reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wskaźnik PMI lekko wyhamował

Wskaźnik PMI lekko wyhamował

Wskaźnik aktywności gospodarczej polskiego sektora przemysłowego PMI, wyliczany przez firmę Markit we współpracy z HSBC, wyniósł w styczniu 51 punktów.

To nieco mniej niż poprzednio. W listopadzie i grudniu ubiegłego roku sięgał on 52,4 punktu. Była to wartość najwyższa od marca 2008 r. Na tym poziomie wzrost wskaźnika wyhamował. Wciąż jednak utrzymuje się na poziomie powyżej 50 punktów, wskazującym na poprawę sytuacji w przemyśle.

Na nieco niższą wartość wskaźnika w pierwszym miesiącu roku wpłynęło mniejsze tempo wzrostu nowych zmówień. Jego spadek widoczny jest już drugi miesiąc z rzędu. Zamówienia wciąż się zwiększają, ale rekordowego tempa, jakie zanotowano w listopadzie, nie udało się utrzymać.

Dotyczy to zarówno zamówień krajowych, jak i eksportowych. Poziom produkcji wzrósł w styczniu już szósty raz z rzędu, jednak tempo tego wzrostu było także nieco wolniejsze. Mniejsza dynamika wzrostu produkcji i zamówień wpłynęły na spadek zatrudnienia, choć nie był on znaczący. Zanotowano największy od lipca ubiegłego roku spadek zapasów.

Wciąż rosną koszty produkcji, głównie w wyniku wyższych cen metali oraz artykułów spożywczych. Wzrost kosztów produkcji utrzymuje się już od sześciu miesięcy. Przedsiębiorcy jednak nie byli w stanie przerzucić tych kosztów na odbiorców i ceny wyrobów gotowych spadły.

Powodem były obawy związane z wolniejszym tempem wzrostu zamówień, rosnąca konkurencja na rynku oraz umacniający się złoty.

Zobacz także: Finanse.wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama