Nowe zasady wpisu do KRS
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Gospodarki podaje, że nowa ustawa ogranicza możliwość posługiwania się wyciągami, odpisami i zaświadczeniami z dawnego rejestru handlowego do celów innych niż rejestracja spółki w KRS.
REKLAMA
Nakłada także na administrację publiczną, sądy, banki, komorników i notariuszy obowiązek zawiadomienia sądu rejestrowego o każdym przypadku posługiwania się takimi dokumentami.
REKLAMA
Proponowane przepisy pozwolą również wyeliminować nieprawidłowości dotyczące tzw. „reaktywacji” spółek zawiązanych przed 1 września 1939 r., a wpisanych do rejestru handlowego. Nie prowadzą one działalności gospodarczej od kilkudziesięciu lat, w związku z tym wpisy w rejestrach sądowych nie oddają rzeczywistego stanu prawnego.
Jak podaje MG celem nowej ustawy jest uporządkowanie tej sytuacji i aktualizacja danych w rejestrach. Dlatego też projekt ustawy rozszerza kompetencje sądów rejestrowych. Będą one mogły ściśle monitorować proces przerejestrowań dawnych spółek z Rejestru Handlowego do KRS.
Resort zaznacza, że nowe prawo, daje sądom m.in. możliwość zbadania, czy walne zgromadzenia akcjonariuszy zostały prawidłowo zwołane. Będą one również mogły sprawdzać, czy akcjonariusze, którzy podjęli uchwały reaktywujące dawne spółki, spełnili wymogi dotyczące rejestracji i umarzania niektórych dokumentów na okaziciela emitowanych przed 1 września 1939 r.
Ponadto projekt ustawy przewiduje możliwość weryfikacji przez prokuratora będących w toku bądź też już dokonanych przerejestrowań do KRS spółek zawiązanych przed 1 września 1939 r.
MG/IN
Zobacz także: KRS.wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.