Kategorie

Jak wybrać najlepsze konto dla seniora

Michał Sadrak
Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Banki, starając się dotrzeć ze swoimi produktami do wszystkich grup społecznych przygotowały ofertę kont bankowych dla emerytów. Analitycy Open Finance sprawdzili, które banki mają najciekawszą ofertę.
Reklama

Konto Wyjątkowe w Banku Ochrony Środowiska, Konto Nestor w Banku Pocztowym i Konto Wygodne w Lukas Banku to najlepsze konta dla seniorów – wynika z rankingu przygotowanego przez Open Finance. Sprawdziliśmy zarówno specjalne rachunki dla starszych osób, jak i te tradycyjne, dostępne dla wszystkich klientów.

W przygotowanym rankingu uwzględniliśmy ofertę 27 banków. Pozycją, która miała największy wpływ na ostateczną ocenę (70 proc.), były koszty korzystania z konta. Policzyliśmy je dla konserwatywnego klienta, który nie korzysta z bankowości internetowej. W ciągu roku wykonuje 60 przelewów (po 5 w miesiącu), z czego połowę w oddziale, a połowę u telefonicznego konsultanta. Miesięczne wpływy na konto naszego przykładowego seniora wynoszą 1,5 tys. zł, płaci on kartą do rachunku i miesięcznie wydaje w ten sposób 300 zł (poza jednym miesiącem w roku, kiedy nie udaje mu się spełnić tego warunku). Generalnie wypłaca pieniądze z darmowych bankomatów, ale przyjęliśmy, że cztery razy w roku mu się to nie udaje i musi zapłacić prowizję za skorzystanie z obcego bankomatu. W ostatecznej ocenie uwzględniliśmy również liczbę placówek banku i bezprowizyjnych bankomatów, a także dodawane do rachunków bezpłatne ubezpieczenia, czy inne ciekawe udogodnienia.

Reklama

W rankingu zwyciężyło Konto Wyjątkowe z BOŚ Banku. Opłata za prowadzenie tego rachunku jest wysoka, bo wynosi 20 zł miesięcznie. Jednak w tej cenie, większość usług jest za darmo, nawet – często drogie w innych bankach – przelewy w oddziale. Posiadacze tego konta mogą wypłacać pieniądze bez prowizji ze wszystkich maszyn w kraju, a do tego mogą liczyć na ponadprzeciętne oprocentowanie rachunku (od 4 do 8 proc.). Zwycięstwo w rankingu bank zawdzięcza jednak w dużej mierze obowiązującej promocji, gdzie przez pół roku nie płaci się za prowadzenie rachunku. Gdybyśmy policzyli koszty posiadania rachunków w drugim roku, oferta BOŚ Banku nie wypadłaby już tak dobrze. Konto Wyjątkowe jest ofertą dla wszystkich klientów, nie tylko dla seniorów.

Na drugim miejscu znalazł się zaś specjalny rachunek dla emerytów w Banku Pocztowym, czyli Konto Nestor. Jeśli jego posiadacz będzie płacił kartą do rachunku za co najmniej 500 zł miesięcznie, to konto będzie darmowe. W innym przypadku zapłaci 5 zł w skali miesiąca. W ramach tej opłaty klient może liczyć na tanie przelewy w oddziale i przez telefon (1 zł) oraz na dodawane do konta ubezpieczenie NNW i assistance. To drugie oznacza, że w razie potrzeby będzie mógł zadzwonić po ślusarza, hydraulika, a także lekarza czy pielęgniarkę. Dodatkową zaletą jest możliwość dostarczenia gotówki do domu przez listonosza.

Ostatnie miejsce na podium przypadło Lukas Bankowi z Kontem Wygodnym. Będzie ono nieco droższe niż to w Pocztowym, bo kosztuje 6 albo 8 zł miesięcznie, w zależności od tego czy przelewamy na konto 1,2 tys. zł miesięcznie. Przelew w oddziale też jest nieco droższy, ale to nadal jedynie 2,5 zł, czyli tyle co na Poczcie. Do konta dołączone jest również ubezpieczenie assistance. Zawiera ono pomoc techniczną w razie awarii w domu, ale już w przypadku choroby jest tylko możliwość telefonicznej rozmowy z lekarzem, a nie wizyty.

Co ciekawe, trzy kolejne miejsca również zajęły konta przygotowane specjalnie z myślą o starszych klientach, czyli Plan Senior w BGŻ, Pakiet Pogoda w BNP Paribas Fortis oraz Konto Aktywni 50+ w Banku Zachodnim WBK. Widać więc, że te propozycje dla seniorów nie są jedynie marketingowym chwytem, ale faktycznie wypadają lepiej niż tradycyjne konta. Zazwyczaj opłata za ich prowadzenie jest o kilka złotych niższa, tańsze są przelewy w oddziale (w BGŻ 2 zł). Dodatkową korzyścią są ubezpieczenia: w BZ WBK i BNP Paribas dostaniemy assistance medyczny, a dodatkowo posiadacze konta w tym pierwszym banku mogą liczyć na 5 proc. rabatu w wybranych aptekach sieci Dbam o Zdrowie. Specjalne konto dla seniorów znajdziemy jeszcze w Banku Polskiej Spółdzielczości, które w naszym rankingu znalazło się na dwunastej pozycji.

W przypadku specjalnych kont dla seniorów banki wymagają często spełnienia określonych warunków. W Banku Pocztowym i w BNP Paribas Fortis trzeba być emerytem lub rencistą, w BGŻ i BPS mieć ukończone 60 lat, a w BZ WBK 50 lat.

//g4.infor.pl/p/_files/94000/najlepsze_konta_dla_seniora_grudzien_2009_13094.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Najlepsze konta dla seniora - grudzień 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?

  Co piąta firma zamierza zatrudnić nowych pracowników

  Przedsiębiorcy myślą intensywnie o tym, jak najlepiej wykorzystać sytuację rosnącej konsumpcji. Blisko 18 proc. firm planuje inwestycje, głównie w sprzęt i maszyny. Równocześnie rośnie poziom zatrudnienia.

  Rejestr REGON. Przybyło nowych firm

  W maju w rejestrze REGON zarejestrowano 32,76 tys. firm, +5,0 proc. mdm - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ile firm zawiesiło swoją działalność?

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Luzowanie obostrzeń - większe limity w hotelach, otwarte dyskoteki

  Od 26 czerwca zwiększa się maksymalne obłożenie hoteli. Podniesiony zostanie też limit osób na targach, konferencjach i koncertach. Do limitów osób nie będą wliczały się osoby zaszczepione.

  Jacek Bisiński (Google): Agroturystyka wysoko w wyszukiwarkach [PODCAST]

  Jak podaje Google, w ostatnim miesiącu 7 na 10 wyszukiwań związanych z podróżami dotyczyło miejsc w Polsce, a 31% było związanych z zagranicą. Jakie kierunki najczęściej wpisujemy do wyszukiwarki? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Łączenie w jednym oświadczeniu różnych zgód - wyrok NSA

  Czy łączenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i zgody na telemarketing w jednym oświadczeniu klienta jest zgodne z prawem?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Subskrypcyjny model sprzedaży - zagrożenia dla firm

  76 % internautów nie rozumie powodów, dla których należałoby płacić za dostęp do artykułów w sieci. Jest to poważna bariera dla rozwoju modelu subskrypcyjnego w polskich mediach.

  Konsultacje ws. uprawnień do połowów między UE a Wielką Brytanią

  Zakończyły się dwustronne konsultacje między UE a Zjednoczonym Królestwem w sprawie uprawnień do połowów na 2021 i 2022 r. Co dalej ze współpracą w dziedzinie rybołówstwa?

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  50% przedsiębiorców boi się o płynność [BADANIE]

  Co drugi przedsiębiorca z sektora MŚP stoi przed wyzwaniem, jakim jest utrzymanie płynności finansowej. Jednocześnie 3/4 firm ma odłożone środki pieniężne, po które może sięgnąć w razie potrzeby.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?

  Przez lata prowadzono szeroko zakrojone badania nad związkiem między bogactwem a IQ, które w znacznym stopniu potwierdziły tezę, że inteligencja osobista wpływa na status finansowy. Zgromadzone dane niekoniecznie jednak dają pełny obraz sytuacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Startupowcy muszą nauczyć się rozmów z funduszami venture capital

  Pierwszy dialog między reprezentantem funduszu venture capital a start-upem przypomina nieco rozmowę kwalifikacyjną. Jest to pewna utarta konwencja, w ramach której padają podobne pytania: o model biznesowy, konkurencję, plan rozwoju czy oczekiwania względem wartości spółki.

  Bartosz Bąbrych: Pogłoski o śmierci polskiej fotowoltaiki są mocno przesadzone

  Trend na niezależność energetyczną i wytwarzanie własnego prądu jest już nie do odwrócenia - uważa Bartosz Bąbrych.