REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking kont bankowych – specjalnie dla kobiet

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Specjaliści od bankowego marketingu dwoją się i troją, by dotrzeć z dedykowaną ofertą do kolejnych grup odbiorców. Mamy już konta dla dzieci, studentów, VIP-ów i dorosłych. Przyszedł również czas na konta dla… kobiet.

Oferta BZ WBK dla płci pięknej stała się dla Comperii pretekstem do wykonania rankingu kont zawierających elementy atrakcyjne dla kobiet. Co musi mieć bankowa oferta, by dać się zauważyć i zyskać kobiecą sympatię? Cena, choć istotna, na pewno nie będzie głównym kryterium… Ubezpieczenia, zniżki, specjalne karty, usługi concierge, a może dostępność bankomatów?

REKLAMA

Zniżki, bankomaty, ubezpieczenia

Przed przystąpieniem do wykonania rankingu postanowiliśmy ustalić, co z punktu widzenia kobiety może być najważniejsze w ofercie konta bankowego? To nam pozwoli określić, które konta w mniejszym lub większym stopniu odpowiadają na ich potrzeby. Badanie na wybranej losowo grupie dało efekt w postaci krótkiej listy życzeń. Jakie zatem elementy oferty są istotne z punktu widzenia kobiet?

 • pakiety ubezpieczeń
 • zniżki na zakupy w sklepach
 • zniżki za płatności kartą bankomatową
 • koszt obsługi konta
 • opłaty za wypłaty z bankomatów

Idealne konto dla kobiet oferowałoby (oczywiście bezpłatnie) pakiet ubezpieczeń medycznych, jak również pakiet usług assistance (np. pomoc hydraulika, organizacja opieki nad dzieckiem), zniżki na zakupy (mężczyzna też by nie pogardził…), bezpłatne przelewy, brak opłaty za prowadzenie konta i bezpłatne wypłaty z jak największej liczby bankomatów (zakupy na osiedlowym bazarku nie powiodą się z kartą płatniczą w ręku – bankomat mile widziany). Konta idealnego, spełniającego wszystkie te kryteria nie znaleźliśmy na polskim rynku. Okazuje się jednak, że panie mają całkiem niezły wybór.

Jak powstał ranking? Za co przyznawaliśmy punkty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ilości zdobywanych przez każdy bank punktów decydowała jakość oferty w czterech wyznaczonych kryteriach: oferta ubezpieczeniowa (zarówno medyczna jak i assistance), dodatkowe korzyści finansowe dla posiadaczki karty, rabaty w sieciach handlowych, koszty obsługi (prowadzenie, przelewy, bankomaty).

Oto jaką przyjęliśmy punktację:

 • pakiet medyczny: za pakiet w ofercie przyznawaliśmy w zależności do jego zawartości oraz ceny od 1 do 10 punktów; brak pakietu to 0 punktów
 • rabaty na zakupy w sklepach: przyznawaliśmy od 0 do 5 punktów, w zależności od pakietu zniżek
 • zniżki za płatności kartą bankomatową: przyznawaliśmy 1 punkt za istnienie zniżki (np. zwrot 1% za płatność kartą)
 • opłata za prowadzenie konta: 1 punkt jeśli prowadzenie konta jest bezpłatne; za każdą złotówkę, którą trzeba zapłacić za prowadzenie konta przyznawaliśmy 1 punkt ujemny (jeśli więc prowadzenie konta kosztuje 5 zł to bank dostawał 5 punktów ujemnych); bank otrzymał 0 punktów jeśli opłata za prowadzenie konta jest anulowana pod jakimś warunkiem np. odpowiednich wpływów na konto

- opłaty za przelewy zewnętrzne: przyznawaliśmy 1 punkt za bezpłatny przelew; za każdą złotówkę, którą trzeba zapłacić za przelew przyznawaliśmy 1 punkt ujemny (jeśli więc przelew zewnętrzny kosztuje 5 zł to bank dostawał 5 punktów ujemnych)
- opłaty za wypłaty z bankomatów: przyznawaliśmy1 punkt za bezpłatną wypłatę z bankomatu własnego banku, 1 punkt jeśli bank umożliwia bezpłatne wypłaty z obcych bankomatów, bank otrzymywał 0,5 punktu jeśli bankomaty własne tego banku były bezpłatne na całym świecie (np. jeśli w każdym miejscu na świecie można wypłacić pieniądze z bankomatu Deutsche Banku bezpłatnie to bank dostawał ekstra pół punktu)
- za brak własnych placówek przyznawaliśmy jeden punkt ujemny
Analiza korzyści płynących z posiadania konta, w szczególności tego o kobiecym charakterze nie sprowadza się tylko do zsumowania kosztów jego obsługi. Dlatego pracując nad rankingiem przyjęliśmy inne kryteria, które naszym zdaniem najlepiej oddają „kobiecość konta”. W ten sposób ranking promuje te oferty, które najlepiej odpowiadają na realne zapotrzebowanie kobiet.

Oto analiza zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

I. pakiety ubezpieczeń

L.P.

Bank
Nazwa konta

Liczba punktów za specjalny pakiet ubezpieczenia dla kobiet

1

Bank Zachodni WBK
Konto na Obcasach

9 pkt.

2

BNP Paribas Fortis
Pakiet Komfort

6,5 pkt.

2

Deutsche Bank PBC
DB Focus

6,5 pkt.

Tę kategorię zdecydowanie zwyciężyła oferta BZ WBK. Specjalny pakiet „Na Obcasach” jest naszym zdaniem prawie idealny. Przyznaliśmy mu 9 punktów. 

Konto Na Obcasach oferuje pakiet ubezpieczeniowy i pomocowy w cenie 5 zł miesięcznie. Plusem jest to, że przez 6 miesięcy pakiet jest darmowy oraz korzystanie z niego sprawia, że prowadzenie konta jest darmowe (w standardzie opłata za prowadzenie wynosi 7 zł miesięcznie). Oto co zawiera pakiet:

 • ubezpieczenie zdrowia w przypadku wystąpienia poważnego zachorowania w postaci nowotworu złośliwego piersi i szyjki macicy,
 • pakiet medyczny, który obejmuje 24-godzinną pomoc medyczną w chwili nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku,
 • Home Assistance, który obejmuje 24-godzinną interwencję m.in. hydraulika, ślusarza, w razie awarii, kradzieży z włamaniem lub zdarzenia losowego,
 • Car Assistance, który obejmuje 24-godzinne wsparcie m.in. w naprawie pojazdu, holowanie pojazdu, pomoc w wymianie koła,
 • infolinię „Assistance dla Kobiet”, która obejmuje 24-godzinne wsparcie, m.in. organizację usług opiekunki do dziecka.

REKLAMA

To co wyróżnia te ubezpieczenie na tle rynku to usługa ubezpieczenia w przypadku wystąpienia poważnego zachorowania w postaci nowotworu złośliwego piersi i szyjki macicy oraz infolinia „Assistance dla Kobiet” czyli pomoc w organizacji opiekunki dla dziecka czy informacja o metodach aktywnego spędzania czasu (np. wycieczki, trekking) - pomoc w wyszukiwaniu, organizacja uczestnictwa.

Drugie miejsce zajęła ex aequo oferta konta DB Focus w Deutsche Banku oraz „Pakiet Komfort” BNP Paribas Fortis. W swoim koncie DB Focus Deutsche Bank oferuje bezpłatny pakiet assistance zawierający:

 • wsparcie w trudnych sytuacjach (np. awaria sprzętu AGD/RTV, problem z dostaniem się do mieszkania),
 • usługi w zakresie Concierge, czyli pomocy organizacyjnej w zakresie np. dostawy prezentów, zakupów, organizacji opieki nad dziećmi, rezerwacji biletów.

Równie interesującym z punktu widzenia kobiety pakietem dysponuje BNP Paribas Fortis. Bezpłatny Pakiet usług assistance, w tym pomoc specjalisty, hydraulika, elektryka, naprawa sprzętu RTV i AGD, itp.

W skład Pakietu wchodzą: assistance medyczny i domowy, infolinia medyczna, prawna i familijna, serwis informacyjny i serwis Tanie Zakupy.

REKLAMA

Pakiety w obu bankach (BNP oraz Deutsche Banku) są darmowe, ale z kolei konto BNP Paribas Fortis czy Deutsche Banku kosztuje odpowiednio drożej niż Konto na Obcasach banku BZ WBK (jeśli klient skorzysta z pakietu „Na Obcasach” prowadzenie konta jest bezpłatne). Stąd odpowiednie miejsca w zestawieniach.

Zwykle do ubezpieczeń oferowanych w pakiecie z bankowymi produktami podchodzimy nieufnie. Generują dodatkowy koszt, a często są po prostu zbędne. Jednak w przypadku kont z benefitami dla kobiet sprawa ma się zupełnie inaczej. Oferowanie w pakiecie specjalnych, „życiowych” ubezpieczeń działa mocno na plus.

II. zniżki na zakupy w sklepach

L.P.

Bank
Nazwa konta

Liczba punktów za rabaty w sklepach

1

Bank Zachodni WBK
Konto na Obcasach

4 pkt.

2

Citi Handlowy
CitiKonto

4 pkt.

3

Millennium
Konto Osobiste

4 pkt.

4

Kredyt Bank
Ekstrakonto Profit

2 pkt.

W tej kategorii nie mamy jednego lidera. Na pierwsze miejsce zasłużyły więc trzy badane przez nas konta:

 • Konto na Obcasach banku BZ WBK (4 punkty) za zniżki m. in. w sklepach Mexx, Wallis, Esprit, Aldo, perfumerii Tagomago.pl, na pobyty w SPA.

Szczególnie przypadł nam do gustu nie rzucający się w oczy, ale po bliższym przyjrzeniu się ciekawy pakiet „Kino na Obcasach”. Oferuje zniżkę na bilety do kina sieci Multikino oraz Silverscreen na specjalne seanse (bilet w cenie 15 zł), zawsze w pierwszy wtorek miesiąca. Jest to pomysł na specjalne spotkania wyłącznie dla kobiet, podczas których odbywają się przedpremierowe pokazy filmowe, konsultacje ze specjalistami (porady finansowe) czy nauka tańca lub prezentacje kosmetyków.

 • CitiKonto w Citibanku (4 punkty) za zniżki w ponad 1600 punktach w całej Polsce (rabaty 20%)
 • Konto Osobiste w Millennium Bank (4 punkty) również za zniżki w blisko 2 tys. punktów w całej Polsce

Ekstrakonto Profit w Kredyt Banku za swoje zniżki w m.in. w salonach ZIBI, salonach meblowych Swarzędz S.A., salonach odzieżowych Bytom S.A. otrzymuje 2 punkty.

III. zniżki za płatności kartą bankomatową

L.P.

Bank
Nazwa konta

Liczba punktów za specjalne zniżki z kartą debetową

1

Alior Bank
Konto Zakupowe

1 pkt.

1

Bank Zachodni WBK
Konto na Obcasach

1 pkt.

3

Toyota Bank
Konto Osobiste

0,5 pkt.

Zniżki za płatności kartą bankomatową oferują jedynie 3 banki. Konkurencja w tej kategorii nie była więc duża.

Wygrywa ex aequo oferta Konta Zakupowego Alior Banku, gdzie każdy klient otrzymuje zwrot 1% wartości każdej transakcji bezgotówkowej i płatności internetowej wykonanej kartą. Podobnie jest w przypadku oferty Konta na Obcasach banku BZ WBK.

Toyota Bank oferuje analogiczne warunki, jednak tylko do końca roku. Dlatego bank otrzymał pół punktu w naszym zestawieniu.

IV. opłaty za wypłaty z bankomatów

L.P.

Bank
Nazwa konta

Liczba punktów za bezpłatne bankomaty

1

Alior Bank

Konto Zakupowe

3 pkt.

1

Nordea Bank

Konto Nordea Spektrum

2,5 pkt.

3

BPH

Sezam Max

2 pkt.

Tutaj zdecydowanie wygrała oferta Konta Zakupowego Alior Banku, które umożliwia wypłatę pieniędzy ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie za darmo. Oczywiście należy pamiętać, że wypłaty z bankomatów za granicą i tak wiążą się z kosztem przewalutowania zgodnie z tabelą kursową obowiązującą w danym banku, jednak to zupełnie inne zagadnienie.

Drugi w zestawieniu Nordea Bank w ramach swojego konta Nordea Spektrum oferuje bezpłatny dostęp do wszystkich bankomatów w Polsce. Za granicą bez dodatkowej prowizji wypłacić można pieniądze tylko w oddziałach banku Nordea.

Bank BPH oferuje w ramach konta Sezam Max darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, choć tutaj ta usługa oznacza dosyć wysokie koszty prowadzenia rachunku (13,99 zł miesięcznie)

V. koszt obsługi konta

L.P.

Bank
Nazwa konta

Liczba punktów za  koszt obsługi konta

1

mBank

eKonto

2 pkt.

2

Volkswagen Bank direct

Konto e-direct - pakiet Standard

1 pkt.

3

Toyota Bank

Konto Osobiste

-1 pkt

 

 

 

W tej kategorii zdecydowanie zwyciężyła oferta eKonta mBanku, która jest najzwyczajniej w świecie tania. Minusem konta jest brak jakichkolwiek dodatkowych elementów takich jak pakiety ubezpieczeń, assistance czy dodatkowych rabatów w sklepach, co stanowiłoby korzyść z kobiecego punktu widzenia.

Dodatkowym minusem związanym z kontem może być brak oddziałów banku. Drugie i trzecie miejsce zajęły oferty kont w dosyć „niszowych” bankach, a więc Volkswagen Bank direct oraz Toyota Bank. Ich oferta również przyciąga przede wszystkim względami kosztowymi. Są to konta, których prowadzenie po prostu nic nie kosztuje. Jednak znowu, minusem jest brak własnych oddziałów banku, skromna liczba własnych bankomatów oraz brak specjalnych pakietów, które mogłyby być przydatne dla płci pięknej.

Podsumowanie - BZ WBK, czyli pierwsze takie konto na rynku

Zsumowanie wszystkich punktów w poszczególnych kategoriach zdecydowało o przyznaniu zwycięstwa w rankingu najlepszych kont bankowych ofercie Konto na Obcasach banku BZ WBK.

Dlaczego tak się stało? Przede wszystkim jest to pierwsze konto dedykowane rzeczywiście dla kobiet i z tą myślą projektowane. Odnajdziemy tu więc zarówno odpowiednie pakiety ubezpieczeniowe jak i „pomocowe”, które naszym zdaniem w życiu kobiety mogą się okazać bardzo potrzebne. Dodatkowo zarówno karta dołączana do konta jak i samo jego posiadanie uprawnia do otrzymania zniżek w różnych sklepach.

Czego brakuje liderowi?

Tak jak stwierdziliśmy wyżej, trudno o idealną ofertę. Dlatego wierzymy, że BZ WBK wprowadzi wkrótce kolejne udogodnienia, co pozwoli odskoczyć konkurencji. To, co chcielibyśmy widzieć w ofercie, to: bezpłatne przelewy przez internet, więcej pakietów zniżek, bezpłatnych bankomatów we wszystkich bankach. Dla nowoczesnej kobiety możliwość wypłaty w każdym bankomacie w Polsce i za granicą jest bardzo ważna.

Drugie miejsce – mBank

Choć w ofercie mBanku nie znaleźliśmy dodatkowej usługi, atrakcyjnej z punktu widzenia kobiet, to jednak nowoczesny charakter konta oraz atrakcyjna cena sprawiły, że oferta eKonta znalazła się w naszym rankingu na 2 miejscu. Brak opłaty za prowadzenie konta, brak opłat za przelewy internetowe i przez telefon dają proste i wygodne konto uniwersalne. Dla kobiet, które nie potrzebują dodatkowych gadżetów, a cenią sobie niskie koszty użytkowania będzie to atrakcyjna oferta.
To co osłabiło wynik mBanku to minusowe punkty za brak sieci placówek.

Kto jeszcze zasługuje na wyróżnienie?

Trzecie miejsce w rankingu zajął Volkswagen Bank Direct. Tutaj również zadecydowały względy cenowe. In minus zadziałał brak „kobiecych” cech konta.

Jak wynika z przeprowadzonej przez Comperię ankiety odpowiedzią na kobiece potrzeby jest oferowanie interesujących z punktu widzenia płci pięknej pakietów ubezpieczeń, a także rabatów w sieciach handlowych.

Oto wyróżnione przez nas banki za dodatkowe usługi specjalne z punktu widzenia kobiety:

Bank

Nazwa konta

Specjalne ubezpieczenie dla kobiet

Zniżki z kartą do konta

Rabaty w sieciach handlowych

Alior Bank

Konto Zakupowe

-

Zwrot 1% wartości każdej transakcji bezgotówkowej i płatności internetowej wykonanej kartą

Brak

Allianz Bank

Konto Optimum

Ubezpieczenie assistance (15 zł rocznie):
- świadczenia opiekuńcze m.in. pomoc domowa, opieka nad dziećmi, osobami niesamodzielnymi i zwierzętami domowymi, zdrowotne usługi informacyjne i infolinia Baby Assistance
- usługi Home Assistance m.in. naprawa sprzętu RTV, AGD i PC, usługi informacyjne

Brak

Brak

Bank BGŻ

Plan Aktywny

Bezpłatny Assistance:
- pakiet informacji medycznej
- pakiet samochodowy
- pakiet dla domu plus
- pakiet medyczny

Brak

Brak

BNP Paribas Fortis

Pakiet Komfort

Bezpłatny Pakiet usług assistance, w tym pomoc specjalisty, hydraulika, elektryka, naprawa sprzętu RTV i AGD, itp.
W skład Pakietu wchodzą: assistance medyczny i domowy, infolinia medyczna, prawna i familijna, serwis informacyjny i serwis Tanie Zakupy.

Brak

Brak

Citi Handlowy

CitiKonto

Brak

Brak

Zniżki nawet do 20%, w ponad 1600 punktach w całej Polsce.

Deutsche Bank PBC

DB Focus

Bezpłatny pakiet ubezpieczeń Assistance obejmujący:
- wsparcie w trudnych sytuacjach (np. awaria sprzętu AGD/RTV, problem z dostaniem się do mieszkania),
- usługi w zakresie Concierge, czyli pomocy organizacyjnej w zakresie np. dostawy prezentów, zakupów, organizacji opieki nad dziećmi, rezerwacji biletów.

Brak

Brak

Kredyt Bank

Ekstrakonto Profit

Ubezpieczenie "Torebka" (2,20 zł/mies.) od kradzieży rzeczy noszonych przy sobie, do wysokości 1 tys. zł rocznie. Ubezpieczeniem objęte są m.in. torebka, portfel, dokumenty, zegarek, klucze, telefon, okulary, kosmetyki.

Pakiet Ekstrapomoc obejmujący m.in.:
- w przypadku awarii pojazdu powyżej 30 km od miejsca zamieszkania zwrot do 500 zł za naprawę i holowanie,
- organizację i pokrycie wizyty lekarskiej,
- organizację dojazdu specjalisty (elektryk, ślusarz, hydraulik, stolarz, szklarz).

Brak

Zniżki u Partnerów, m.in. w salonach ZIBI, salonach meblowych Swarzędz S.A., salonach odzieżowych Bytom S.A., przy przesyłkach kwiatowych EuroFlorist.

Bank

Nazwa konta

Specjalne ubezpieczenie dla kobiet

Zniżki z kartą do konta

Rabaty w sieciach handlowych

Millennium

Konto Osobiste

Brak

Brak

Zniżki w blisko 2 tys. punktów w całej Polsce

Toyota Bank

Konto Osobiste

Możliwość wykupienia ubezpieczeń
- Bezpieczna Karta (ubezpieczenie od nieupoważnionego użycia karty, rabunek rzeczy zakupionych przy użyciu karty) - 3 zł miesięcznie
- Bezpieczny Portfel (kradzież rzeczy osobistych - telefon, plecak) - 5 zł miesięcznie

Do końca 2009 bank zwraca 1 proc. od transakcji dokonywanych kartą

Brak

Co na to konkurencja?

Banki coraz wyraźniej segmentują swoją ofertę kont osobistych i kierują ją do wybranej grupy klientów. Czy inni gracze wzorem BZ WBK włączą do swojej oferty konta dedykowane kobietom? Z pewnością marketingowo nowatorskie podejście banku stanie się inspiracją dla analogicznych działań ze strony konkurencji. Być może ktoś się skusi na wprowadzenie oferty dla prawdziwych mężczyzn? Ufamy, że tak.

Na razie BZ WBK i jego Konto na Obcasach dostaje od Comperii plusa za pierwszą ofertę specjalnie dedykowaną kobietom. Miejmy nadzieję, że za pół roku będziemy mogli ponownie zrobić ranking kont stworzonych z myślą o kobietach.

//g8.infor.pl/p/_files/94000/ranking_kont_dla_kobiet_wynik_calosciowy_12530.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking kont dla kobiet
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA