REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiej uzyskać złotą kartę

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Najlepsze złote karty kredytowe znajdziemy w Alior Banku, Banku Zachodnim WBK i Toyota Banku – wynika z ratingu kart przygotowanego przez analityków Open Finance.

REKLAMA

Złote karty kredytowe z kryzysem mają niewiele wspólnego. I mogłoby się wydawać, że w obecnych czasach mało kto o nich myśli. Jednak w gruncie rzeczy nie są one wcale prestiżowym produktem. To w zasadzie plastikowe pieniądze dostępne dla szerokiego grona klientów. Czasy, kiedy złota karta w portfelu budziła zachwyt i zazdrość znajomych, dawno już minęły. Teraz to standardowy produkt finansowy, nieco droższy niż zwykłe karty, ale posiadający klika dodatkowych zalet. Aktywny użytkownik karty kredytowej może się więc zastanowić nad skorzystaniem z takiego plastiku. Pomocą w wyborze może być przygotowany przez Open Finance rating, w którym punktujemy dostępne na rynku złote karty kredytowe.

REKLAMA

REKLAMA

Przyznając bankom noty od 1 do 4 punktów, gdzie czwórka jest oceną najlepszą, braliśmy pod uwagę długą listę parametrów. Przede wszystkim opłaty za wydanie czy użytkowanie karty – te były najważniejsze, chociaż już nie tak istotne jak w przypadku zwykłych kart, które również cyklicznie oceniamy. Kolejne ważne kryterium to oprocentowanie transakcji bezgotówkowych. Oprócz tego jest jeszcze długa lista pozostałych parametrów: oprocentowanie transakcji gotówkowych, możliwość zamiany kredytu na ratalny, długość okresu bezodsetkowego (grace period), możliwość przyznania karty na oświadczenie, dostępny limit kredytowy, minimalne dochody, system rabatowy, serwis concierge, dodawane do kart ubezpieczenia, wbudowany mikroprocesor, oraz możliwość wykonywania przelewów z karty. W przypadku kart co-branded i affinity dodatkową zaletą była możliwość zbierania punktów w programach lojalnościowych i przekazywania środków na organizacje charytatywne.

Po uwzględnieniu tych wszystkich parametrów postanowiliśmy uhonorować najwyższą notą karty Banku Zachodniego WBK: Visa i MasterCard Gold, oraz wersję affinity Akcja Pajacyk. Tej ostatniej karcie możemy przyznać dodatkową rekomendację, bo w porównaniu do innych złotych kart BZ WBK daje jeszcze możliwość wspierania niedożywionych dzieci w ramach Akcji Pajacyk. Jeśli używając karty możemy jeszcze komuś pomóc, to warto z oferty banku wybrać ten właśnie produkt, tym bardziej, że nie różni się on od pozostałych kart parametrami finansowymi. Jeśli chodzi o zalety kart BZ WBK to można stwierdzić, że są one wydawane za darmo, bo wystarczy wykonanie trzech transakcji, by być zwolnionym z opłaty. Oprocentowanie kart też jest przyzwoite, bo wynosi 19 proc. Plastik można dostać na oświadczenie, jest program rabatowy i serwis concierge (choć wraz z płatnym ubezpieczeniem). Darmowe jest za to ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji, jest opcja przelewów z karty, mikroprocesor, a płatności przez Internet są realizowane w bezpiecznym systemie 3D-Secure.

Na podium znalazły się również dwie karty Aliora: MasterCard Gold i MasterCard Gold Lotnicza. W przypadku tej pierwszej podstawową zaletą jest zwrot 1 proc. wartości transakcji bezgotówkowych. Ta druga też ma dodatkową wartość, bo od każdej transakcji bezgotówkowej naliczana jest premia, która może być wykorzystana na zakup biletów lotniczych. Karty Alior Banku można jeszcze pochwalić za długi grace period (58 dni), wydawanie ich na podstawie oświadczenia, serwis concierge, mikroprocesor czy przelewy z karty. Słabą stroną jest oprocentowanie, które waha się od 17 do 22 proc., a ta najwyższa stawka obowiązuje aż do 5 tys. złotych zadłużenia.

Trzecim bankiem z najwyższą oceną jest Toyota Bank i jego karta Double Gold. W tym przypadku także mamy 1 proc. zwrotu transakcji wykonywanych kartą. Dość korzystne jest oprocentowanie transakcji bezgotówkowych, które wynosi 18,5 proc. Gorzej jest z oprocentowaniem transakcji gotówkowych, bo sięga ono 22 proc. Zaletą karty Toyota Banku jest jeszcze możliwość zamiany zadłużenia na tańszy kredyt ratalny, serwis concierge, mikroprocesor czy darmowe ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decydując się na kartę kredytową trzeba znaleźć ofertę dostosowaną do własnych potrzeb. Jeśli ktoś nigdy nie zadłuża się na karcie, tylko spłaca co miesiąc całość zadłużenia, może się nie przejmować wysokimi stawkami oprocentowania. Wtedy ważniejsza będzie opłata za wydanie, czy dodatkowe korzyści: rabaty albo punkty w programach lojalnościowych w przypadku kart co-brandowych (czyli tych wydawanych przez banki z zewnętrznymi partnerami, na przykład stacjami paliw). Innym atutem może być serwis concierge, czyli darmowa pomoc czy to w zamówieniu biletów czy rezerwacji stolika w restauracji, ale także w spełnianiu bardzo wymyślnych zachcianek. Znaczenie może mieć też pakiet ubezpieczeń, szczególnie jeśli ma korzystne stawki kosztów leczenia, które mogą się przydać podczas zagranicznych podróży.

Porównaj ofertę kart kredytowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA