| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dochody budżetu 2009 roku wyższe niż przewidywano

Dochody budżetu 2009 roku wyższe niż przewidywano

Deficyt budżetowy w 2009 r. mniejszy dzięki wyższym dochodom z podatków.

Podczas konferencji prasowej Minister Jacek Rostowski poinformował, że w 2009 r. odnotowano wyższe dochody o około 11 mld zł niż prognozowano w nowelizacji budżetu.

- Mamy ponad 9 mld zł wyższych dochodów podatkowych, z czego ponad 5 mld wyższych dochodów z podatku VAT, ponad 2 mld wyższych dochodów z akcyzy i ponad 1 mld wyższych dochodów z podatków PIT - wyliczył szef resortu finansów. Poinformował również, że dochody niepodatkowe były wyższe o 2 mld zł, w tym prawie 700 mln zł pochodzi z dywidendy ze spółek Skarbu Państwa.

Minister finansów Jacek Rostowski ocenił, że ze względu na dobre dochody budżetu w 2009 r. deficyt będzie prawdopodobnie nieco mniejszy niż przewidywano. - Przypuszczamy, że będzie pomiędzy 24 a 25 mld zł, czyli poziom przybliżony do deficytu z 2008 roku - poinformował szef resortu finansów.

Minister Jacek Rostowski poinformował także, że rząd przygotowuje plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych. Zaznaczył, że kluczowym elementem planu będzie reguła wydatkowa zapewniająca zwiększanie wydatków publicznych w bardzo ograniczony sposób w następnych kilku latach.

- Żeby się mieścić w takich ramach, które zapewnią stabilność i bezpieczeństwo finansów - zaznaczył minister. - Myślę, że wyniki budżetu na 2009 rok stanowią solidną, dobrą podstawę do dalszej poprawy finansów publicznych w następnych kilku latach - dodał Jacek Rostowski.

KPRM/JN

Zobacz także: Finanse.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK