| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nowe zasady wpisu do KRS

Nowe zasady wpisu do KRS

Uporządkowanie zasad dotyczących wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) spółek prawa handlowego zarejestrowanych w dawnym rejestrze handlowym w tym spółek zawiązanych przed 1 września 1939 r. to zasadnicze cele zmian w „Przepisach wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym”. Projekt ustawy przygotowany przez MG został przyjęty przez rząd 29 grudnia 2009 roku.

Ministerstwo Gospodarki podaje, że nowa ustawa ogranicza możliwość posługiwania się wyciągami, odpisami i zaświadczeniami z dawnego rejestru handlowego do celów innych niż rejestracja spółki w KRS.

Nakłada także na administrację publiczną, sądy, banki, komorników i notariuszy obowiązek zawiadomienia sądu rejestrowego o każdym przypadku posługiwania się takimi dokumentami.

Proponowane przepisy pozwolą również wyeliminować nieprawidłowości dotyczące tzw. „reaktywacji” spółek zawiązanych przed 1 września 1939 r., a wpisanych do rejestru handlowego. Nie prowadzą one działalności gospodarczej od kilkudziesięciu lat, w związku z tym wpisy w rejestrach sądowych nie oddają rzeczywistego stanu prawnego.

Jak podaje MG celem nowej ustawy jest uporządkowanie tej sytuacji i aktualizacja danych w rejestrach. Dlatego też projekt ustawy rozszerza kompetencje sądów rejestrowych. Będą one mogły ściśle monitorować proces przerejestrowań dawnych spółek z Rejestru Handlowego do KRS.

Resort zaznacza, że nowe prawo, daje sądom m.in. możliwość zbadania, czy walne zgromadzenia akcjonariuszy zostały prawidłowo zwołane. Będą one również mogły sprawdzać, czy akcjonariusze, którzy podjęli uchwały reaktywujące dawne spółki, spełnili wymogi dotyczące rejestracji i umarzania niektórych dokumentów na okaziciela emitowanych przed 1 września 1939 r.

Ponadto projekt ustawy przewiduje możliwość weryfikacji przez prokuratora będących w toku bądź też już dokonanych przerejestrowań do KRS spółek zawiązanych przed 1 września 1939 r.

MG/IN

Zobacz także: KRS.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »