| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Budżet państwa straci na zwiększeniu wymiaru czasu wolnego

Budżet państwa straci na zwiększeniu wymiaru czasu wolnego

Z powodu zwiększenia wymiaru czasu wolnego budżet państwa może stracić 1 mld zł przychodów. Grozi to m.in. zbyt dużą stratą dla firm z sektora handlu i spadkiem zatrudnienia.

Zdaniem PKPP Lewiatan nie możemy pozwolić sobie na zwiększenie wymiaru czasu wolnego. Firmy, głównie z sektora handlu, poniosą zbyt duże straty. Staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni inwestycyjnie oraz spadnie zatrudnienie, co w obecnej sytuacji gospodarczej jest bardzo niepokojące.

Jeżeli pomysł dotyczący wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego w święto Trzech Króli wejdzie w życie, będziemy liderem w Europie pod względem liczby dni wolnych od pracy. Obecnie z 12 wolnymi dniami jesteśmy w czołówce, obok Słowacji, Malty i Portugalii. Średnia europejska to 9,6 dnia.

Dodatkowy dzień wolny właśnie na początku stycznia spowodowałby masowe wydłużanie urlopów przez pracowników. Trwałyby one od świąt Bożego Narodzenia do 6 stycznia.

Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego to ogromne starty dla firm sektora handlowego. Każdy dodatkowy dzień wolny, szczególnie weekendowy oznacza mniejszy przychód o ok. 1,5 mld złotych rocznie.

Ponadto wprowadzenie kolejnego dnia świątecznego obniży roczne przychody podmiotów prowadzących działalność gospodarczą o 5,75 mld zł, a to zmniejszy przychody budżetowe – utrata jednego dnia pracy może skutkować brakiem 1,07 mld zł przychodów budżetu Państwa.

PKPP Lewiatan zaznacza, że należy również pamiętać, że każdy pracodawca może indywidualnie ustanowić w firmie dzień wolny w Święto Trzech Króli bądź ograniczyć czas pracy w tym dniu.

Obowiązuje przecież rozporządzenie Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy.

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także:

Praca i kariera Wieszjak.pl

Wymiar czasu pracy Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »