Opłaty za wydanie dowodu osobistego zostały zniesione
REKLAMA
REKLAMA
Usunięcie opłaty ma na celu przede wszystkim ograniczenie nadmiernego fiskalizmu państwowego, który utrudnia dokonywanie przez obywateli niezbędnych czynności życia codziennego.
REKLAMA
W przypadku mniej zamożnych obywateli, pobierana opłata stanowić może barierę dla osób występujących o wydanie dowodu osobistego, a w konsekwencji ogranicza możliwość dokonywania czynności o życiowym dla nich znaczeniu.
Wymiana dowodów osobistych jest spowodowana wieloma obiektywnymi czynnikami (zmiana stanu cywilnego, adresu zameldowania itp.). Obciążanie w takich sytuacjach obywateli dodatkową opłatą jest poważnym utrudnieniem.
REKLAMA
Należy podkreślić, iż wymiana dowodu osobistego, czy też wydanie nowego dowodu osobistego nie jest czynnością, która jest dokonywana często przez obywateli, a sam fakt dopełnienia czynności urzędowych z tym związanych stanowi wystarczającą barierę dla powstrzymania masowej wymiany dowodów osobistych.
Dotychczas obywatel występujący o wydanie dowodu osobistego miał obowiązek uiścić opłatę z tym związaną. Opłata, która została zniesiona na podstawie niniejszej ustawy znajdują swoje podstawy prawne w przepisach ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
Zlikwidowanie opłat skarbowych będzie skutkować pomniejszeniem dochodów budżetu państwa o około 35 mln zł.
Podstawa prawna:
Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych ( Dz.U z 2009 Nr 39 poz 306)
Zobacz także: Prawo.wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.