2009 roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zakończyła pozytywną decyzją 29 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 767,9 mln euro. Dzięki inwestycjom powstanie 8, 152 tys. nowych miejsc pracy.

Gospodarka rośnie zgodnie z planem

Na 1,7 proc. oszacował Główny Urząd Statystyczny tempo wzrostu gospodarczego naszego kraju w ubiegłym roku. Ta wielkość nie stanowi zaskoczenia. Ekonomiści spodziewali się, że może ona wynieść od 1,4 do 2 proc. a wypadkowa ich prognoz wynosiła 1,6 proc.

Tempo wzrostu gospodarczego może sięgnąć 3,5 proc.

Według wstępnych szacunków GUS, w 2009 roku PKB wzrósł o 1,7 proc. wobec oczekiwanych 1,6 proc. i naszej prognozy 1,7 proc. – informuje Getin Noble Bank.

Rodzina na swoim nie płaci PIT

Uzyskane dopłaty w ramach uczestnictwa w programie „Rodzina na swoim” są zwolnione z PIT.

MG ulepsza regulacje energetyczne

Poprawa efektywności energetycznej, system ochrony odbiorców wrażliwych oraz ułatwienia w realizacji inwestycji to tylko niektóre z obszarów, w których Ministerstwo Gospodarki przygotowuje nowe regulacje. Proponowane zmiany pomogą zrealizować cele wyznaczone w „Polityce energetycznej Polski do 2030 roku.”.

Ponad 250 mln zł dotacji na infrastrukturę uczelni

W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na poprawę infrastruktury sześciu polskich uczelni przeznaczonych zostało ponad 250 mln zł – poinformowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Banki wolą zarabiać na depozytach

Z przedstawionych przez Narodowy Bank Polski danych wynika, że w ubiegłym roku banki wolały gromadzić pieniądze na depozytach niż zarabiać na kredytach. W tym czasie klienci zgromadzili na lokatach i kontach bankowych niemal 50 miliardów złotych.

Reforma emerytalna to próba demontażu całego systemu

Po fali krytyki propozycji zmian w systemie emerytalnym zgłoszonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ogłaszanym jutro planie konsolidacji wydatków publicznych nie znajdą się żadne punkty dotyczące OFE.

Ubezpieczyciele współpracują z warsztatami samochodowymi

Ubezpieczyciele oferujący polisy komunikacyjne rozwijają współpracę z warsztatami samochodowymi. Dostają one prawo do oceny rozmiarów szkód, co przyspiesza rozpoczęcie naprawy. Towarzystwa oszczędzają, bo nie muszą posyłać swoich pracowników.

Projekty infrastrukturalne dofinansuje UE

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko pozwoli na zasilenie polskiej gospodarki 27 mld euro, z czego 19 mld euro będzie pochodziło z funduszy unijnych - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, podczas konferencji „Realizacja projektów infrastrukturalnych w ramach PO IiŚ na lata 2007 – 2013”, która odbyła się 27 stycznia br. w Warszawie.

UOKiK: przejęcia w przemyśle lotniczym, spożywczym i elektrycznym

Prezes UOKiK zgodziła się na kolejne połączenia – zielone światło ma m.in. przemysł lotniczy, elektryczny, spożywczy oraz energetyka.

Dłużnicy alimentacyjni z Warszawy trafią do bazy BIG InfoMonitor

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w styczniu 2010 roku rozpoczął współpracę z firmą BIG InfoMonitor w zakresie przyjmowania od miasta informacji gospodarczych, dotyczących dłużników alimentacyjnych. Osoby, których dane znajdą się w zasobach Centralnej Ewidencji Dłużników, mogą mieć problemy z uzyskaniem kredytu, pożyczki, z zakupami na raty oraz z zakupem Internetu i innych usług.

dbNet liderem rankingu kont internetowych

Około 8 mln osób korzysta w Polsce z kont internetowych. Ich główną zaletą jest wygoda i najczęściej bardzo niskie opłaty.

Na najwyższe pensje mogą liczyć warszawiacy

Najlepiej w Polsce zarabiają informatycy, a także pracownicy telekomunikacji i firm ubezpieczeniowych. Na najwyższe pensje mogą liczyć mieszkańcy Warszawy – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2009 przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Mogą się zaostrzyć kryteria udzielania kredytu bankowego

Być może już dziś Komisja Nadzoru Finansowego będzie głosować nad wprowadzeniem rekomendacji T, która może zamknąć drogę do kredytu bankowego osobom o niższych dochodach oraz takim, które już mają inne kredyty.

Wysyłanie paczek od siebie podlega opodatkowaniu

Podróżni wysyłają do siebie wywiezione rzeczy osobiste, aby odciążyć bagaż. Jeśli nie dopełnią formalności, za przedmioty tak przesłane zapłacą VAT i cło. Przy rzeczach o znacznej wartości powinni udokumentować ich wywóz poza UE.

Stopy procentowe pozostają bez zmian

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi 3,5 proc., stopa lombardowa 5 proc., stopa depozytowa 2 proc., zaś redyskonta weksli 2 proc. w skali rocznej.

Private Equity dyskutuje na temat przebiegu prywatyzacji w Polsce

W Ministerstwie Skarbu Państwa odbyło się drugie spotkanie przedstawicieli resortu i funduszy Private Equity działających w Polsce. Współorganizatorem tego spotkania było Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych.

EBI potwierdził gotowość finansowania projektów drogowych

26 stycznia 2010 roku w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury odbyło się spotkanie podsekretarza stanu Radosława Stępnia z przedstawicielami Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), które poświęcone było współpracy w zakresie finansowania projektów drogowych w roku 2010 oraz następnych latach.

Home Broker poszerza działalność

Home Broker, doradca zajmujący się obsługą zakupu nieruchomości, rozbudowuje sieć oddziałów i zatrudnia nowych doradców. W placówkach firmy pracuje już 415 doradców.

Dokumentacja w biznesie hazardowym

Od 19 stycznia 2010 roku obowiązuje rozporządzenie w sprawie dokumentacji prowadzonej przez podmioty prowadzące działalność w zakresie gier hazardowych.

Zmiana ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych

Dnia 24 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa w sprawie zatrudniania pracowników tymczasowych. Celem ustawy jest efektywniejsze umożliwienie pracodawcom użytkownikom zatrudniania pracowników tymczasowych.

Informacja PIT-11 bez wszystkich danych pracownika

Pracodawca, który nie posiada pełnych danych o swoim pracowniku wymaganych do złożenia PIT-11, powinien złożyć deklarację podatkową z pominięciem brakujących informacji.

Elektroniczna rejestracja wniosków o wyznaczenie mediatora

Zgodnie z projektem Elektronicznej Platformy Usług Publicznych (ePUAP) pojawiła się możliwość elektronicznej rejestracji wniosków o wyznaczenie mediatora.

Ubezpieczenie wypadkowe - nowy formularz ZUS IWA

Płatnicy składki na ubezpieczenie wypadkowe zobowiązani są składać informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA. Jednak nie dotyczy to wszystkich płatników. Kto ma taki obowiązek - tłumaczy Bernard Jaroszewicz z departamentu ubezpieczeń i składek z centrali ZUS.

Większa dostępność do usług prawnych w Polsce

Pod względem dostępności usług prawnych Polska w Unii Europejskiej plasuje się na 12 miejscu. W europejskim rankingu Polska wyprzedza m.in. Francję, Austrię i Szwecję.

Dodatkowe 5 mln zł na EXPO 2010

Minister Gospodarki otrzymał z rezerwy budżetowej dodatkowe 5 mln zł na sfinansowanie udziału Polski w Światowej Wystawie EXPO 2010 w Szanghaju. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej sprawie 26 stycznia br.

Netbook alternatywą dla małych firm

Netbook, produkt ery kryzysu ekonomicznego okazał się ratunkiem dla firm produkujących sprzęt komputerowy. Niewielki, tani, prosty - to czynniki które uwarunkowały jego sukces podczas gdy sprzedaż komputerów stacjonarnych i notebooków spadała.

Jest porozumienie w sprawie zajęć dla aplikantów

Naczelna Rada Adwokacka osiągnęła porozumienie z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury w sprawie praktyk i zajęć teoretycznych dla aplikantów. Do jego podpisania może dojść jeszcze w tym tygodniu.

PIP: nie ubywa skarg dotyczących dyskryminacji w zatrudnieniu

Do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) wpływa corocznie ponad 300 skarg dotyczących dyskryminacji w zatrudnieniu. Najczęściej odnoszą się one do nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, kształtowania wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia.

Niemieckie marki samochodów najczęściej kuszą złodziei

Niemieckie marki samochodów niezmiennie cieszą się największym wzięciem wśród polskich złodziei. Ale ci kradną coraz mniej, a policjanci łapią ich coraz częściej.

Firmom jest łatwiej o kredyty

W IV kw. ub.r. odnotowano dość wyraźną poprawę dostępności do kredytu, choć nie był to jeszcze poziom obserwowany przed wrześniem 2008 roku – wynika ze styczniowego raportu NBP dotyczącego kondycji firm.

Zamiana urlopu macierzyńskiego na świadczenie pieniężne nie jest możliwa

Urlop macierzyński jest uprawnieniem przyznanym z mocy prawa w związku z urodzeniem dziecka. Przysługuje on każdej kobiecie, która urodziła dziecko w trakcie trwania stosunku pracy. Nie ma przy tym znaczenia ani rodzaj wykonywanej pracy, ani jej staż.

Wzrost bezrobocia zgodny z oczekiwaniami ekonomistów

W grudniu stopa bezrobocia wyniosła 11,9 proc., czyli zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów.

Prezydent chce zakaż zmianę etatu na pracę tymczasową

Prezydent chce zakazać zatrudnienia na miejsce zwalnianych pracowników osób z agencji pracy tymczasowej oraz wysokich kar dla firm łamiących tę zasadę.

Pracującym w UE należy się zwrot nadpłaconego podatku dochodowego

O zwrot podatku możemy się starać przez cały rok. Procedura trwa średnio pół roku i często zależy od tego, jak rzetelnie skompletowaliśmy dokumenty. Jeśli w danym roku podatkowym zarobiona przez nas kwota nie przekroczyła wysokości kwoty wolnej od podatku, należy się nam wówczas zwrot całej nadpłaconej kwoty.

REKLAMA