REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polski rząd wspiera inwestycje w Uzbekistanie

W dniach 23 – 27 listopada br. Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury wziął udział w II posiedzeniu Polsko – Uzbeckiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, które odbyło się w Taszkiencie.

Indeks PMI pomoże w umocnieniu złotego

Wpływ danych o wzroście PKB na notowania złotego nie zawsze musi następować od razu. Tak stało się wczoraj, kiedy to zagraniczni inwestorzy nadal byli zaaferowani problemami wokół Dubaju (w trakcie dnia pojawiła się informacja, iż rząd ZEA nie będzie gwarantował długów Dubai World).

Po Euro 2012 Polska będzie kontynuować inwestycje

Nie oddzielajmy projektu Euro 2012 od całości programu inwestycyjnego w kraju – powiedział Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu podczas dwudniowej konferencji CEE Financial Hub w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dziś poznamy stopę bezrobocia w strefie euro

Przed publikacją informacji o stopie bezrobocia w strefie euro na światowych rynkach akcji przeważali optymiści. W Australii bank centralny po raz kolejny podniósł stopy procentowe.

REKLAMA

Reklama nie będzie zasłaniać okien mieszkań

Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 74, poz. 836). Przepisy regulują możliwość instalowania na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych urządzeń i nośników reklamowych oraz innych urządzeń niezwiązanych z użytkowaniem mieszkań.

W III kwartale PKB wzrosło o 1,7 proc.

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w trzecim kwartale br. o 1,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku. Polska, jako jedyny kraj UE, odnotowała w tym czasie wzrost gospodarczy. Według prognoz analityków Ministerstwa Gospodarki wzrost PKB w całym 2009 roku będzie zbliżony do 1,5 proc.

Kiedy zarząd nie może reprezentować spółkę

Jeżeli spór o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników został wytoczony przez wspólnika, który jest także członkiem zarządu pozwanej spółki, to zarząd nie może działać w imieniu pozwanej.

ZUS pomaga przedsiębiorcom na starcie

Już po raz czwarty Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Poznaniu - Inspektorat w Gnieźnie wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy oraz Urzędem Skarbowym w Gnieźnie zorganizował szkolenie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

REKLAMA

Jak rozliczyć w pkpir poniesione koszty projektu rozbudowy najmowanego budynku

Jestem indywidualnym przedsiębiorcą. Do celów prowadzonej działalności gospodarczej najmuję budynek od gminy. Do budynku ma być dobudowana winda. Z moich środków mam pokryć koszty projektu dobudowy windy, które wynoszą 7300 zł. Pozostałą część kosztów pokryje gmina z funduszy unijnych. Jak ująć koszty tego projektu w pkpir?

Warunki wypłaty dofinansowania dla firm

Jeśli firma podpisze umowę o dofinansowanie zostanie zobowiązana do składania finansowo-merytorycznych sprawozdań, tzw. wniosków o płatność, na podstawie których nastąpi wypłata zaliczki bądź częściowa refundacja poniesionych wydatków kwalifkowalnych.

Inspekcja nie będzie wydawać opinii o stanowisku pracy

Pracodawcy zostaną zwolnieni z obowiązku uzyskania opinii inspekcji pracy o stanowiskach pracy osób niepełnosprawnych.

Małe firmy nie dostaną dodatkowych pieniędzy

W tym roku nie dojdzie do przesunięcia dodatkowych pieniędzy na przyszłoroczne konkursy o unijne dotacje na innowacyjne inwestycje przedsiębiorców – dowiedziała się DGP.

Miasta podnoszą podatki firmom

Miasta podnoszą stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na 2010 rok. Liczą one na dodatkowe wpływy do budżetów.

Podwójna zaliczka na podatek jeszcze przez dwa lata

Dopiero w 2012 roku wejdą w życie przepisy likwidujące obowiązek zapłaty przez przedsiębiorców w grudniu podwójnej zaliczki na podatek dochodowy.

Jak zawrzeć ugodę między stronami stosunku pracy

Przepisy prawa pracy nie zabraniają zawierania ugody między pracodawcą a pracownikiem bez udziału organów ochrony prawnej. Nawet gdy w sprawie zapadł już wyrok sądowy, dopuszczalne jest zawarcie ugody między stronami stosunku pracy.

Od 2010 roku firmy usługowe łatwiej rozliczą VAT

Od 1 stycznia 2010 r. zmienią się zasady ustalania miejsca świadczenia usług w zakresie VAT w związku z dostosowaniem naszych regulacji do wymagań dyrektywy UE. Na co powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy chcą współfinansować promocję Polski za granicą

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Kongresie Przedsiębiorczości postulują powołanie wyspecjalizowanej agencji, która zajmowałaby się promocją polskiej gospodarki za granicą. Uważają, że powinna być ona finansowana przez rząd, ale sami też są skłonni przeznaczyć na ten cel dodatkowe pieniądze.

Rewolucja bezstykowych kart płatniczych

Jesteśmy pierwszym krajem Europy Środkowej, w którym banki wprowadziły karty umożliwiające dokonywanie płatności poprzez ich zbliżenie do czytników. Czas pokaże czy krótsza, nie wymagająca PIN-u transakcja przyjmie się w przypadku niedużych kwot.

Sony stawia na 3D

Prezes wykonawczy Sony  - Hiroshi Yoshioka, twierdzi że do 2013 r. od 30 do 50 % z łącznej liczby sprzedawanych na świecie odbiorników telewizyjnych koncernu, może być wyposażone w funkcje oglądania obrazów w 3D.

Japończyk poślubił postać z gry

Japończyk, ukrywający się pod pseudonimem SAL9000 poślubił postać z gry wideo. Uroczystość odbyła się w Instytucie Technologicznym w Tokio z udziałem zaproszonego kapłana i gości.

Google zmienia layout

Google jest firmą która w niesamowitym wręcz tempie wypuszcza nowe produkty, ulepszając jednocześnie już znane. Przyszedł jednak czas na bardziej znacząca zmianę - wygląd wyszukiwarki internetowej.

Duży wzrost przy małych obrotach

Rynki próbowały dziś otrząsnąć się po „przygodzie” z Dubai World, ale z różnym skutkiem. W Azji mieliśmy do czynienia z małą euforią, w Europie było znacznie gorzej. Za wyjątkiem Warszawy i Budapesztu, gdzie przez większą część dnia indeksy całkiem przyzwoicie zyskiwały. W Warszawie jednak obroty były dramatycznie niskie, najniższe od początku października.

Szejk jest nagi

Rząd Emiratów Arabskich umywa ręce i twierdzi, że choć Dubai World jest agencją rządową, to jej zadłużenie nie jest gwarantowane przez państwo. W Europie ceny spadały akcji, ale nie u nas.

Kara za brak kontroli budynku

Dziś upływa termin na przeprowadzenie kontroli budynków o powierzchni większej niż 2 tys. mkw. Właścicielom i zarządcom, którzy tego obowiązku nie wykonają, grozi grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do roku.

Jak przenieść rachunek bankowy

Od 1 stycznia przenoszenie rachunków bankowych będzie dużo prostsze. Niektóre instytucje już wprowadziły rozwiązania ułatwiające migrację.

Polska gospodarka wychodzi na prostą

Jeszcze kilka miesięcy temu optymiści spodziewali się zerowego wzrostu polskiej gospodarki w drugiej połowie roku. Ekonomiści liczyli ostatnio, że wzrośnie ona o 1,3 proc. Tymczasem w trzecim kwartale PKB zwiększył się o 1,7 proc. Okazało się, że nasza gospodarka nie zawodzi i z powodzeniem stara się sprostać coraz wyższym prognozom.

Gość w biurze

Zdobywanie nowych kontrahentów, utrzymywanie kontaktów z nimi, to życie codzienne w świecie biznesu. Zastanówmy się jak przyjąć naszego potencjalnego klienta, tak aby zaowocowało to kolejnymi spotkaniami i dalszą współpracą.

Korzystne zmiany wypłacania zaliczek podatkowych za dwa lata

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o PIT i CIT - poinformował dziś na konferencji prasowej szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Zgodnie z nią, korzystne dla firm zmiany dotyczące wpłacania zaliczek podatkowych przez przedsiębiorstwa, mają zacząć obowiązywać nie w 2010 r., jak jest w aktualnych przepisach, ale dwa lata później - w 2012 roku.

Faktura on-line a ulga internetowa

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi internetowej w PIT, musi posiadać fakturę VAT. Jeśli operator oferuje tylko dostęp do faktury w Internecie, odliczenia nie będzie. Zdaniem fiskusa i ekspertów, aby z ulgi skorzystać, trzeba posiadać fakturę papierową.

Ranking kredytów mieszkaniowych: Odwilż na rynku kredytów hipotecznych

Klienci banków coraz bardziej odczuwają poluzowanie polityki kredytowej banków. Banki, jeszcze kilka miesięcy temu niechętne do pożyczania na zakup mieszkań czy domów, z mniejszą rezerwą podchodzą do osób poszukujących pieniędzy na zakup nieruchomości.

Wracają obawy o interwencje banków centralnych

W ostatnim czasie sytuacja zmienia się w kalejdoskopie. Na razie na wygranej zdają się być ci, którzy zminimalizowali wpływ kryzysu w Dubaju na globalną gospodarkę i wykorzystali mocne tąpnięcie na rynkach w końcówce ubiegłego tygodnia do zwiększenia zaangażowania w kierunku zgodnym z dominującym trendem.

Przewoźnicy lotniczy na celowniku UE

Komisja Europejska opublikowała dwunastą aktualizację wspólnotowej listy linii lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów w Unii Europejskiej. Lista poszerzyła się o przewoźników z trzech kolejnych krajów, w przypadku których czynności kontrolne wykazały uchybienia w zakresie bezpieczeństwa.

Wzrostowy poniedziałek na giełdach

W poniedziałek inwestorzy otrząsnęli się z ubiegłotygodniowego szoku wywołanego kłopotami dubajskiej agencji rządowej. Kupowano akcje, pozbywano się amerykańskich obligacji i dolarów.

Unia chce obniżenia stawek za połączenia komórkowe

W Polsce wciąż istnieją znaczne różnice między stawkami za zakończenie połączenia, które pobierają poszczególni operatorzy sieci komórkowych. W związku z tym Komisja Europejska wzywa polski Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) do dostosowania metodyki ustalania cen do zaleceń unijnych w sprawie stawek za zakończenie połączenia z maja 2009 roku.

Unijna polityka gospodarcza po 2010 roku

Rozwój ekonomiczny w oparciu o innowacje, badania i gospodarkę cyfrową, a także zwrot w stronę „zielonej energii” – to propozycje Komisji Europejskiej, dotyczące kształtu polityki gospodarczej UE po 2010 roku.

Wzrasta liczba wydanych kart kredytowych

Niemal 10,5 mln kart kredytowych mieli Polacy w portfelach na koniec września. Mimo zapowiedzi banków o restrykcyjnej polityce w wydawaniu kart, od czerwca do września przybyło ich ponad pół miliona – poinformował NBP.

Terminy badań nie powinny decydować o przyznaniu becikowego

Resort pracy chce, aby kobiety nie musiały poświadczać opieki lekarskiej już od 10 tygodnia ciąży, ale od późniejszego terminu. Wtedy rzadziej będą tracić prawo do becikowego.

Fiskus może zainteresować się prezentami

Urzędnicy skarbowi mogą się przyjrzeć prezentom świątecznym, by sprawdzić ich wartość. Prezent pod choinkę stanowi darowiznę, od której należy zapłacić podatek. Powołanie się na darowiznę, której nie opodatkowano, oznacza zapłatę 20-proc. sankcji.

Nie uciekaj z ZUS, bo stracisz

Kilka tysięcy przedsiębiorców przestało płacić na ZUS. Opłacają składki za granicą

Procedury obiegu dokumentów

Firmy często przywiązują dużą wagę do treści i wyglądu dokumentów, mniejszą zaś do szybkiego i skutecznego ich obiegu. A to bardzo ważny element funkcjonowania każdej jednostki organizacyjnej.

Zatrudnianie cudzoziemców

W 2009 r. procedura związana z zatrudnianiem obcokrajowców została uproszczona. Część ułatwień ma jednak charakter przejściowy i będzie obowiązywać tylko do 31 grudnia 2010 r.

Do 6 grudnia spółka musi utworzyć komitet audytu

Spółki giełdowe i banki muszą do 6 grudnia powołać komitet audytu, który wraz z zarządem będzie odpowiadał za sprawozdania finansowe.

Dłuższy termin na wypłatę zaległych pensji

Dopiero dwumiesięczny termin faktycznego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej umożliwi pracownikom rozpoczęcie procedury wnioskowania do FGŚP o wypłatę zaległych wynagordzeń.

9 błędów w marketingu sektora MSP

Co pewien czas słyszymy w wiadomościach informacje na temat miliardów, które skarb państwa stracił na: błędach urzędników, niedopilnowaniu terminów, braku właściwych zabezpieczeń itp., itd. Zastanawiamy się wtedy czy nie byłoby lepiej gdyby państwo zamiast nakładać nowe podatki, zajęło się poważniej usuwaniem swoich niedociągnięć i błędów. Podobny wybór ma firma.

Wspólnicy założą spółkę z o.o. w ciągu 1 dnia

Wniosek o rejestrację spółki z o.o. będzie można przesłać przez internet. Wspólnicy będą mogli zawrzeć umowę spółki bez udziału notariusza. Możliwe będzie wniesienie wkładów do spółki w formie pieniężnej.

Diody LED pod skórą

Naukowcy Uniwersytetu Pensylwanii zbudowali LED-owe tatuaże, które wszczepia się pod skórę, dzięki czemu wyglądają jak prawdziwe dziary które ponadto potrafią wyświetlać różny obraz.

Hasła z polskich portali wyciekły do sieci

Na jednym z zagranicznych forów opublikowano hasła i loginy uzytkowników największych polskich portali. Dane nie wyciekły ze źródła lecz z zawirusowanych komputerów użytkowników Naszej Klasy, Allegro, Kurnik.pl, Era.pl, Kurnik.pl, TP.pl, Orange.pl, O2.pl, Fotka.pl, Blox.pl i wielu innych.

Ustawa hazardowa już podpisana

Prezydent Lech Kaczyński podpisał tzw. "ustawę hazardową". Mimo to premier Tusk i jego ministrowie mają obawy czy projekt w obecnej formie ujrzy światło dziennie. Prezydent bowiem zaraz po podpisaniu skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Chiny ostrzegają przed wirusem

Groźny wirus, który kilka lat temu siał spustoszenie na komputerach chińskich internautów ma szanse powrócić. Specjaliści od zabezpieczeń z firmy McAffe twierdzą, że mutacja może być jeszcze groźniejsza i zagrozić użytkownikom w Europie i USA.

Opony sprzedawane w Europie będą oznakowane

Począwszy od listopada 2012 roku wszystkie nowe opony sprzedawane w Europie będą klasyfikowane i etykietowane pod kątem efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni i zewnętrznego hałasu toczenia. Oznakowanie opon będzie podobne do już istniejącego znakowania urządzeń AGD, a potencjalni nabywcy będą mieli możliwość porównania parametrów opon przed ich zakupem.

REKLAMA