REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać najlepsze konto dla seniora

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Banki, starając się dotrzeć ze swoimi produktami do wszystkich grup społecznych przygotowały ofertę kont bankowych dla emerytów. Analitycy Open Finance sprawdzili, które banki mają najciekawszą ofertę.

REKLAMA

Konto Wyjątkowe w Banku Ochrony Środowiska, Konto Nestor w Banku Pocztowym i Konto Wygodne w Lukas Banku to najlepsze konta dla seniorów – wynika z rankingu przygotowanego przez Open Finance. Sprawdziliśmy zarówno specjalne rachunki dla starszych osób, jak i te tradycyjne, dostępne dla wszystkich klientów.

REKLAMA

W przygotowanym rankingu uwzględniliśmy ofertę 27 banków. Pozycją, która miała największy wpływ na ostateczną ocenę (70 proc.), były koszty korzystania z konta. Policzyliśmy je dla konserwatywnego klienta, który nie korzysta z bankowości internetowej. W ciągu roku wykonuje 60 przelewów (po 5 w miesiącu), z czego połowę w oddziale, a połowę u telefonicznego konsultanta. Miesięczne wpływy na konto naszego przykładowego seniora wynoszą 1,5 tys. zł, płaci on kartą do rachunku i miesięcznie wydaje w ten sposób 300 zł (poza jednym miesiącem w roku, kiedy nie udaje mu się spełnić tego warunku). Generalnie wypłaca pieniądze z darmowych bankomatów, ale przyjęliśmy, że cztery razy w roku mu się to nie udaje i musi zapłacić prowizję za skorzystanie z obcego bankomatu. W ostatecznej ocenie uwzględniliśmy również liczbę placówek banku i bezprowizyjnych bankomatów, a także dodawane do rachunków bezpłatne ubezpieczenia, czy inne ciekawe udogodnienia.

REKLAMA

W rankingu zwyciężyło Konto Wyjątkowe z BOŚ Banku. Opłata za prowadzenie tego rachunku jest wysoka, bo wynosi 20 zł miesięcznie. Jednak w tej cenie, większość usług jest za darmo, nawet – często drogie w innych bankach – przelewy w oddziale. Posiadacze tego konta mogą wypłacać pieniądze bez prowizji ze wszystkich maszyn w kraju, a do tego mogą liczyć na ponadprzeciętne oprocentowanie rachunku (od 4 do 8 proc.). Zwycięstwo w rankingu bank zawdzięcza jednak w dużej mierze obowiązującej promocji, gdzie przez pół roku nie płaci się za prowadzenie rachunku. Gdybyśmy policzyli koszty posiadania rachunków w drugim roku, oferta BOŚ Banku nie wypadłaby już tak dobrze. Konto Wyjątkowe jest ofertą dla wszystkich klientów, nie tylko dla seniorów.

Na drugim miejscu znalazł się zaś specjalny rachunek dla emerytów w Banku Pocztowym, czyli Konto Nestor. Jeśli jego posiadacz będzie płacił kartą do rachunku za co najmniej 500 zł miesięcznie, to konto będzie darmowe. W innym przypadku zapłaci 5 zł w skali miesiąca. W ramach tej opłaty klient może liczyć na tanie przelewy w oddziale i przez telefon (1 zł) oraz na dodawane do konta ubezpieczenie NNW i assistance. To drugie oznacza, że w razie potrzeby będzie mógł zadzwonić po ślusarza, hydraulika, a także lekarza czy pielęgniarkę. Dodatkową zaletą jest możliwość dostarczenia gotówki do domu przez listonosza.

Ostatnie miejsce na podium przypadło Lukas Bankowi z Kontem Wygodnym. Będzie ono nieco droższe niż to w Pocztowym, bo kosztuje 6 albo 8 zł miesięcznie, w zależności od tego czy przelewamy na konto 1,2 tys. zł miesięcznie. Przelew w oddziale też jest nieco droższy, ale to nadal jedynie 2,5 zł, czyli tyle co na Poczcie. Do konta dołączone jest również ubezpieczenie assistance. Zawiera ono pomoc techniczną w razie awarii w domu, ale już w przypadku choroby jest tylko możliwość telefonicznej rozmowy z lekarzem, a nie wizyty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ciekawe, trzy kolejne miejsca również zajęły konta przygotowane specjalnie z myślą o starszych klientach, czyli Plan Senior w BGŻ, Pakiet Pogoda w BNP Paribas Fortis oraz Konto Aktywni 50+ w Banku Zachodnim WBK. Widać więc, że te propozycje dla seniorów nie są jedynie marketingowym chwytem, ale faktycznie wypadają lepiej niż tradycyjne konta. Zazwyczaj opłata za ich prowadzenie jest o kilka złotych niższa, tańsze są przelewy w oddziale (w BGŻ 2 zł). Dodatkową korzyścią są ubezpieczenia: w BZ WBK i BNP Paribas dostaniemy assistance medyczny, a dodatkowo posiadacze konta w tym pierwszym banku mogą liczyć na 5 proc. rabatu w wybranych aptekach sieci Dbam o Zdrowie. Specjalne konto dla seniorów znajdziemy jeszcze w Banku Polskiej Spółdzielczości, które w naszym rankingu znalazło się na dwunastej pozycji.

W przypadku specjalnych kont dla seniorów banki wymagają często spełnienia określonych warunków. W Banku Pocztowym i w BNP Paribas Fortis trzeba być emerytem lub rencistą, w BGŻ i BPS mieć ukończone 60 lat, a w BZ WBK 50 lat.

//g4.infor.pl/p/_files/94000/najlepsze_konta_dla_seniora_grudzien_2009_13094.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Najlepsze konta dla seniora - grudzień 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA