reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Redukcja emisji CO2 nie oznacza utraty konkurencyjności

Redukcja emisji CO2 nie oznacza utraty konkurencyjności

Jos Delbeke, zastępca dyrektora generalnego DG Environment w Komisji Europejskiej był gościem międzynarodowej konferencji na temat polityki klimatycznej, jaka odbyła się w Warszawie. Jednym z jej celów była próba odpowiedzi na pytanie, jak Polska – wzorem innych krajów UE – powinna wypracowywać prawodawstwo dotyczące polityki klimatycznej, które będzie korespondować z celami Unii.

Konferencja Najnowsze wymiary polityki klimatycznej "Trzy idee, które czynią wolnym" została zorganizowana pod połączonymi patronatami ambasadorów Wielkiej Brytanii, Szwecji i USA.

Celem organizatorów było stworzenie płaszczyzny do dyskusji nad zasadnością stworzenia polskiego prawa przeciwdziałania zmianom klimatycznym, opierającego się na sprawdzonych i skutecznych mechanizmach zastosowanych w innych krajach:

• budżetowanie CO2 (carbon budgeting) – Climate Change Act, Wielka Brytania,
• technologie i uregulowania związane z mechanizmem energii ze śmieci (waste-to-energy) – Act on Sustainable Energy and Climate, Szwecja,
• procedura etykietowania (carbon label) bazująca na śladzie węglowym (carbon footprint - suma emisji gazów cieplarnianych) – Clean Energy and Security Act (Waxman-Markey Bill), Stany Zjednoczone.

Podczas swojej prezentacji Jos Delbeke przestawił priorytety klimatyczne UE oraz związane z nimi bezpośrednio założenia i prognozy energetyczne. Zapewnił, że redukcja emisji nie może oznaczać utraty konkurencyjności. Przyznał jednocześnie – odnosząc się do wcześniejszych uwag prelegentów, że niedawna konferencja ONZ ws. zmian klimatycznych zamiast się sukcesem okazała się tylko "krokiem we właściwą stronę".

Delbeke był także adresatem wielu pytań dotyczących polityki klimatycznej UE. Zapewniał, że Unia słucha nie tylko propagatorów tezy o globalnym ociepleniu. Wyjaśniał, że niezależnie od poglądów na temat przyczyn zmian klimatycznych ludzkość i tak musi na nie reagować.

– My uznajemy, że pochodną zmian klimatycznych jest konieczność przebudowy polityki energetycznej. To nowa rewolucja, która już się dokonuje i my musimy w niej uczestniczyć – mówił Delbeke.

Belgijski gość tłumaczył także, dlaczego UE nie promuje energetyki jądrowej, uznawanej przez niektórych za najbardziej ekologiczną.

– To tak kontrowersyjna kwestia, że pozostawiono ją w gestii rządów narodowych. Podczas gdy we Francuzi są entuzjastami atomu, Włosi czy Austriacy w swoim ustawodawstwie wręcz zabraniają budowania elektrowni jądrowych – wyjaśniał.

Wśród prelegentów konferencji byli także m.in. minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Marcin Korolec, wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk, a także goście ze Szwecji i Wielkiej Brytanii.

KE/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Muzyczka

Doktor nauk prawnych1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama