| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Sprawozdanie pełnomocnika rządu ds. euro

Sprawozdanie pełnomocnika rządu ds. euro

Powołanie struktury organizacyjnej, która przygotuje Polskę do wprowadzenia euro, opracowanie dokumentów dotyczących polskiej drogi do euro oraz uruchomienie serwisu www.euro.mf.gov.pl – to niektóre z działań zrealizowanych przez pełnomocnika w ostatnim półroczu.

Ministerstwo Finansów podaje, że Rada Ministrów przyjęła sprawozdanie pełnomocnika rządu ds. euro za okres od 1 kwietnia do 30 września 2009 roku.

W pierwszym pełnym półroczu swojej działalności powołany w styczniu ub.r. pełnomocnik (funkcję tę sprawuje podsekretarz stanu w MF Ludwik Kotecki) sfinalizował prace nad powołaniem międzyinstytucjonalnej struktury organizacyjnej ds. euro, której zadaniem jest przygotowanie Polski do przyjęcia wspólnej waluty europejskiej.

Rozporządzenie powołujące liczącą ponad 30 instytucji strukturę zostało przyjęte przez rząd 3 listopada, a weszło w życie 30 listopada 2009 roku. Jej prace zainaugurowało na początku grudnia posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. euro.

W kwietniu Rada Ministrów przyjęła dokument Uwarunkowania realizacji kolejnych etapów Mapy Drogowej przyjęcia euro przez Polskę, określające warunki bezpiecznego włączenia polskiej waluty do mechanizmu ERM II. W lipcu Biuro Pełnomocnika, działające w ramach Ministerstwa Finansów, opracowało projekt Ram Strategicznych Narodowego Planu Wprowadzenia Euro, które zostaną poddane konsultacjom w ramach powołanej struktury organizacyjnej.

Od sierpnia, co miesiąc, Biuro Pełnomocnika publikuje Monitor konwergencji nominalnej, przedstawiający stan wypełnienia przez Polskę kryteriów z Maastricht. W listopadzie 2009 roku ukazał się także pierwszy numer Monitora konwergencji cyklicznej, który będzie publikowany raz do roku. We wrześniu uruchomiono serwis www.euro.mf.gov.pl, zawierający aktualne informacje nt. euro oraz integracji Polski ze strefą euro. Są tam publikowane również inne opracowania i analizy ekonomiczne, m.in. w serii Euroopracowania oraz MF Working Papers.

W sierpniu Ludwik Kotecki odbył wizytę studyjną na Słowacji, podczas której spotkał się ze słowackim pełnomocnikiem i innymi członkami tamtejszej struktury organizacyjnej ds. euro.

Celem wizyty było zapoznanie się z doświadczeniami naszych południowych sąsiadów w zakresie praktycznych przygotowań do integracji ze strefą euro.

Ponadto, w okresie objętym sprawozdaniem, pracownicy Biura Pełnomocnika reprezentowali Polskę na spotkaniach międzynarodowego gremium DirCom, działającego pod auspicjami Komisji Europejskiej.

MF/IN

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK