REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wzrośnie sprzedaż polis

Długoterminowe polisy inwestycyjne, ubezpieczenia aut i rozbudowane, ale już odpłatne, pakiety assistance – oferty takich ubezpieczeń będą rozwijały w przyszłym roku banki.

5 tys. zł za najlepszą pracę poświęconą ochronie konkurencji

Prezes UOKiK po raz drugi zaprasza do udziału w konkursie na najlepszą pracę magisterską poświęconą ochronie konkurencji. Dla laureatów przewidziano 3 nagrody finansowe oraz wyróżnienie. Zwycięzca otrzyma 5 tys. zł. Zgłoszenia należy przesyłać do 15 lipca 2010 roku.

Ułatwienia w podejściu do egzaminu na prawo jazdy

Szykują się spore ułatwienia dla kandydatów na kierowców. Już wkrótce kolejki do egzaminu na prawo jazdy będą znacznie krótsze niż teraz.

Rząd dba o relacje z przedsiębiorcami

Od października do grudnia br. Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Fundacją „Centrum Partnerstwa Publiczno - Prywatnego” przeprowadziło cykl szkoleń poświęconych realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Z najlepszymi praktykami w tej dziedzinie zapoznało się ponad 200 przedstawicieli administracji.

REKLAMA

ZUS kończy potwierdzanie prawa do opieki medycznej

Jeszcze przez trzy dni ZUS będzie wydawać legitymacje ubezpieczeniowe potwierdzające prawo do korzystania z bezpłatnej pomocy medycznej w placówkach mających kontrakty z NFZ.

Niepełnosprawni niechętnie wykorzystują środki unijne

Organizacje pozarządowe aktywizujące osoby niepełnosprawne przegrywają w konkursach o unijne dotacje z firmami komercyjnymi.

MG w pełni wykorzystało fundusze strukturalne

Ministerstwo Gospodarki wydatkowało 100 proc. środków w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) i 137 proc. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ), przeznaczonych na 2009 rok.

Rozliczenie pustej faktury

Jeżeli podatnik wystawił fakturę VAT, która nie dokumentuje żadnej transakcji, musi ją rozliczyć poza deklaracją.

REKLAMA

Rząd wspiera walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jako krajowy organ wykonawczy dla Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010 w Polsce ogłasza wyniki krajowego naboru wniosków o dofinansowanie projektów mających na celu wspieranie działań w zakresie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Wzrost zagrożenia zamachami terrorystycznymi w Indiach

Przedsiębiorcy działający w Indiach powinni unikać terenów portowych i nie zaglądać do gmachu Giełdy. W związku ze wzrostem zagrożenia zamachami terrorystycznymi w tym kraju Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca także turystom zachowanie szczególnej ostrożności.

Opłaty telekomunikacyjne na innych zasadach

Z dniem 1 stycznia 2010 roku wejdzie w życie rozporządzenie określające wysokość, sposób ustalania, terminy i sposób uiszczania rocznej opłaty telekomunikacyjnej.

Pożyczka społecznościowa podlega opodatkowaniu

Otrzymując pożyczkę społecznościową, pożyczkobiorca będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Pożyczkodawca rozliczy tę transakcję w rocznym PIT.

UE wydłużyła cła antydumpingowe na obuwie z Chin i Wietnamu

Unia Europejska 22 grudnia br. zdecydowała o wydłużeniu o 15 miesięcy ceł antydumpingowych na obuwie skórzane z Chin i Wietnamu. Polska była wśród krajów, które aktywnie działały na rzecz przyjęcia tych przepisów. Zdaniem MG obecna sytuacja na unijnym rynku uzasadnia dalsze stosowanie ceł antydumpingowych ze względu na duży import po zaniżonych cenach obuwia z Azji.

Programy wieloletnie dla nowych inwestycji

Rada Ministrów podjęła 8 uchwał dotyczących ustanowienia wieloletnich programów wsparcia. W ich ramach firmy zobowiązały się do zainwestowania 1,3 mld zł oraz utworzenia ponad 2400 nowych miejsc pracy. Rząd przyjął dokumenty 22 grudnia br.

Wzrost bezrobocia i sprzedaży

W listopadzie stopa bezrobocia zwiększyła się do 11,4 proc. Takiego poziomu spodziewali się ekonomiści. Pozytywnie zaskoczyła dynamika sprzedaży detalicznej. Wyniosła 6,3 proc., podczas gdy oczekiwano jej wzrostu o 4,1 proc.

Kupujemy więcej żywności, leków i kosmetyków

Polacy kupują więcej żywności, leków i kosmetyków, a nawet książek. Nie oszczędzają na wyrobach tytoniowych. Ograniczają zaś wydatki na sprzęt RTV i AGD, meble - wynika ze środowych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

E-faktury można zapłacić w banku

Koniec z rachunkami przychodzącymi pocztą. Faktura za prąd trafia bezpośrednio do banku, a klient, który może ją uiścić jednym kliknięciem, decyduje o terminie spłaty. Takie możliwości daje system Bilix.

Ruchomy czas pracy nie cieszy się popularnością

Coraz więcej pracodawców wydłuża okresy rozliczeniowe czasu pracy do 12 miesięcy. Firmy mogą dostosować godziny pracy do swoich potrzeb i zaoszczędzić na nadgodzinach. Pracownicy rzadko domagają się ustalenia różnych godzin rozpoczynania i kończenia pracy.

Interpretacja podatkowa od ministra finansów

Każda osoba, która nie wie, jak stosować regulacje podatkowe, może wystąpić do ministra finansów o wydanie interpretacji podatkowej. Na pytanie podatnika minister odpowie za pośrednictwem dyrektora jednej z czterech izb skarbowych.

PKPP Lewiatan o porażkach polskiej gospodarki

Pogłębienie nierównowagi finansów publicznych to jedna z porażek polskiej gospodarki, na którą wskazują przedsiębiorcy – podaje PKPP Lewiatan.
Osłabienie gospodarcze w 2009 roku w sposób istotny zmniejszyło wpływy do budżetu państwa. Wspieranie wzrostu gospodarczego poprzez ekspansywną polityką fiskalną także ma swoją cenę.

Urząd skarbowy może poprawić deklarację podatnika

Urząd skarbowy może poprawić deklarację za podatnika. Zrobi to tylko w określonych przypadkach, np. gdy podatnik nie stawia się na wezwanie bądź nie uwzględnia w korekcie wszystkich uwag urzędu.

O organizacji zgromadzenia musi wiedzieć policja

Organizator zgromadzenia spontanicznego powinien powiadomić policję o zamiarze jego przeprowadzenia nie później niż 24 godziny przed zgromadzeniem.

Sukcesy polskiej gospodarki w ocenie przedsiębiorców

Jednym z sukcesów polskiej gospodarki w ocenie przedsiębiorców jest utrzymanie wzrostu gospodarczego w czasie ogólnoświatowej recesji – podaje PKPP Lewiatan.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaznacza, że Polska będzie jedynym krajem w UE, który osiągnie w tym roku wzrost gospodarczy.

Wizerunek papieża znakiem towarowym

Imię i wizerunek papieża już wkrótce mogą zostać zarejestrowane jako chroniony znak towarowy. Watykan zamierza w ten sposób ukrócić ich wykorzystywanie do celów komercyjnych.

Odejście z firmy bez okresu wypowiedzenia

Pracownik może odejść z firmy z dnia na dzień za porozumieniem stron albo z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków względem niego. W trybie bezzwłocznym pracownik może rozwiązać umowę o pracę także ze względu na ochronę swojego zdrowia.

Nagrody za najlepsze prace w dziedzinie budownictwa

Rekordowa liczba 244 wniosków niewątpliwie świadczy o rosnącej popularności konkursu. Jednocześnie tak duża popularność konkursu wiąże się z postawieniem członkom komisji niezwykle trudnego zadania - odpowiedzialnego oceniania zgłoszonych prac – powiedział prof. Lech Czarnecki, przewodniczący Komisji Nagród podczas uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień 43. edycji konkursu Ministra Infrastruktury za prace dyplomowe, doktorskie, habilitacyjne i publikacje w dziedzinach architektury, budownictwa, urbanistyki, gospodarki mieszkaniowej i komunalnej, ekonomiki budownictwa i inwestycji oraz nieruchomości.

Więcej staranności w przygotowaniu szkoleń unijnych

Wojewódzkie urzędy pracy bardziej niż do tej pory będą egzekwowały od realizatorów unijnych szkoleń skuteczność ich działań. Dzięki temu więcej projektów ma się kończyć uzyskaniem zatrudnienia przez bezrobotnych.

Producenci zabawek nie przestrzegają prawa

Brak wymaganych przez prawo ostrzeżeń, informacji o producencie, znaku CE – to niektóre nieprawidłowości wykryte przez Inspekcję Handlową podczas kontroli zabawek prowadzonej na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zastrzeżenia dotyczą 23 proc. produktów.

Koszty poszukiwania majątku mogą być tańsze

Poszukiwanie majątku dłużnika ma kosztować 2 proc. miesięcznego wynagrodzenia zamiast 3 proc. Komornik będzie mógł odrzucić wniosek, jeżeli opłata nie zostanie wniesiona w ciągu siedmiu dni.

ZUS odpowiada na pytania Internecie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i otwarta telewizja internetowa Lookr.tv rozpoczynają wspólny cykl programów FlashGaduła. W kolejnych odcinkach specjaliści ZUS będą odpowiadać na najciekawsze pytania Internautów.

Bezrobotni mogą skorzystać z późniejszej rejestracji w urzędzie

Wiele osób nie wie, że może otrzymać wyższy zasiłek dla bezrobotnych, jeśli zarejestruje się w urzędzie pracy w styczniu zamiast w grudniu.

Unia pomaga Polsce utrzymać płynność finansową

Na mocy przepisów UE w dziedzinie pomocy państwa Komisja Europejska zatwierdziła program mający na celu utrzymanie stabilności polskiego sektora finansowego, obejmujący gwarancje zwiększenia funduszy własnych uprawnionych instytucji finansowych.

Zmiana w systemie wdrażania Funduszy Europejskich

Od 1 stycznia 2010 roku wchodzi w życie ustawa o finansach publicznych z 27 sierpnia 2009 r., która wprowadza fundamentalne zmiany w systemie wdrażania Funduszy Europejskich. Dotyczą one przede wszystkim systemu finansowania realizacji programów, ale również systemu instytucjonalnego. Nowe przepisy ustanawiają instytucję płatnika, którego rolę pełnić będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Najpopularniejsze zeznania PIT bez e-podpisu

Pięć zeznań za 2009 rok będzie można przesłać przez Internet bez e-podpisu. Aby złożyć pozostałe e-PIT-y, w tym PIT-16A i PIT-28, konieczny będzie podpis elektroniczny. Dla ryczałtowców i kartowiczów rozliczenia przez Internet nie będą więc tanie.

III edycja konkursu „Polska pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich”

4 stycznia 2010 roku ruszy III edycja konkursu „Polska pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich”. Jego celem jest wyłonienie najlepszych projektów unijnych, których realizacja przyczyniła się do podniesienia atrakcyjności turystycznej i kulturalnej Polski.

Rząd chce niższych stawek podatku w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

Ministerstwo Gospodarki proponuje, aby w okresie zawieszenia działalności gospodarczej stawki podatku od gruntów były obniżane dwukrotnie, a dla budynków trzykrotnie.

Warszawskie lotniska będą bardziej bezpieczne

Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisał dwie umowy z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze" w Warszawie dotyczące dofinansowania projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Unia wspiera budowę Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

207 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Programie Infrastruktura i Środowisko przeznaczono dla Miasta Warszawy na projekt „Budowa Centrum Nauki Kopernik”. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia wynosi 364,8 mln zł.

Ponad 95 mld zł dofinansowania w ramach Narodowej Strategii Spójności

Według danych wygenerowanych z Krajowego Systemu Informatycznego KSI SIMIK 07-13 od początku uruchomienia programów do 20 grudnia 2009 roku zostało złożono 99,7 tys. wniosków na całkowitą kwotę dofinansowania (zarówno środki unijne jak i środki krajowe) 230,6 mld zł.

Przedświąteczny pesymizm przedsiębiorców

Z grudniowego badania koniunktury gospodarczej, przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że oceny stanu i perspektyw sytuacji we wszystkich dziedzinach gospodarki są wyraźnie gorsze niż w poprzednich miesiącach. Wyjątkiem jest sektor usług. Ten pesymizm przedsiębiorców jest dość zastanawiający, biorąc pod uwagę poprawę takich wskaźników jak PKB, czy produkcja przemysłowa.

Nadmierny formalizm utrudnia dochodzenia roszczeń

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) konieczność przedstawienia w sprawie gospodarczej wszystkich wniosków dowodowych już w pozwie i w odpowiedzi na pozew utrudnia przedsiębiorcom dochodzenie roszczeń.

Zmiana wskaźnika wynagrodzenia za pracę w 2010 roku

19 grudnia 2009 roku weszło w życie rozporządzenie dotyczące wskaźników przyrostu miesięcznego wynagrodzenia w 2010 roku, dzięki któremu wzrosną średnie zarobki.

Zmiana warunków technicznych budynków mieszkalnych

19 grudnia 2009 roku weszło rozporządzenie w sprawie zmiany warunków technicznych budynków mieszkalnych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836).

Deklaracje wywozowe będzie można złożyć drogą elektroniczną

W I kwartale 2010 roku elektroniczny system zgłoszeń celnych zostanie rozszerzony o obsługę wywozowej deklaracji skróconej.

Wzrost produkcji przemysłowej przekroczył oczekiwania MG

Produkcja sprzedana przemysłu była w listopadzie wyższa o 9,8 proc. w stosunku do danych sprzed 12 miesięcy. W porównaniu z październikiem br. wzrosła natomiast o 1,9 proc. Analitycy Ministerstwa Gospodarki oczekiwali wolniejszego tempa wzrostu produkcji przemysłowej.

Firmy skorzystają z nowelizacji ustawy o pracy tymczasowej

17 grudnia br. prezydent podpisał nowelizację ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, która ma szanse znieść główne bariery rozwoju pracy tymczasowej w Polsce.

Zagospodarowaniu odpadów opakowaniowych pomoże rejestr firm

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął założenia do projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Więcej informacji dotyczącej wprowadzenia telewizji cyfrowej

VoiceLink inaczej tzw. usługa „zadzwoń do mnie za darmo” jest kolejnym krokiem podjętym przez Ministerstwo Infrastruktury w celu sprawnego przeprowadzenia procesu cyfryzacji. Oznacza bezpłatny kanał komunikacji dla odwiedzających stronę internetową poświęconą procesowi przechodzenia z nadawania analogowego na cyfrowe w telewizji naziemnej.

Polskie firmy powinny zainwestować w IT

- Innowacyjne technologie internetowe mogą pomóc polskim przedsiębiorcom promować ich produkty i usługi oraz zdobywać nowych klientów na całym świecie - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z wiceprezydentem Google Carlo d’Asaro Biondo.

Inwestorzy czekają na informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości

Inwestorzy oczekują na dane o cenach i sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA oraz na finalny odczyt PKB za III kw.

REKLAMA