| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Fundusz Dostosowania do Globalizacji wspiera firmy w kryzysie

Fundusz Dostosowania do Globalizacji wspiera firmy w kryzysie

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan pozytywnie odnosi się do informacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o uruchomieniu na nowych zasadach w ramach działań antykryzysowych Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Fundusz pomaga dużym firmom i branżom szczególnie odczuwających skutki kryzysu.

PKPP Lewiatan zaznacza, że europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) od 2007 roku udziela pomocy firmom dokonującym zwolnień grupowych. W latach 2007 – 2008 z różnych form pomocy dla pracowników związanych z programami outplacement, szukaniem pracy, szkoleniami, czy powrotem na rynek pracy skorzystało 15 dużych firm europejskich.

W nowej formule EFG może pomagać firmom, które dokonują zwolnień spowodowanych kryzysem. Należy podkreślić, że fundusz może być ważnym instrumentem łagodzenia ekonomicznych i społecznych skutków zwolnień grupowych, związanych w szczególności ze skutkami kryzysu gospodarczego i finansowego.

Złagodzenie kryteriów pomocy, w szczególności poprzez zwiększenie poziomu współfinansowania z budżetu UE kosztów kwalifikowanych ujętych we wniosku oraz obniżenie minimalnych progów zwalnianych pracowników z 1000 do 500 osób w okresie 9 miesięcy, może przyczynić się do szerszego zainteresowania tym instrumentem ze strony polskich firm. Ważnym kryterium jest objęcie pomocą w razie utraty pracy pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie wraz z dostawcami i producentami w łańcuchu dostaw. Zastosowane prawne kryteria liczenia liczby zwolnionych pracowników w pełni odpowiadają warunkom ustawodawstwa polskiego.

Obejmują one zarówno zwolnienia grupowe stosowane w firmach zatrudniających powyżej 20 pracowników, jak i zwolnienia indywidualne.

Analizy pod kątem dostępności tego instrumentu dla przedsiębiorstw polskich wymagają natomiast zastosowane kryteria gospodarcze udzielanej pomocy. Zostały one zdefiniowane jako zmiany strukturalne w kierunkach światowego handlu, które prowadzą do poważnych zakłóceń gospodarczych, szczególnie znacznego wzrostu importu do UE lub szybkiego spadku udziału rynkowego UE w danej branży lub przenoszenia działalności do państw trzecich.

Zastosowanie takich kryteriów może niekorzystnie wpływać na dostępność tego instrumentu dla niektórych branż w Polsce np. przemysłu stoczniowego, samochodowego czy np. odzieżowego.

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także: Praca.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK