reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Oprocentowanie lokat przestało spadać

Oprocentowanie lokat przestało spadać

Oprocentowanie depozytów ustabilizowało się i grudniowe oferty banków niewiele różnią się od listopadowych.

Tylko pięć banków z naszego zestawienia, które obejmuje 33 instytucje, zdecydowało się w ciągu ostatniego miesiąca obniżyć oprocentowanie niektórych lokat. W AIG spadło oprocentowanie lokaty rocznej, w Alior Banku dwuletniej, w Allianz Banku kwartalnej, ale równocześnie skoczyło oprocentowanie lokaty półrocznej i rocznej. Niższe oprocentowanie lokat zaobserwowaliśmy jeszcze w Invest Banku i w Kredyt Banku. To, że tak niewiele banków obniża oprocentowanie lokat każe przypuszczać, że tak jak Rada Polityki Pieniężnej zakończyła cykl obniżek stóp procentowych, tak również banki wyhamowały ze ścinaniem oprocentowania depozytów. Nadal jednak w wielu przypadkach oferowane stawki przewyższają rynkowe stopy procentowe. Wojna depozytowa, której apogeum widzieliśmy rok temu, skończyła się niedawno. Banki muszą się starać utrzymać pozyskane wcześniej depozyty. A klienci przyzwyczaili się do wysokiego oprocentowania lokat. Nie można im więc fundować zimnego prysznica w postaci lokat np. na 3 proc., bo uciekną ze swoimi pieniędzmi gdzie pieprz rośnie.

Sprawdziliśmy więc jakie są stawki najwyższych depozytów. Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne, to jego ocena obniżona jest o jeden punkt. Jako że stawki lokat zmieniają się w zależności od wpłacanej kwoty i czasu trwania lokaty, uwzględniliśmy depozyty na 5 i 20 tys. PLN, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata.

Najlepszą lokatę na kwartał na kwotę 5 tys. zł oferuje Noble Bank płacąc 5,65 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, czyli dająca możliwość uniknięcia podatku Belki (odpowiada tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 6,98 proc.). W przypadku depozytu na sześć miesięcy liderem jest Meritum Bank, gdzie założymy lokatę z dzienną kapitalizacją przynoszącą 5,7 proc. w skali roku (7,04 proc. brutto). Jeśli chodzi o roczny depozyt na 5 tys. zł to najwyższe oprocentowanie ma Noble Bank i jest ono identyczne jak w przypadku lokaty na kwartał. Jeśli ktoś myśli o lokacie dwuletniej, to najwyższą stawkę ma Toyota Bank – 6,3 proc., czyli 5,1 proc. po zapłaceniu podatku Belki.

Lokaty z dzienną kapitalizacją pozwalają nie płacić podatku jeśli ich wartość nie przekracza kilkunastu tysięcy złotych. Dokładna wartość progu zależy od wysokości oprocentowania. Jeśli myślimy o lokacie na 20 tys. zł możemy założyć dwa depozyty po 10 tys. zł z dzienną kapitalizacją i uzyskać takie samo oprocentowanie jak przy depozytach na 5 tys. zł. Zakładając jednak jedną lokatę na 20 tys. zł w przypadku produktów kwartalnych i półrocznych możemy liczyć na 6 proc. w Noble Banku (4,86 proc. netto). Najlepszy depozyt na rok znajdziemy zaś w Lukas Banku, który oferuje polisę lokacyjną z oprocentowaniem 5,35 proc. Ten produkt dzięki ubezpieczeniowej formule również pozwala nie płacić podatku, więc jego oprocentowanie jest porównywalne z tradycyjną lokatą na 6,6 proc. W przypadku dwuletnich depozytów na 20 tys. najlepszy produkt ma Toyota Bank z parametrami identycznymi jak dla lokaty kwartalnej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama