| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > KE wezwała UKE do ustalenia niższych stawek dla CenterNet

KE wezwała UKE do ustalenia niższych stawek dla CenterNet

Komisja Europejska ponownie przypomina Urzędowi Komunikacji Elektronicznej (UKE), że nie powinien bezzasadnie przedłużać odstępstw umożliwiających niektórym operatorom naliczanie wyższych stawek za zakończenie połączenia w sieci komórkowej.

Stawki za zakończenie połączenia w sieci komórkowej to opłaty, którymi operatorzy komórkowi wzajemnie się obciążają za zestawianie połączeń kierowanych do abonentów w swoich sieciach, i w ostatecznym rozrachunku doliczane są do opłat za połączenie.

Podobnie jak w poprzednim wniosku ( IP/09/1832 ) UKE zamierza zezwolić nowemu operatorowi, CenterNet, na stosowanie dużo wyższych stawek za połączenia kierowane do jego abonentów niż ma to miejsce w przypadku innych operatorów komórkowych.

UKE planuje obniżyć te opłaty, aktualnie średnio dwa razy wyższe niż u konkurencji, w 2011 roku, tak aby do końca 2015 roku zrównać ich wysokość ze stawkami innych operatorów.

Komisja Europejska skierowała pismo do UKE, wzywając urząd do zastosowania się do przyjętych w maju wytycznych dotyczących ustalania stawek za zakończenie połączenia w sieci komórkowej ( IP/09/710 ) poprzez znaczne zmniejszenie różnicy pomiędzy stawkami stosowanymi przez CenterNet a stawkami innych operatorów.

Ponadto KE wezwała polskiego regulatora do zweryfikowania projektu swojej decyzji i ustalenia niższych stawek dla CenterNet w swojej ostatecznej decyzji. W swoim piśmie komisja przypomniała UKE, że wyższe stawki za zakończenie połączenia w sieci komórkowej dla nowego operatora komórkowego, takiego jak CenterNet, są dopuszczalne tylko przez ograniczony okres.

Począwszy od dnia 31 grudnia 2012 roku, stanowiącego ostateczny termin zastosowania wytycznych UE w sprawie stawek za zakończenie połączenia w sieci komórkowej, powinny one zostać obniżone do poziomu rzeczywistych kosztów, a przejściowe różnice powinny zostać wyeliminowane w ciągu 4 lat od wejścia operatora na rynek ( IP/09/710 ).

Zgodnie z powyższym stawki CenterNet powinny zostać ustalone na poziomie rzeczywistych kosztów najpóźniej do maja 2013 roku, natomiast zgodnie z aktualną propozycją asymetria zostałaby wyeliminowana dopiero w grudniu 2015 roku.

UKIE/IN

Zobacz także: Komputer i Internet Wieszjak.pl

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

telefon komorkowy
telefon komorkowy

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK