REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

„Cersanit” odwołał się od decyzji UOKiK

Cersanit, który w 2008 roku, przejął Opoczno, nie zgodził się z decyzją UOKiK o nałożenie kary i złożył odwołanie.

Mandat na zorganizowanie emisji obligacji benchmarkowej

Banki otrzymały mandat na zorganizowanie emisji obligacji benchmarkowej nominowanej w euro – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Firmy będą mogły przechowywać dokumenty w formie elektronicznej

Notariusze będą mogli w formie elektronicznej przechowywać dokumenty pracownicze. Do pięciu lat zostanie skrócony okres przechowywania dokumentacji ubezpieczeniowej. Rząd planuje zlikwidować obowiązek wpisu do rejestru firm prowadzących archiwa.

Zmiana w podatku dochodowym od osób fizycznych

Zmiana ustawy ma na celu osiągnięcie skutku prawno-podatkowego w postaci zastosowania do dochodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii przepisów o podatku dochodowym dotyczących opodatkowania dochodów i przychodów osiąganych z działalności gospodarczej.

REKLAMA

Niezałączenie wezwania grozi zwrotem pozwu

Po niedawnej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, niezałączenie do pozwu wezwania (w postępowaniu gospodarczym) jest błędem formalnym skutkującym zwrotem pozwu.

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Od 1 stycznia 2010 roku prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będzie ustalane niezależnie od dochodów rodziny i na czas nieokreślony – poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Kto nie skorzysta z ulgi na Internet

Podatnik, który posiada fakturę, na której nie został wyszczególniony Internet, nie skorzysta z ulgi w PIT.

Wzrost stopy bezrobocia

Stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca listopada 2009 roku) wyniosła w grudniu 2009 roku 11,9 proc. i w porównaniu do miesiąca poprzedniego wzrosła o 0,5 punktu procentowego – poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Ponad 40 proc. Polaków nigdy nie korzystało z Internetu

Z badania GUS przeprowadzonego w 2008 roku wynika, że 38 proc. mieszkańców Polski nigdy nie korzystało z komputera, a 44 proc. z Internetu.

Konkurs na projekty dofinansowane ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaprasza do udziału w otwartym konkursie ofert na najlepsze projekty dofinansowywane w 2010 roku ze środków krajowego Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (PO FIO). Termin składania wniosków - od 8 stycznia 2010 roku do 15 lutego 2010 roku.

Parametry kredytu zależą od zamożności klienta

Banki udzielające kredyty hipoteczne o wiele lepiej traktują zamożnych klientów pożyczających duże sumy na drogie nieruchomości. Mogą oni uzyskać o wiele lepsze parametry kredytu.

Windykatorzy są zmuszeni działać agresywnie

Zadłużeni po świętach Polacy mogą mieć problemy z firmami egzekwującymi należności. Wierzyciele wymuszają od windykatorów agresywne metody dochodzenia zaległości. Przeszłość firmy windykacyjnej i stosowane przez nią metody egzekucji można łatwo sprawdzić.

KIG: Optymizm przedsiębiorców wymaga wsparcia reformami

Duża kreatywność i optymizm polskich firm jest szansą na utrzymanie w 2010 roku wzrostu gospodarczego znacząco powyżej średniej unijnej – uważają przedsiębiorcy skupieni w Krajowej Izbie Gospodarczej. Oczekują jednak reform, których przeprowadzenia zaniechano w 2009 roku.

ZUS: przerwy w przyjmowaniu dokumentów elektronicznych

W związku z koniecznością ujednolicenia konserwacji oraz optymalizacji infrastruktury do przyjmowania dokumentów ubezpieczeniowych w postaci elektronicznej w zakresie niezawodności, wydajności i bezpieczeństwa, ZUS podał terminarz planowanych okresowych przerw technologicznych w trzech węzłach przyjmowania dokumentów dostępnych - Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.

Jak złożyć podatkowe e-deklaracje

E-deklaracje nie cieszą się jeszcze dużą popularnością wśród podatników. Oczywiście barierą jest koszt podpisu elektronicznego. Jednak koszt ten nie jest tak duży, by nie mogła sobie nań pozwolić nawet mała firma. Jednak ostatnio pojawiła się szansa by można było złożyć PITa bez podpisu elektronicznego.

Maksymalne stawki podatków na ten rok

Jak co roku, minister finansów opublikował obwieszczenie dotyczące maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych na 2010 rok. Stawki maksymalne wzrosły w porównaniu do 2009 roku o wskaźnik inflacji. Jednak o podatkach i opłatach decyduje rada gminy. Jeżeli rada nie uchwali nowych (wyższych) stawek przed końcem 2009 roku, to w 2010 będą obowiązywać stawki dotychczasowe.

Zmiana w finansach publicznych

Dnia 1 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o finansach publicznych. Celem ustawy jest m.in. wzmocnienie oraz poprawa przejrzystości finansów publicznych, którą zapewnić ma przede wszystkim ograniczenie form organizacyjno-prawnych sektora finansów publicznych.

Poczta Polska źle traktuje swoich klientów

Poczta Polska coraz gorzej traktuje swoich klientów - ocenia Najwyższa Izba Kontroli (NIK).

Opłaty za wydanie dowodu osobistego zostały zniesione

Dnia 1 stycznia 2010 roku weszła wżycie ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zgodnie ze zmianą ustawy zostało usunięte z polskiego systemu prawnego opłaty za wydanie dowodu osobistego, której to istnienie jest niecelowe a jej funkcjonowanie nie znajduje merytorycznego uzasadnienia.

Dłuższy urlop ojcowski dla ojca bliźniąt

Przepisy nie rozstrzygają, czy ojcowie bliźniaków mogą otrzymać nie jeden, a dwa tygodnie urlopu ojcowskiego. Zdaniem prawników rozstrzygną o tym sądy.

Będzie lepszy kontakt z organami podatkowymi

W Ordynacji podatkowej zostaną wprowadzone zmiany, które umożliwią lepszy kontakt z organami podatkowymi przez Internet.

Państwo źle nadzoruje własne spółki

Państwo źle nadzoruje spółki, których jest właścicielem. Skarb Państwa stale wymienia członków rad nadzorczych oraz doprowadza do częstych zmian w zarządach spółek. A to nie sprzyja dobremu zarządzaniu – poinformowała Najwyższa Izba Kontroli (NIK).

NBP: wynik finansowy będzie znany w kwietniu 2010 roku

Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego będzie podany wiosną 2010 roku. Wstępne szacunki banku wskazują, że będzie on znaczący oraz że będzie mieścił się w ramach wyników osiągniętych w latach 2004-2008.

Nowe uprawnienia rodzicielskie a zwolnienia

Pracodawca może zwolnić pracownika korzystającego z nowych uprawnień rodzicielskich w razie upadłości lub likwidacji firmy albo na podstawie tzw. zwolnienia dyscyplinarnego.

Rozwój e-handlu w Polsce wciąż nie dorówna krajom unijnych

Handel elektroniczny w Polsce rośnie szybciej niż przeciętnie w UE, ale mimo to odsetek przedsiębiorstw stosujących tę formę sprzedaży (8 proc.) jest dwa razy niższy niż średnia UE dla 27 krajów członkowskich – wynika z opracowania „Społeczeństwo informacyjne w liczbach” MSWiA.

Nowości w systemie wypłat zaliczek i refundacji

Od 1 stycznia 2010 r. zacznie obowiązywać nowy system wypłat zaliczek i refundacji dla beneficjentów Programów Operacyjnych: Innowacyjna Gospodarka, Kapitał Ludzki oraz Rozwój Polski Wschodniej, których źródłem są środki europejskie. Płatności będzie dokonywał Bank Gospodarstwa Krajowego.

Firmy coraz częściej wykorzystują Internet w pracy

W 2008 roku przedsiębiorstwa w Polsce osiągnęły średni poziom dla 27 krajów UE w zakresie dostępu do Internetu wynoszący 93 proc., przy czym dostęp do sieci posiadało 100 proc. dużych firm zatrudniających ponad 250 osób.

Polska wschodnia: największy odsetek gospodarstw domowych bez dostępu do sieci

Największy odsetek gospodarstw domowych bez dostępu do Internetu odnotowano w regionie wschodnim - w województwie lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i podlaskim).

Wzrasta zatrudnienie w sektorze wysokich technologii

W krajach, gdzie w dużym stopniu wykorzystuje się wysoko wykwalifikowane kadry poziom innowacyjności i konkurencyjności gospodarki jest także wysoki. W Polsce w sektorze wysokiej technologii zatrudnienie znajduje ponad 30 proc. osób.

Polacy lepiej posługują się Internetem

Dystans dzielący mieszkańców Polski od średniego poziomu UE jest znacznie mniejszy w przypadku umiejętności posługiwania się Internetem, niż obsługi komputera – wynika z opracowania „Społeczeństwo informacyjne w liczbach” MSWiA.

Seminaria z przedsiębiorczości dla studentów

Jak informuje Urząd m. st. Warszawy w dniach 7,8 i 11 stycznia organizowane są seminaria dla absolwentów warszawskich uczelni na temat przedsiębiorczości. Każdy kto chce się dowiedzieć jak założyć firmę i jak stać się innowacyjnym przedsiębiorcą.

Pomoc w spłacie kredytu tracącym pracę

Rząd postanowił wdrożyć jeden z elementów pakietu antykryzysowego. Jeśli spłacając kredyt hipoteczny stracisz pracę (nie ze swojej winy) – będziesz mógł liczyć na nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy, z której będą spłacane raty. Pomoc będzie trzeba jednak oddać, a przysługiwać będzie najwyżej przez 12 miesięcy.

Elektroniczne postępowanie cywilne ułatwi pracę sądów

Dnia 1 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy kodeksu postępowania cywilnego. Zmiana ta ma na celu usprawnienie systemu postępowania przed sądami.

Unijne dotacje na rozkręcenie biznesu dla tracących pracę

Największe szanse na otrzymanie dotacji na firmę w 2010 roku będą miały osoby tracące zatrudnienie i kobiety wracające na rynek pracy.

Dochody budżetu 2009 roku wyższe niż przewidywano

Deficyt budżetowy w 2009 r. mniejszy dzięki wyższym dochodom z podatków.

Polscy podatnicy odbiorą VAT w krajach unijnych na nowych zasadach

Podatników, którzy zamierzają się ubiegać o zwrot VAT zapłaconego przy nabyciu towarów usług w innym państwie członkowskim UE w tym roku będą obowiązywać przepisy dyrektywy 2008/9/WE dnia 12 lutego 2008 r. określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE.

Rejestr farmaceutów na uproszczonej zasadzie

Farmaceuci, którzy wykonują zawód tymczasowo i chcą, by ich dane zostały wpisane do rejestru, będą mogli skorzystać z uproszczonego sposobu rejestracji.

Bank Anglii nie zmieni stóp

W czwartek opublikowane dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro, nie powinny one jednak wzbudzić szczególnych emocji u inwestorów, którzy czekają już na wyniki finansowe spółek za IV kw. 2009 r.

Płatne zwolnienia na czas nauki

Firma będzie musiała udzielać pracownikom płatnych zwolnień na czas nauki lub szkolenia, jeśli zgodzi się na podwyższanie kwalifikacji zawodowych podwładnych.

Budżet państwa straci na zwiększeniu wymiaru czasu wolnego

Z powodu zwiększenia wymiaru czasu wolnego budżet państwa może stracić 1 mld zł przychodów. Grozi to m.in. zbyt dużą stratą dla firm z sektora handlu i spadkiem zatrudnienia.

Wzrost wysokości normatywu miesięcznej raty kredytu mieszkaniowego

W tym roku miesięczna rata kredytu mieszkaniowego wyniesie 3,0 zł za 1m2 powierzchni użytkowej lokalu. Do tej pory wysokość normatywu tej stawki wynosiła 2,90 zł za 1 m2.

E.Leclerc może kupić sklepy Billa

Unilec, spółka należąca do E.Leclerc może kupić sklepy Billa – zdecydowała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Właściciele budynków nie zaciągną kredytu na inwestycje

Inwestorzy ubiegający się o premie kompensacyjne na remont budynków z lokalami pod wynajem nie będą musieli finansować inwestycji z kredytów. Premie otrzymają także wówczas, gdy remont wykonają za własne oszczędności.

Fundusz Dostosowania do Globalizacji wspiera firmy w kryzysie

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan pozytywnie odnosi się do informacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o uruchomieniu na nowych zasadach w ramach działań antykryzysowych Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Fundusz pomaga dużym firmom i branżom szczególnie odczuwających skutki kryzysu.

UOKiK: kolejna zmowa na rynku budowlanym

Opoczno, producent płytek ceramicznych i gresów ustalał ze swoimi dystrybutorami minimalne ceny sprzedaży produktów – uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Na inicjatora porozumienia urząd nałożył karę ponad 900 tys. zł

Posłowie myślą o korzystnych zmianach ustawy o kredycie konsumenckim

Dłuższy termin na odstąpienie od umowy oraz zwiększenie kwoty udzielanego kredytu – to niektóre z założeń do ustawy o kredycie konsumenckim, które dziś przyjęła Rada Ministrów w dniu 5 stycznia br.

Kara dla PKP Intercity

Spółka PKP Intercity naruszyła zbiorowe interesy konsumentów m.in. ograniczając prawo do zmiany umowy przewozu – uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przedsiębiorstwo zapłaci karę w wysokości ponad 2,2 mln zł.

Nadzór budowlany skontroluje jakość wyrobów u sprzedawcy

Nadzór budowlany skontroluje wyroby znajdujące się nie tylko u producenta, lecz także u importera i sprzedawcy. Kontrolerzy będą mogli nakazać wycofanie z obrotu wadliwego wyrobu.

Równe prawo do urlopów dla rodziców adopcyjnych

Prawo pracy coraz mniej różnicuje przywileje dla rodziców naturalnych i przysposabiających. Z istoty macierzyństwa naturalnego wynikają oczywiście prawa, których adoptujący rodzic mieć nie może. Jednak co do zasady sytuacja przyjmujących dziecko do rodziny ma się poprawić wraz z projektem nowelizacji Kodeksu Pracy, przegłosowanej przez Sejm.

Amerykanie wstrzymują się z kupowaniem nieruchomości

Indeks podpisanych umów sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA spadł miesiąc do miesiąca o 16 proc. Był to pierwszy spadek po 10 miesiącach wzrostu. Wskaźnik ten uważany jest za wskaźnik wyprzedzający w stosunku do danych o zakończonych sprzedażach domów.

REKLAMA