Jak utrzymać porządek na pulpicie
REKLAMA
REKLAMA
Niestety, paski narzędzi, wielopoziomowe menu Start oraz inne funkcje usprawniające codzienne korzystanie z komputera nie zdadzą się na wiele, jeśli na systemowym pulpicie będzie się roiło od bezładnie porozrzucanych folderów, plików oraz skrótów do aplikacji.
REKLAMA
Jeśli ich liczba przekroczy dopuszczalne maksimum, które przy danej rozdzielczości mieści się na pulpicie, nowe ikony staną się po prostu niewidoczne. Ostatecznie może dojść do nakładania się na siebie ikon i całkowitego paraliżu pulpitu.
Dlatego tak ważne jest doprowadzenie pulpitowej zbieraniny do porządku i utrzymanie go. Dzięki temu o wiele szybciej znajdziesz rożne zasoby i będziesz w stanie z nimi szybciej pracować. Oczywiście, liczy się również aspekt estetyczny. Jak wiadomo, czysty umysł pracuje lepiej.
1. Eksplorator lub Total Commander
Rozpoczęcie porządkowania zapełnionego pulpitu z pewnością nie jest takie proste jak się wydaje. Warto skorzystać z dodatkowych narzędzi, takich jak systemowy Eksplorator lub menedżer plików Total Commander. Zdecydowanie polecamy drugie rozwiązanie - aplikację, dzięki której poradzisz sobie z największym bałaganem na pulpicie.
2. Katalogi centralne
Na początek warto utworzyć kilka katalogów, które będą pełnić rolę 'szufladek' dla określonych kategorii plików. Dla przykładu mogą one nosić nazwy postaci Dokumenty, Grafika, Szkoła, Praca. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Ważne jest, aby nazwy były dla Ciebie jednoznacznie rozpoznawalne.
3. Skróty zamiast katalogów
Jeśli przy okazji chcesz zadbać o bezpieczeństwo danych, postaraj się nie przechowywać danych bezpośrednio na pulpicie. Zamiast tworzenia tradycyjnych katalogów, stwórz zatem skróty, a właściwe katalogi, do których prowadzą skróty stwórz na osobnej partycji lub twardym dysku.
Po utworzeniu skrótów i katalogów możesz przystąpić do porządkowania, czyli przenoszenia plików w odpowiednie miejsca. Pamiętaj, aby używać funkcji przesuwania, a nie kopiowania.
4. Podkatalogi
Jeśli w jednym katalogu będziesz przechowywał większą liczbę plików, możesz oczywiście utworzyć w nim podkatalogi i posegregować w nich swoje zasoby.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.