REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Amortyzacja może zniekształcić wynik finansowy

Podatkowe stawki amortyzacji, które są wyższe od bilansowych, powodują, że spółka zwiększa w ten sposób swoje koszty i zmniejsza zysk. Wpływa to niekorzystnie na wynik finansowy.

Ponad 5 tys. firm powstanie w tym roku dzięki dotacjom UE

 Jak ustaliliśmy, już ponad 430 osób otrzymało bezzwrotne dotacje ze środków UE na własny biznes. To dobra wiadomość dla rynku pracy, bo każda dotacja oznacza powstanie nowego podmiotu gospodarczego.

Zaległe urlopy wypoczynkowe

Urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w roku kalendarzowym, za który się należy, nie później niż do 31 marca roku następnego. Nieudzielanie pracownikowi zaległego urlopu może stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Skarga o wznowienie postępowania

Niekiedy zdarza się, że przedsiębiorca, który przegrał sprawę w sądzie, odnajdzie nowe fakty jej dotyczące. Gra nie jest warta zainteresowania, gdy chodzi o niewielkie pieniądze lub o wyrok ustalający. Jeśli jednak przegrana jest dotkliwa (a bywa i tak, że może ona przesądzić o losie firmy), warto jest do końca walczyć o zmianę niekorzystnego wyroku.

REKLAMA

Nowe zasady rejestracji firm

Od 1 kwietnia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli załatwiać wszystkie sprawy związane z rejestracją działalności gospodarczej i dokonywanymi w niej zmianami w urzędzie gminy, w tzw. jednym okienku. Informację do urzędu skarbowego, GUS i ZUS przekażą urzędnicy samorządowi.

Będzie więcej małych podatników PIT i CIT

Limit kwotowy w definicji małego podatnika na potrzeby podatku dochodowego ma zostać zwiększony z 800 tys. do 1,2 mln euro.

Trudna decyzja EBC

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego dot. zmiany poziomu stóp procentowych w strefie euro tylko z pozoru wydaje się prosta. Jednak sytuacja europejskiej gospodarki może skłonić EBC do podjęcia radykalnych kroków.

Lepsze wieści sprzyjają wzrostom na giełdach

Wreszcie pojawiły się nieco bardziej pomyślne informacje makroekonomiczne. Indeks PMI mierzący koniunkturę w usługach w strefie euro spadł, ale mniej niż się spodziewano. Obniżył się również indeks wniosków o kredyt hipoteczny w USA, ale tempo jego spadku maleje.

REKLAMA

Co to są raty zero procent?

Ostatnio robiąc zakupy w sklepie z urządzeniami domowymi natrafiłam na reklamy, których hasła głoszą „raty 0%”. Oferta wydaje się bardzo kusząca jednak chyba zbyt piękna, aby była prawdziwa. Na czym polegają raty 0% i gdzie jest haczyk?

Klub PSL złoży w Sejmie projekt ustawy dotyczący opcji walutowych

W środę lub w czwartek klub PSL złoży projekt ustawy przeciwdziałający nieuczciwym praktykom w obrocie instrumentami finansowymi - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak.

Łatwiej uzyskać złotą kartę

Najlepsze złote karty kredytowe znajdziemy w Alior Banku, Banku Zachodnim WBK i Toyota Banku – wynika z ratingu kart przygotowanego przez analityków Open Finance.

Zakład ubezpieczeń

Podmiot prowadzący działalność polegającą na świadczeniu usług z zakresu ubezpieczeń. Prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w Polsce odbywa się na podstawie zezwolenia ministra finansów przez podmioty funkcjonujące w formie spółki akcyjnej lub towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych.

Zadośćuczynienie


Odszkodowanie za szkodę niemajątkową tzw. krzywdę, a więc uszczerbek w dobrach niemajątkowych takich jak życie, zdrowie, sfera psychiczna.

Wypadek drogowy


Zdarzenie drogowe jako wypadek drogowy kwalifikujemy wówczas jeżeli ucierpieli jego uczestnicy.

Uszczerbek na zdrowiu


Trwałym uszczerbkiem na zdrowiu jest naruszenie sprawności organizmu powodujące upośledzenie czynności organizmu nie rokujące poprawy.

Stanowisko zakładu ubezpieczeń a odwołanie przy szkodzie majątkowej

Postępowanie likwidacyjne prowadzone przez zakład ubezpieczeń nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. W takim przypadku, w pierwszym rzędzie należy poprosić o udostępnienie akt likwidacji naszej szkody (dokumentacji zebranej w naszej sprawie przez zakład ubezpieczeń) gdzie być może znajdziemy błąd, który można sprostować i dzięki temu otrzymać należne odszkodowanie.

Zaniżone odszkodowanie poprzez franszyzę i udział własny

Franszyzy i udziały własne to umownie określane kwotowe lub procentowe ograniczenia w wypłacanych odszkodowaniach. Zasadniczo są ich dwa rodzaje tj. franszyzy integralne i udziały własne w szkodzie zwane także franszyzami redukcyjnymi.

Udział własny

Ustalona w umowie kwota lub procent sumy ubezpieczenia stanowiące udział Ubezpieczającego w szkodzie o którą pomniejszana jest kwota odszkodowania.

Ubezpieczyciel

Inaczej zakład ubezpieczeń - podmiot występujący obok ubezpieczającego jako strona umowy ubezpieczenia, który zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku.

Ubezpieczony

Osoba fizyczna wymieniona imiennie w umowie ubezpieczeniowej, na rzecz której zawarto polisę.

Ubezpieczający

Strona umowy ubezpieczenia, osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, która zawiera umowę ubezpieczenia z ubezpieczycielem i zobowiązuje się do uiszczania składki ubezpieczeniowej.

Świadczenie


Kwota, którą zakład ubezpieczeń wypłaca w przypadku wystąpienia zdarzenia określonego w polisie.

Suma ubezpieczenia


Ustalona w umowie ubezpieczenia lub ustawie kwota pieniężna stanowiąca górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za szkody poniesione przez ubezpieczonego.

Rozstrój zdrowia


Zakłócenie funkcjonowania poszczególnych organów, bez ich widocznego uszkodzenia np. nerwica, choroba psychiczna.

Roszczenie


Lista żądań, określająca zazwyczaj oczekiwany przez poszkodowanego finansowy sposób wyrównania poniesionych szkód.

Regres

Prawo dochodzenia zwrotu wypłaconych sum od rzeczywistego sprawcy szkody uregulowany m.in. w art.828 k.c. Z chwilą wypłaty pokrzywdzonemu przez zakład ubezpieczeniowy odszkodowania, przejmuje on na siebie prawo do żądania zwrotu wypłaconej kwoty od osoby odpowiedzialnej za szkodę.

Przedawnienie roszczeń

Utrata przysługującego prawa do dochodzenia swoich roszczeń, jeżeli nie zostało ono zrealizowane w określonym czasie.

CeBIT 2009 wbrew kryzysowi

Mam wrażenie, że przybycie gubernatora Kalifornii na otwarcie tegorocznych targów miało podziałać na odwiedzających pokrzepiająco. Arnold Schwarzenegger podkreślił, że nie czas na narzekanie, a jedyna recepta na wyjście z kryzysu to ciężka praca i podejmowanie nowych wyzwań. 

Ministerstwo Gospodarki dofinansuje organizacje przedsiębiorców

Ministerstwo Gospodarki dofinansuje składki członkowskie dla polskich organizacji przedsiębiorców przynależących do międzynarodowych grup lub organizacji branżowych. Termin składania wniosków upływa 31 marca br.

Odszkodowanie

Kwota, którą ubezpieczyciel powinien wypłacić z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia w przypadku zaistnienia określonego w umowie ubezpieczenia zdarzenia powodującego powstanie szkody.

Polisa

Dokument wystawiony przez zakład ubezpieczeń potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia i określający warunki, na jakich została ona zawarta oraz sumę ubezpieczenia.

