Budżet państwa straci na zwiększeniu wymiaru czasu wolnego
REKLAMA
REKLAMA
Zdaniem PKPP Lewiatan nie możemy pozwolić sobie na zwiększenie wymiaru czasu wolnego. Firmy, głównie z sektora handlu, poniosą zbyt duże straty. Staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni inwestycyjnie oraz spadnie zatrudnienie, co w obecnej sytuacji gospodarczej jest bardzo niepokojące.
REKLAMA
Jeżeli pomysł dotyczący wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego w święto Trzech Króli wejdzie w życie, będziemy liderem w Europie pod względem liczby dni wolnych od pracy. Obecnie z 12 wolnymi dniami jesteśmy w czołówce, obok Słowacji, Malty i Portugalii. Średnia europejska to 9,6 dnia.
Dodatkowy dzień wolny właśnie na początku stycznia spowodowałby masowe wydłużanie urlopów przez pracowników. Trwałyby one od świąt Bożego Narodzenia do 6 stycznia.
Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego to ogromne starty dla firm sektora handlowego. Każdy dodatkowy dzień wolny, szczególnie weekendowy oznacza mniejszy przychód o ok. 1,5 mld złotych rocznie.
REKLAMA
Ponadto wprowadzenie kolejnego dnia świątecznego obniży roczne przychody podmiotów prowadzących działalność gospodarczą o 5,75 mld zł, a to zmniejszy przychody budżetowe – utrata jednego dnia pracy może skutkować brakiem 1,07 mld zł przychodów budżetu Państwa.
PKPP Lewiatan zaznacza, że należy również pamiętać, że każdy pracodawca może indywidualnie ustanowić w firmie dzień wolny w Święto Trzech Króli bądź ograniczyć czas pracy w tym dniu.
Obowiązuje przecież rozporządzenie Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy.
PKPP Lewiatan/IN
Zobacz także:
Praca i kariera Wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.