reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrost bezrobocia i sprzedaży

Wzrost bezrobocia i sprzedaży

W listopadzie stopa bezrobocia zwiększyła się do 11,4 proc. Takiego poziomu spodziewali się ekonomiści. Pozytywnie zaskoczyła dynamika sprzedaży detalicznej. Wyniosła 6,3 proc., podczas gdy oczekiwano jej wzrostu o 4,1 proc.

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, bezrobocie pod koniec roku rośnie. Nie jest to jednak wzrost szczególnie duży. W październiku stopa bezrobocia wynosiła 11,1 proc., w listopadzie podskoczyła do 11,4 proc. Szacuje się, że bezrobocie w najbliższych miesiącach może sięgnąć około 12-12,5 proc.

Z jednej strony, poprawiające się wskaźniki gospodarcze sugerują, że sytuacja stopniowo się poprawia i jest szansa na uniknięcie negatywnego scenariusza na rynku pracy.

Z drugiej jednak, z ostatniego badania koniunktury przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że przedsiębiorcy pesymistycznie oceniają perspektywy na najbliższą przyszłość. Kiepsko oceniają szanse na wzrost zamówień i produkcji, przewidują pogorszenie się sytuacji finansowej firm i nie wskazują na wyhamowanie redukcji zatrudnienia. Zmniejsza się też liczba ofert pracy w urzędach pracy.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w listopadzie 1811,1 tys. osób i była wyższa niż przed miesiącem o 66,8 tys., czyli o 3,8 proc. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przybyło 412,7 tys. zarejestrowanych bezrobotnych.

Zmniejsza się dynamika spadku nowych zamówień w przemyśle. Według danych GUS w listopadzie były one o 12,5 proc. mniejsze niż przed rokiem, jednak sytuacja wyraźnie się poprawia. W październiku spadek sięgał 20,3 proc. Wydajność pracy wzrosła 0 1,5 proc. Pocieszający jest też większy niż się spodziewano wzrost sprzedaży detalicznej. W listopadzie zwiększyła się ona w porównaniu do listopada ubiegłego roku o 6,3 proc.

W październiku wzrost wyniósł 2,1 proc. Można liczyć na kontynuację pozytywnych tendencji w tym zakresie, ale wiele zależeć będzie od sytuacji na rynku pracy. Jeśli wyhamuje bezrobocie i poprawi się dynamika wzrostu średniego wynagrodzenia, sprzedaż powinna jeszcze się zwiększyć. Na razie i tak trzyma się bardzo dobrze, biorąc pod uwagę właśnie rosnące bezrobocie i malejące tempo wzrostu płac.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama