REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesunięcie terminu zapłaty składek do ZUS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Barbara Zabieglińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gdy zła sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie pozwala mu opłacić należności względem ZUS w przewidzianych terminach, może zwrócić się do jednostki terytorialnej ZUS o przesunięcie daty zapłaty - wówczas uniknie zapłaty odsetek za zwłokę.

Płatnik składek zobowiązany jest do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (oraz na ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) w terminach określonych w art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

I tak:

• dla osób fizycznych opłacających składki wyłącznie za siebie - jest to 10. dzień następnego miesiąca za miesiąc poprzedni,

• dla jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, jednostek gospodarstw pomocniczych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych - 5. dzień następnego miesiąca za miesiąc poprzedni,

• dla pozostałych płatników składek - 15. dzień następnego miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

REKLAMA

Jan Kowalski od 1 stycznia 2009 r. prowadzi indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Oznacza to, że za styczeń 2009 r. zobowiązany jest złożyć dokumenty ubezpieczeniowe oraz opłacić składki do 10 lutego br. Od 5 lutego zatrudnił 2 pracowników oraz 1 osobę współpracującą. A zatem dokumenty rozliczeniowe za siebie i za ww. osoby za luty 2009 r. musi złożyć do jednostki terytorialnej ZUS - do 15 marca br. W tym samym terminie zobowiązany jest opłacić należne składki.

Gdy zła sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie pozwala mu opłacić należności względem ZUS we wskazanych wyżej terminach, to nie tylko nie uchyli się on od płatności, ale musi liczyć się z dodatkowymi sankcjami finansowymi (np. odsetkami za zwłokę, karą dodatkową itp.). Może jednak zwrócić się do jednostki terytorialnej ZUS o przesunięcie daty zapłaty i wówczas uniknie zapłaty odsetek za zwłokę.

Wniosek zainteresowanego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może (ale nie musi) na wniosek zobowiązanego odroczyć termin płatności składek, uwzględniając jego możliwości płatnicze oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Takie przesunięcie terminu płatności może dotyczyć tylko należności finansowanej przez płatnika składek, a nie przez ubezpieczonego. Oznacza to, że osoba występująca z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek musi opłacać w całości składki finansowane przez ubezpieczonego z jego środków.

WaŻne!

Odroczenie terminu płatności składek stosowane jest wyłącznie do składek bieżących, których ustawowy termin płatności jeszcze nie upłynął. Dlatego też złożenie wniosku o przesunięcie terminu płatności może nastąpić najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu płatności danej składki. Po jego upływie płatnik może się ubiegać o rozłożenie zobowiązania na raty.

Przykład

Roman Wiśniewski jest przedsiębiorcą budowlanym zatrudniającym 20 pracowników, czyli dla niego terminem płatności należności wobec ZUS jest 15. dzień następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zainteresowany otrzymał informację, że za roboty wykonane w styczniu i lutym br. otrzyma zapłatę z dużym opóźnieniem, tj. dopiero w maju br. W związku z tym płatnik obliczył, że będzie miał trudności z uregulowaniem składek za marzec, kwiecień i maj 2009 r. Chcąc uniknąć zapłaty odsetek za zwłokę, powinien wystąpić z wnioskiem do ZUS o odroczenie terminu płatności składek za ww. miesiące do 15 kwietnia 2009 r. Ten dzień jest bowiem terminem płatności składek za marzec 2009 r. Prawdopodobnie ZUS wyrazi zgodę, ale pod warunkiem że wszystkie bieżące składki są uregulowane.

Uzasadnienie wniosku

Wniosek o przesunięcie terminu płatności składek powinien być rzetelnie uzasadniony. A wynika to z faktu, że opcja odroczenia terminu płatności jest dozwolona ze względów gospodarczych lub innych ważnych przyczyn zasługujących na uwzględnienie.

Z praktyki ZUS wynika, że tymi powodami są:

• trudna sytuacja materialna lub osobista płatnika składek,

• zdarzenia losowe (np. długi pobyt w szpitalu),

• klęski żywiołowe (powódź),

• zawarcie przez zadłużonego płatnika sądowego postępowania układowego, ugodowego lub bankowego,

• upadłość banku, w którym płatnik posiadał środki na rachunku.

Przedsiębiorca musi także przedłożyć odpowiednie dokumenty, na podstawie których ZUS szczegółowo opiniuje sytuację podmiotu gospodarczego ubiegającego się o przesunięcie terminu płatności składek. Każdy zgłoszony wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. A zatem zakres udzielonej ulgi, czyli okres spłaty należności, jest dostosowany do sytuacji konkretnego dłużnika i jego potencjalnych możliwości finansowych.

Zgoda ZUS

Pozytywne rozpatrzenie podania dłużnika zależy od uznania ZUS. Sam fakt złożenia wniosku nie powoduje żadnego obowiązku udzielenia tej ulgi. Na uwagę zasługuje fakt, że rozstrzygnięcie nie ma charakteru decyzji administracyjnej, a więc nie można od niej odwołać się do sądu. Udzielenie omawianej ulgi następuje w formie umowy zawartej między ZUS a zainteresowanym podmiotem gospodarczym (płatnikiem składek). Zawarcie tej umowy następuje w drodze negocjacji między stronami, które ustalają warunki zastosowania przez ZUS ulgi. Jeżeli płatnik nie zgodzi się z negatywnym rozpatrzeniem przez ZUS jego wniosku, to może wystąpić z odwołaniem do Prezesa ZUS. Warto wziąć pod uwagę fakt, że jednorazowe odroczenie terminu płatności składek może dotyczyć więcej niż jednej składki. Nie jest jednak możliwe uzyskanie odroczenia terminu płatności składek częściej niż raz na 6 kolejnych miesięcy, a maksymalny okres odroczenia terminu płatności może wynieść 6 miesięcy.

Opłata prolongacyjna

REKLAMA

Jeżeli płatnik uzyska zgodę na zapłatę należności w innym terminie, niż przewiduje to ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, nie zapłaci wówczas odsetek za zwłokę. Jednak ZUS do kwoty odroczonej składki naliczy mu opłatę prolongacyjną. Wysokość tej opłaty zależy od kwoty odroczonej składki, liczby dni, na które odroczono termin jej płatności, oraz stawki opłaty prolongacyjnej. Stawka ta wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązujących w dniu zawarcia umowy cywilnoprawnej odraczającej termin płatności składek. Jak widać, warto z takim wnioskiem wystąpić odpowiednio wcześniej, aby uniknąć naliczania odsetek za zwłokę, których wysokość zawsze będzie wyższa od opłaty prolongacyjnej. Wcześniejsze spłacenie odroczonej należności nie wpływa na obniżenie wysokości opłaty prolongacyjnej.

ZUS nie nalicza opłaty prolongacyjnej, gdy przedsiębiorca uzyskał zgodę na odroczenie terminu płatności składek z powodu klęski żywiołowej (np. powódź na terenie, gdzie dany podmiot prowadzi działalność) lub wypadku losowego.

Barbara Zabieglińska

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Podstawa prawna:

• ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA