REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oprocentowanie lokat przestało spadać

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Oprocentowanie depozytów ustabilizowało się i grudniowe oferty banków niewiele różnią się od listopadowych.

REKLAMA

Tylko pięć banków z naszego zestawienia, które obejmuje 33 instytucje, zdecydowało się w ciągu ostatniego miesiąca obniżyć oprocentowanie niektórych lokat. W AIG spadło oprocentowanie lokaty rocznej, w Alior Banku dwuletniej, w Allianz Banku kwartalnej, ale równocześnie skoczyło oprocentowanie lokaty półrocznej i rocznej. Niższe oprocentowanie lokat zaobserwowaliśmy jeszcze w Invest Banku i w Kredyt Banku. To, że tak niewiele banków obniża oprocentowanie lokat każe przypuszczać, że tak jak Rada Polityki Pieniężnej zakończyła cykl obniżek stóp procentowych, tak również banki wyhamowały ze ścinaniem oprocentowania depozytów. Nadal jednak w wielu przypadkach oferowane stawki przewyższają rynkowe stopy procentowe. Wojna depozytowa, której apogeum widzieliśmy rok temu, skończyła się niedawno. Banki muszą się starać utrzymać pozyskane wcześniej depozyty. A klienci przyzwyczaili się do wysokiego oprocentowania lokat. Nie można im więc fundować zimnego prysznica w postaci lokat np. na 3 proc., bo uciekną ze swoimi pieniędzmi gdzie pieprz rośnie.

REKLAMA

Sprawdziliśmy więc jakie są stawki najwyższych depozytów. Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne, to jego ocena obniżona jest o jeden punkt. Jako że stawki lokat zmieniają się w zależności od wpłacanej kwoty i czasu trwania lokaty, uwzględniliśmy depozyty na 5 i 20 tys. PLN, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata.

REKLAMA

Najlepszą lokatę na kwartał na kwotę 5 tys. zł oferuje Noble Bank płacąc 5,65 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, czyli dająca możliwość uniknięcia podatku Belki (odpowiada tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 6,98 proc.). W przypadku depozytu na sześć miesięcy liderem jest Meritum Bank, gdzie założymy lokatę z dzienną kapitalizacją przynoszącą 5,7 proc. w skali roku (7,04 proc. brutto). Jeśli chodzi o roczny depozyt na 5 tys. zł to najwyższe oprocentowanie ma Noble Bank i jest ono identyczne jak w przypadku lokaty na kwartał. Jeśli ktoś myśli o lokacie dwuletniej, to najwyższą stawkę ma Toyota Bank – 6,3 proc., czyli 5,1 proc. po zapłaceniu podatku Belki.

Lokaty z dzienną kapitalizacją pozwalają nie płacić podatku jeśli ich wartość nie przekracza kilkunastu tysięcy złotych. Dokładna wartość progu zależy od wysokości oprocentowania. Jeśli myślimy o lokacie na 20 tys. zł możemy założyć dwa depozyty po 10 tys. zł z dzienną kapitalizacją i uzyskać takie samo oprocentowanie jak przy depozytach na 5 tys. zł. Zakładając jednak jedną lokatę na 20 tys. zł w przypadku produktów kwartalnych i półrocznych możemy liczyć na 6 proc. w Noble Banku (4,86 proc. netto). Najlepszy depozyt na rok znajdziemy zaś w Lukas Banku, który oferuje polisę lokacyjną z oprocentowaniem 5,35 proc. Ten produkt dzięki ubezpieczeniowej formule również pozwala nie płacić podatku, więc jego oprocentowanie jest porównywalne z tradycyjną lokatą na 6,6 proc. W przypadku dwuletnich depozytów na 20 tys. najlepszy produkt ma Toyota Bank z parametrami identycznymi jak dla lokaty kwartalnej.

Najlepsze depozyty oferowane przez banki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nazwa Banku

Rodzaj depozytu

Oprocentowanie

Brutto

Netto

5 tys. PLN na 3 miesiące

Noble Bank

lokata internetowa

6,98 *

5.65

GETIN Bank

lokata internetowa

6 *

4.86

Polbank EFG

lokata

6 **

4.86

5 tys. PLN na 6 miesięcy

Meritum

lokata

7,04 *

5.7

Noble Bank

lokata internetowa

6,98 *

5.65

5 tys. PLN na 12 miesięcy

Noble Bank

lokata internetowa

6,98 *

5.65

Meritum

lokata

6,91 *

5.6

5 tys. PLN na 24 miesiące

Toyota Bank

lokata internetowa

6.3

5.1

AIG Bank

lokata internetowa

5.9

4.78

20 tys. PLN na 3 miesiące

Noble Bank

lokata internetowa

6

4.86

Polbank EFG

lokata

6 **

4.86

20 tys. PLN na 6 miesięcy

Noble Bank

lokata internetowa

6

4.86

AIG Bank

lokata internetowa

5.9

4.78

20 tys. PLN na 12 miesięcy

Lukas Bank

polisolokata

6.6

5.35

AIG Bank

lokata internetowa

6.3

5.1

20 tys. PLN na 24 miesiące

Toyota Bank

lokata internetowa

6.3

5.1

AIG Bank

lokata internetowa

5.95

4.82

Stan na 2 grudnia 2009 r.; * lokata z dzienną kapitalizacją; ** tylko dla nowych środków ulokowanych w Polbanku, obowiązkowe konto; źródło: Open Finance.

W najbliższych miesiącach oprocentowanie depozytów powinno się utrzymać na poziomie zbliżonym do obecnego. Rada Polityki Pieniężnej może zacząć podnosić stopy procentowe dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Nawet kiedy cykl podwyżek się rozpocznie nie spodziewamy się, by banki natychmiast zareagowały podwyżką oprocentowania lokat. Na wyraźnie wyższe odsetki można więc liczyć dopiero pod koniec przyszłego roku.

//g6.infor.pl/p/_files/94000/rating_lokat_grudzien_2009_13022.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking lokat - grudzień 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA