reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polacy lepiej posługują się Internetem

Polacy lepiej posługują się Internetem

Dystans dzielący mieszkańców Polski od średniego poziomu UE jest znacznie mniejszy w przypadku umiejętności posługiwania się Internetem, niż obsługi komputera – wynika z opracowania „Społeczeństwo informacyjne w liczbach” MSWiA.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podaje, że posiadanie dostępu do Internetu niekoniecznie oznacza korzystanie z niego. Do wykorzystania wiedzy i usług oferowanych w sieci, po pierwsze potrzebna jest świadomość ich istnienia oraz wynikających z nich korzyści, a po drugie niezbędne są odpowiednie kompetencje.

W 2007 roku 20 proc. mieszkańców Polski w wieku 16-74 lat prezentowało średni poziom umiejętności obsługi komputera, tzn. potrafiło wykonać 3 lub 4 spośród 6 wyżej wymienionych działań, zaś 12 proc. – poziom wysoki, czyli umiało wykonać 5-6 ww. czynności. O ile w pierwszym przypadku Polsce brakowało niewiele do średniej unijnej (24 proc.), to w drugim osiągnęliśmy zaledwie połowę średniego poziomu dla 27 krajów UE (23 proc.).

Co najmniej jedna trzecia populacji w wieku 16-74 lat w Luksemburgu, Norwegii, Islandii, Danii i Austrii potrafi wykonać pięć lub sześć czynności związanych z obsługą komputera. Polska z 12 proc. ma w tym zakresie do nadrobienia bardzo duży dystans w stosunku do czołówki krajów europejskich.

Resort zaznacza, że różnice pomiędzy grupami społecznymi w odsetkach osób potrafiących wykonać określone czynności w zakresie obsługi komputera rosną wraz ze stopniem trudności operacji.

Dystans dzielący mieszkańców Polski od średniego poziomu UE jest znacznie mniejszy w przypadku umiejętności posługiwania się Internetem, niż obsługi komputera. Średni poziom kompetencji internetowych prezentuje 19 proc. Polaków przy średniej unijnej 23 proc., natomiast wysokie umiejętności w tym zakresie (umiejętność wykonania 5 lub 6 czynności wymienionych w powyższej tabeli) posiada 7 proc., co jest wynikiem tylko o jeden punkt procentowy słabszym od średniej dla 27 państw unijnych.

MSWiA/IN

Zobacz także: Internet.wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

lenovo thin pc
lenovo thin pc

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama