REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pozwy przeciwko bankom

Zbyt ogólne przesłanki pozwalające na zmianę bankowi w dowolny sposób wysokości oprocentowania – to jedno z zakwestionowanych przez UOKIK postanowień w umowach o kredyt zabezpieczony hipoteką. Dziś Urząd skierował w tej sprawie pozew do sądu.

FIZ

FIZ – fundusz inwestycyjny zamknięty.

Certyfikat inwestycyjny

Certyfikat inwestycyjny - papier wartościowy emitowany przez fundusz inwestycyjny zamknięty.

Cena odkupienia jednostki uczestnictwa

Cena odkupienia jednostki uczestnictwa - cena, po jakiej fundusz odkupuje jednostki od uczestnika. Zazwyczaj jest to cena netto, po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych

REKLAMA

Cena nabycia jednostki uczestnictwa

Cena nabycia jednostki uczestnictwa - cena, za jaką uczestnik nabywa jednostki funduszu. Zazwyczaj jest to cena brutto, z opłatą manipulacyjną

Instytucja finansowa

Agent rozliczeniowy

Elektroniczny instrument płatniczy

REKLAMA

Pieniądz elektroniczny

W tym tygodniu szczyt G20

Można powiedzieć, że będzie to tydzień planów ratunkowych. Rynki spodziewają się, że w poniedziałek administracja prezydenta USA zadecyduje, co dalej z producentami aut.

Karta płatnicza

Reklamacja karty płatniczej

Reklamacje karty płatniczej możemy składać do banku przez całą dobę. Bank ma obowiązek potwierdzić nam przyjęcie zgłoszenia w sposób określony w umowie.

Co to jest całkowity koszt kredytu?

Próbuję zapoznać się z treścią mojej umowy kredytowej. W jednym z jej punktów istnieje zapis odnośnie całkowitego koszty kredytu. Co właściwie ten termin oznacza i jakie opłaty on obejmuje?

Kredyt bez oprocentowania

Słyszałam, że istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu konsumenckiego i spłacanie go bez oprocentowania. Nie wiem niestety kiedy taka możliwość istnieje. Czy muszę złożyć jakiś specjalny wniosek do banku?

PARP kończy prace nad zaliczkami dla beneficjentów

PARP kończy prace nad wdrożeniem zaliczek dla przedsiębiorców. Będą dostępne w najbliższym czasie, ale firmy, które korzystają z funduszy unijnych, nie deklarują na razie zainteresowania nimi.

Wyższe składki dla chałupników

Od 1 marca 2009 r. osoba wykonująca pracę nakładczą i równocześnie prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą musi zapłacić składki ubezpieczeniowe od kwoty równej co najmniej najniższej podstawie wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Jakie są skutki podatkowe darowizny lokalu użytkowego

W grudniu 2007 r. jako przedsiębiorca samodzielnie prowadzący działalność gospodarczą nabyłem lokal użytkowy (na rynku pierwotnym). Obecnie chciałbym darować ten lokal córce. Jakie będą skutki podatkowe tej darowizny dla prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej? Jestem podatnikiem VAT.

Jak czytać sprawozdania finansowe

Sprawozdania finansowe dają wiedzę o rzeczywistej wartości prowadzonego biznesu, pod warunkiem że umie się je czytać.

Co zamiast telepracy

Telepraca to nie jedyna forma zatrudnienia, która pozwala obniżyć koszty pracy. Wymierne korzyści finansowe może przynieść również zatrudnienie pracowników tymczasowych czy job-sharing.

Kredytowanie opcji zależy od wystawcy

Część zachodnich banków, które przez polskich pośredników wystawiały naszym firmom opcje walutowe, zgadza się na odroczenie rozliczenia. Twarde warunki stawiają JP Morgan Chase i BNP Paribas.

Banki dają premie za lojalność

W czasie kryzysu banki chcą jak najwięcej wiedzieć o firmach, którym pożyczają pieniądze. Na różne sposoby przekonują przedsiębiorców do korzystania tylko z ich usług.

Nowe zasady rejestracji firm

Od 1 kwietnia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli załatwiać wszystkie sprawy związane z rejestracją działalności gospodarczej i dokonywanymi w niej zmianami w urzędzie gminy, w tzw. jednym okienku. Informację do urzędu skarbowego, GUS i ZUS przekażą urzędnicy samorządowi.

C/WK

C/WK (ang. P/BV, Price/Book Value) – cena do wartości księgowej, jeden z głównych wskaźników giełdowych opisujących wartość akcji. Obrazuje jak drogie są akcje wobec wartości księgowej przedsiębiorstwa.

C/Z

C/Z (ang. P/E, Price Earnings Ratio) - Cena do zysku, jeden z podstawowych wskaźników giełdowych, obrazuje jak drogie są akcje wobec zysku netto przedsiębiorstwa.

Wirtualna kradzież, prawdziwe pieniądze

Bankowość elektroniczna jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów ekonomii. Banki starają się coraz bardziej uatrakcyjnić swoje oferty i sprawiać by bankowość była coraz łatwiejsza w użyciu. Jednak wygoda przeważnie nie idzie w parze z bezpieczeństwem, które często musi być zdegradowane na rzecz łatwości obsługi konta przez klienta.

GPW

GPW - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Warset

Warset - system informatyczny obsługujący notowania giełdowe na GPW.

Punkt bazowy

Punkt bazowy (ang. basis point) – jest to jedna setna procenta w odniesieniu do stóp procentowych lub jedna setna punktu indeksu giełdowego w przypadku kontraktów terminowych. Zmiany stóp procentowych podaje się najczęściej w punktach bazowych.

Komentarz tygodniowy 23-28 marca

Największym wydarzeniem ubiegłego tygodnia dla rynków finansowych i gospodarki była obniżka stóp procentowych przez władze monetarne.

Mostek cieplny

Mostek cieplny (mostek termiczny) – jest to zazwyczaj miejsce w ścianie budynku, przez które na skutek wad projektowych lub konstrukcyjnych ucieka energia cieplna z mieszkania.

Wspólny rachunek małżeński

Wspólny rachunek małżeński, wspólny rejestr małżeński (WRM) - rejestr uczestników funduszu inwestycyjnego prowadzony dla małżonków pozostających we wspólnocie majątkowej.

Opcja

Opcja – jest to instrument finansowy, za pomocą którego zabezpieczyć można cenę kupna lub sprzedaży określonych instrumentów bazowych (walut, surowców, akcji, indeksów giełdowych) w określonym czasie w zamian za opłatę.

Jak utrzymać porządek na pulpicie

Niezależnie od przekątnej monitora, w pewnym momencie zaczyna brakować miejsca na pulpicie. Pojawia się coraz więcej katalogów, pojedynczych plików, skrótów do uruchamiania różnych programów oraz narzędzi. Radzimy jak okiełznać bałagan i utrzymać porządek na pulpicie.

Wzrost trzeba czasem odchorować

Zdawało się, że piątkowa sesja, podobnie jak czwartkowa, będzie przebiegać bez większych emocji. Początkowo tak było, ale później wydarzenia nabrały dynamiki. Fatalne dane o spadku zamówień w przemyśle w strefie euro, które w styczniu obniżyły się o 34,1 proc. w porównaniu do stycznia ubiegłego roku, spowodowały spore zamieszanie.

Rośnie odsetek kredytów spłacanych nieregularnie

A konkretnie kredytów hipotecznych. Odsetek kredytów spłacanych nieregularnie wzrósł na koniec lutego do 0,49 proc. z 0,24 proc. miesiąc wcześniej - podaje Puls Biznesu.

Dzień prawa do dywidendy

Dzień prawa do dywidendy – jest to dzień w którym akcjonariusz musi posiadać akcje, aby być uprawnionym do wypłaty dywidendy. Dzień prawa do dywidendy musi być zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

Dywidenda

Dywidenda (ang. dividend) – jest to wypłacana akcjonariuszom część zysku netto wypracowanego w roku obrotowym.

Historia kredytowa

Historia kredytowa – jest to zbiór informacji, w jaki sposób klient banku regulował swoje należności w przeszłości.

Stała stopa procentowa

Stała stopa procentowa – jest to roczna stopa procentowa, której wielkość nie ulega zmianie w zależności od sytuacji rynkowej.

Stała stopa procentowa

Stała stopa procentowa – jest to roczna stopa procentowa, której wielkość nie ulega zmianie w zależności od sytuacji rynkowej.

SWIFT

SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) - Towarzystwo Światowej Finansowej Komunikacji Międzybankowej.

SWIFT

SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) - Towarzystwo Światowej Finansowej Komunikacji Międzybankowej.

SWIFT

SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) - Towarzystwo Światowej Finansowej Komunikacji Międzybankowej.

Zaliczki na realizacje projektów unijnych

Firmy, którym przyznano dofinansowanie ze środków unijnych, mogą ubiegać się o zaliczki na realizacje projektów.

Przechowywanie dokumentów ubezpieczeniowych

Przepisy tylko częściowo określają zasady przechowywania dokumentów ubezpieczeniowych. Różnicują przy tym okres ich przechowywania w zależności od rodzaju dokumentu. Dowiedz się jak długo i w jakiej formie płatnicy składek powinni przechowywać dokumentację ubezpieczeniową?

Pełnomocnik podpisze e-deklarację

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej przez internet oraz jego odwołanie podatnik lub płatnik złoży naczelnikowi urzędu skarbowego.

Składki przy działalności gospodarczej za granicą

Mieszkam w strefie przygranicznej (z Niemcami). Pracuję w Polsce na 1/2 etatu. Obecnie chciałbym założyć swoją firmę w Niemczech. Czy w związku z tym będę musiał opłacać tam składki na ubezpieczenia społeczne, skoro w Polsce podlegam ubezpieczeniom pracowniczym?

Zmiana czasu wpłynie na pensje

W niedzielę przestawiamy wskazówki zegara z godz. 2 na 3. Za nieprzepracowaną godzinę pracownicy otrzymają tzw. postojowe.

Dodatkowe lusterka dla ciężarówek

Samochody ciężarowe, które jeżdżą do innych państw UE, już od 1 kwietnia będą musiały mieć dodatkowe lusterka poprawiające widoczność.

Prace nad nowelizacją Prawa budowlanego powinny zostać wstrzymane

Prace nad nowelizacją Prawa budowlanego powinny zostać wstrzymane do czasu złożenia w Sejmie rządowego projektu - uważa szef Kongresu Budownictwa Roman Nowicki. Jego zdaniem, niektóre jej przepisy są niezgodne z prawem UE.

REKLAMA