Ogólne warunki ubezpieczeń

W skrócie OWU - element umowy ubezpieczenia, przepisy określające przedmiot i zakres ubezpieczenia, sposób ustalania wysokości szkód oraz wypłaty odszkodowania lub świadczenia, regulujące prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczenia, jak również sposób zawierania umów oraz zakres i czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Najpopularniejsze szkodliwe programy lutego 2009 wg Kaspersky Lab

Oto zestawienie 20 najpopularniejszych, szkodliwych programów w lutym 2009 roku na podstawie danych Kaspersky Lab.

Nieszczęśliwy wypadek

Nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w następstwie którego ubezpieczony niezależnie i wbrew swojej woli doznał uszczerbku na zdrowiu lub w następstwie którego nastąpiła śmierć ubezpieczonego.

Likwidacja szkody

Czynności wykonywane po wypadku ubezpieczeniowym - przez zakład ubezpieczeniowy, w celu ustalenia przyczyn i skutków wypadku oraz obliczenia wysokości odszkodowania należnego poszkodowanemu bądź osobie upoważnionej.

Kolizja

 .

O tym, kto dostanie dotację na firmę na wsi, ma zdecydować losowanie przez komputer

Komputer będzie decydował, kto dostanie dotacje - w drodze losowania Ministerstwo Rolnictwa chce rozdać dotacje z UE na założenie i rozwój mikrofirm na obszarach wiejskich.

Przesunięcie terminu zapłaty składek do ZUS

Gdy zła sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie pozwala mu opłacić należności względem ZUS w przewidzianych terminach, może zwrócić się do jednostki terytorialnej ZUS o przesunięcie daty zapłaty - wówczas uniknie zapłaty odsetek za zwłokę.

Czy po rozwiązaniu spółki trzeba skorygować podatek naliczony

1 lutego br. została rozwiązana spółka cywilna, podatek naliczony odliczaliśmy na podstawie proporcji. Dla środków trwałych (samochody) nie skończył się jeszcze okres korekty. Zakupiono je w 2006 r. Czy te środki trwałe wykazujemy w remanencie? Czy mamy obowiązek korygować podatek naliczony?

Dopłaty w spółce z o.o.

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością chcą w marcu 2009 r. dofinansować spółkę przez ustanowienie dopłat od każdego wspólnika. Czy w tym wypadku trzeba zgody wszystkich wspólników?

Dofinansowania są wypłacane w terminie

Firmy nie mają problemów z otrzymaniem dopłat do wynagrodzeń niepełnosprawnych, które od lutego są wypłacane według nowych zasad.

Za przekroczenie prędkości pracodawca może nałożyć karę na zawodowego kierowcę

Przekroczenie przez kierowcę zawodowego dopuszczalnej prędkości pojazdu jest naruszeniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

GUS o gospodarce

Produkt Krajowy Brutto  wzrósł w czwartym kwartale 2008 roku o 2,9 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem 2007 r.

PARP tworzy listę ekspertów zewnętrznych

Eksperci zajmujący się oceną merytoryczną wniosków o dotacje unijne mogą starać się o wpis na stosowną listę PARP.

Kompensacja szkody

Wyrównanie materialnych skutków zdarzeń losowych.

Częściowe trwałe inwalidztwo

Utrata na skutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby - organów wymienionych w odpowiednich OWU lub całkowita utrata funkcji w tych organach

Całkowite trwałe inwalidztwo

Całkowita i trwała niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy zawodowej, powstała na skutek wypadku lub choroby przez okres określony w warunkach ubezpieczenia.

Postępowanie na miejscu kolizji drogowej

W razie uczestniczenia w wypadku drogowym bez ofiar w ludziach (tzw: kolizja drogowa) art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje kierujących do:

Postępowanie na miejscu wypadku drogowego

Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem lub inny uczestnik wypadku są zobowiązani do:

Warszawa na czele giełdowej stawki

Nasza giełda była dziś niezaprzeczalnie liderem wzrostów w skali światowej. Oczywiście malkontenci będą ten fakt kontestować, twierdząc, że to tylko chwilowy wybryk natury i efekt spekulacyjnej gry kapitału nieznanego pochodzenia. Kapitału, który jeszcze kilka dni temu miał zupełnie inne zamiary i dążył do pogrążenia nas w giełdowym piekle.

REKLAMA