REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ewidencja i rozliczanie środków pieniężnych w walucie obcej

Jednostki gospodarcze gromadzą środki pieniężne na rachunkach bankowych prowadzonych w walucie krajowej oraz w walucie obcej na rachunkach walutowych. Wpływy na rachunki bankowe jednostki mogą pochodzić z zapłaty należności, zaciągniętych kredytów lub pożyczek oraz zakupów walut w banku bądź kantorze.

Związki zawodowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

Od 1 stycznia 2019 r. zleceniobiorcy, zarobkujący na umowie o dzieło, samozatrudnieni oraz wolontariusze uzyskają większy wpływ na warunki zatrudnienia. Wszystkie osoby zarobkujące, a nie tylko zatrudnieni na umowach o pracę, będą mogły zrzeszać się w związkach zawodowych.

Kary za niepłacenie abonamentu RTV 2019

Większość z nas ma w domu odbiornik radiowy lub telewizyjny. Wiele osób go jednak nie rejestruje, choć zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych istnieje taki obowiązek. Jaka kara grozi za niepłacenie abonamentu RTV?

Abonament RTV – wysokość opłat w 2019 r.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała wysokość opłat za abonament RTV w 2019 r. Czy abonament radiowo-telewizyjny w następnym roku podrożeje?

REKLAMA

Polacy zakładają coraz więcej firm

Na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej decyduje się coraz więcej osób. Okazuje się, że tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce zarejestrowano niemal ćwierć miliona nowych jednoosobowych firm, a ich łączną ilość na rynku przekroczyła 3 miliony. Czy w związku z tym możemy mówić o boomie przedsiębiorczości?

Budżet na 2019 r.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2019 rok, przedłożony przez ministra finansów. Najważniejszym celem polityki budżetowej prowadzonej przez Radę Ministrów jest utrzymanie stabilności finansów publicznych przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu gospodarczego oraz solidarnościowej polityki społecznej.

Ograniczanie zatorów płatniczych od 1 czerwca 2019 r.

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ruszają konsultacje publiczne projektu. Jakie są planowane zmiany?

Urząd Rzecznika MŚP niedługo zacznie działać

Adam Abramowicz, Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw poinformował Polską Agencję Prasową, że jego urząd zacznie działać niebawem ("- Jesteśmy już na mecie uruchomienia siedziby w Warszawie"). Wkrótce mają też zostać otwarte oddziały w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Białymstoku.

REKLAMA

Polska Strefa Inwestycji

5 września 2018 r. weszły w życie akty wykonawcze do ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Oznacza to, że przedsiębiorcy mają możliwość ubiegania się o wsparcie na realizację inwestycji na nowych zasadach.

Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców w zakresie ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa

Już wkrótce zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która wprowadza nową, bardziej rygorystyczną definicję tajemnicy przedsiębiorstwa. Dlatego w aktach wewnątrzzakładowych, np. w regulaminie pracy lub zarządzeniach, pracodawca powinien dla rozwiania wątpliwości sprecyzować, jakie informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa i jakie są reguły zachowania tej tajemnicy.

Jak rozliczać przychody z prowadzenia szkoły niepublicznej

Klient mojego biura rachunkowego otwiera od września 2018 r. niepubliczne liceum o uprawnieniach szkoły publicznej. W ramach prowadzonej szkoły zamierza przyjmować na zajęcia również wolnych słuchaczy, czyli osoby, które będą w nich uczestniczyć, nie będąc uczniami szkoły. Za uczestnictwo takich osób w zajęciach będzie pobierać opłaty. Mój klient zamierza również wypłacać uczniom stypendia, które będą finansowane ze środków własnych, a nie z dotacji oświatowych. Czy prowadzenie przez osobę fizyczna szkoły niepublicznej z uprawnieniami szkoły publicznej jest działalnością gospodarczą w PIT?

TCL Communication przedstawia tablet Alcatel 3T 8 z systemem Android™ Oreo™ (Go edition)

TCL Communication, w odpowiedzi na rosnący popyt na tablety z klawiaturą, a także te skierowane dla młodszych użytkowników, przedstawia urządzenie o dwóch obliczach – Alcatel 3T 8. Ten wszechstronny, poręczny tablet można połączyć z klawiaturą dla bardziej komfortowego użytkowania przy zaawansowanych zadaniach lub zabezpieczyć specjalnym, odpornym na uderzenia pokrowcem, a zarazem stworzyć sprzęt idealny dla dzieci.

Wdrożenie przepisów o cyberbezpieczeństwie przez firmy

W ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa nie zapisano wysokich kar, więc mało kto o niej wie. Ale dla części firm jej wdrożenie może być równie trudne, co niedawna przygoda z RODO.

Od teraz, wysyłając paczkę, można zapłacić za nią kryptowalutą

Technologia blockchain błyskawicznie, choć bez większego rozgłosu, podbija nowe sektory i branże. Zapewnia liczne korzyści innowacyjnym firmom, a istotną rolę w jej popularyzacji odgrywają płatności kryptowalutami.

Telefoniczne Centrum Pomocy Systemów Informatycznych Sądów Powszechnych działa źle

System, który w założeniu miał pomóc w załatwianiu spraw przez przedsiębiorców działa zbyt wolno. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) od 2019 r. - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. PPK mają funkcjonować od 1 stycznia 2019 r.

Konto przedsiębiorcy - usługi online dla firm w jednym miejscu

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we wrześniu zaprezentuje założenia projektu „Konto przedsiębiorcy – usługi online dla firm w jednym miejscu”. Jedno miejsce do załatwiania spraw online ma za zadanie uprościć procedury dla przedsiębiorców.

Praca zdalna - korzyści dla pracodawców

Coraz więcej firm oferuje możliwość pracy zdalnej. Niesie to za sobą liczne korzyści dla pracodawców. Przede wszystkim pozwala to przyciągnąć i utrzymać najlepszych pracowników.

Ukraińcy na polskim rynku pracy

Coraz więcej firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy. Z najnowszego „Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018” wynika, że 73% Ukraińców chce pracować w Polsce dłużej niż pół roku. Wydłużenia tego czasu oczekuje też 66% pracodawców.

Kaucja za składowanie odpadów a przedsiębiorcy

Konfederacja Lewiatan ostrzega, że Projekt rozporządzenia ministra środowiska, który na etapie uzyskiwania zezwolenia na przetwarzanie czy zbieranie odpadów wprowadza obowiązek ustanawiania zabezpieczenia roszczeń, może być niebezpieczny dla przedsiębiorców ze względu na wysokie stawki.

Dofinansowania na internacjonalizację dla przedsiębiorców

W pierwszej rundzie działania Internacjonalizacja małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia zaledwie około 10 proc. środków zostało wykorzystanych przez firmy z aż pięciu województw. Czym spowodowana jest tak niska frekwencja oraz dlaczego mali i średni przedsiębiorcy powinni złożyć wnioski w kolejnym naborze, który trwa do 4 września, wyjaśnia ekspert w zakresie internacjonalizacji z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Zastępstwo przy wykonywaniu umowy zlecenia - czy na zleceniodawcy ciąży obowiązek składkowy

W przypadku umowy zlecenia regułą jest osobista praca osoby zobowiązującej się do wykonania umówionych czynności na rzecz zlecającego. Zleceniobiorca może jednak powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej, pod warunkiem że taka możliwość wynika z umowy (albo ze zwyczaju) lub gdy jest on do tego zmuszony przez okoliczności (np. ciężkie zachorowanie, wypadek, klęska żywiołowa).

Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim

Nasza firma zatrudnia m.in. zleceniobiorczynię, która przez ostatni rok nie realizowała umowy ze względu na pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Osoba ta zamierza powrócić do pracy od 1 września 2018 r. Czy zleceniodawcy będzie przysługiwało zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP za tę osobę?

Prof. Mączyńska: Biznes powinien bardziej zaangażować się w poprawę rynku pracy

Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, a jednocześnie w gospodarce brakuje rąk do pracy. Potrzebujemy nie tylko specjalistów z dyplomami szkół wyższych, ale przede wszystkim – absolwentów techników. A ci ostatni mogą nawet liczyć na to, że ich początkowe wynagrodzenia będą wyższe, niż magistrów. Dlatego zaniedbywane przez lata szkolnictwo zawodowe wraca do łask. W cenie jest dobry zawód, który zapewnia satysfakcjonujące wynagrodzenie. O problemach i osiągnięciach krajowego rynku pracy mówi prof. Elżbieta Mączyńska z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie, a także prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w lipcu 2018

Płace w lipcu wzrosły w stosunku do tego okresu w roku ubiegłym - podał GUS. Ile przeciętnie zarabiają Polacy?

Gwałtowny wzrost cen energii

W ostatnich miesiącach gwałtownie rosną ceny energii. Jak na podwyżkę powinni zareagować przedsiębiorcy? Przedstawiamy analizę Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan: bon ofertowy to dobry pomysł

Wprowadzenie bonu ofertowego, który ma poprawić jakość pośrednictwa pracy, to dobre rozwiązanie. Złym pomysłem jest natomiast zamiar finansowania ze środków Funduszu Pracy zasiłków pogrzebowych oraz zasiłków i świadczeń przedemerytalnych Ponadto minister rodziny, pracy i polityki społecznej nie powinien dysponować rezerwą w wysokości 30 proc. środków przeznaczonych na różne formy aktywizacji - uważa Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt ustawy o rynku pracy. 

Partnerstwo publiczno-prywatne - więcej umów do 2020

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju stawia sobie za cel rozpędzenie rynku partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Pomóc ma w tym nowa ustawa, kilka dni temu podpisana przez prezydenta, program pakietowania projektów PPP zaproponowany wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju oraz inne formy wsparcia dla samorządów. Celem jest m.in. podpisanie stu nowych umów do 2020 roku. Dziś jest ich prawie sto czterdzieści.

Jakie zmiany w funkcjonowaniu związków zawodowych będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Możliwość tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich przez osoby świadczące pracę na podstawie umów o dzieło, zlecenia czy w ramach tzw. samozatrudnienia to najważniejsza zmiana, jaką uchwalono w zakresie tworzenia i funkcjonowania organizacji związkowych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Nowe terminy przedawnienia roszczeń - skutki dla przedsiębiorców

9 lipca 2018 r. zmieniły się przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń. W publikacji przedstawiamy, w jaki sposób zmieniły się terminy przedawnienia i jak nowelizacja wpłynie na relacje przedsiębiorców z konsumentami.

Instalacja, sprawdzanie i naprawa tachografów

Ustawa z 5 lipca 2018 r. o tachografach poz. 1480 została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 3 sierpnia 2018 r. i wejdzie w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia, tj. 3 września 2018 r., z wyjątkiem przepisów wchodzących w życie w innych terminach.

Warsztaty tachografów będą działać na podstawie dotychczasowych przepisów jeszcze 2 lata

Kancelaria Prezydenta poinformowała o podpisaniu w ubiegłym tygodniu przez Głowę Państwa ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach. Zakładanym celem regulacji jest zwiększenie skuteczności i sprawności systemu tachografów oraz zapewnienie lepszego egzekwowania przepisów socjalnych w transporcie drogowym. Prezes Głównego Urzędu Miar będzie mógł przedłużyć dotychczasowe zezwolenie na prowadzenie warsztatów tachografów na okres nieprzekraczający 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy.

Nowa ustawa o tachografach opublikowana

W Dzienniku Ustaw poz. 1480 opublikowana została ustawa z 5 lipca 2018 r. o tachografach. Ma ona zwiększyć sprawność kontroli systemu i egzekwowania przepisów socjalnych w transporcie drogowym.

Zimne napoje i krótszy czas pracy podczas upału

Państwowa Inspekcja Pracy podaje, że do końca lipca otrzymała ponad 300 skarg od pracowników w związku z upałami. Co powinien zrobić pracodawca, aby wywiązać się ze swoich obowiązków?

Wzrost zainteresowania zakładaniem własnego biznesu

W Polsce każdego dnia rejestruje się ponad 900 nowych jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli o ponad 100 więcej niż dwa czy trzy lata temu. Ogólna liczba samozatrudnionych osiągnęła 3,043 mln. Duże zainteresowanie pracą na własny rachunek to efekt zmian i nowych trendów na rynku pracy, takich jak gospodarka fuch, czyli gig economy.

Czy zostanie utworzony centralny rejestr domen zakazanych

Ministerstwo Cyfryzacji wycofało się z pomysłu stworzenia centralnego rejestru domen zakazanych, w którym miałyby się znaleźć strony internetowe naruszające prawo. W założeniach rejestr miał ułatwić operatorom blokowanie witryn, których działalność nie była zgodna z prawem. Obecnie taki rejestr prowadzony jest wyłącznie dla witryn podlegających pod ustawę hazardową. Jak podkreśla minister cyfryzacji, powrót do pomysłu stworzenia centralnego narzędzia ułatwiającego blokowanie innych witryn jest w przyszłości możliwy.

Zawody, które wkrótce zostaną zastąpione przez roboty

Chirurg, marketing menedżer, analityk systemów komputerowych - oni mogą spać spokojnie. Natomiast tych, którzy zarabiają na życie jako ekonomiści, księgowi czy taksówkarze, algorytm skreśli z listy płac. Ocenia się, że prawie połowa obecnie istniejących zawodów może zostać zautomatyzowana i wkrótce ma zniknąć.

Nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej - zmiany w przepisach

Będą zmiany w przepisach o nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. O interwencję UOKIK będzie mógł poprosić nawet najmniejszy dostawca czy rolnik.

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych umorzenie pożyczki byłemu pracownikowi

Zamierzamy umorzyć udzieloną z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pożyczkę mieszkaniową byłemu pracownikowi. Jak rozliczyć w księgach rachunkowych takie umorzenie? Czy trzeba pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od kwoty umorzonej pożyczki?

Ułatwienia dla nowych firm

Powstaje coraz więcej nowych firm. Ulga na start i preferencyjne składki pozwalają dużo zaoszczędzić początkującym przedsiębiorcom.

Obowiązki pracodawców podczas upału

Główny Inspektor Pracy apeluje do pracodawców o ochronę zdrowia pracowników podczas fali upałów. Zobacz jakie obowiązki spoczywają na pracodawcach.

2 tys. zł za interpretację podatkową uderzy w przedsiębiorców

W nowej Ordynacji podatkowej proponowana jest opłata 2 tys. zł. za interpretacje podatkową w skomplikowanej sprawie. Zdaniem Konfederacji Lewiatan utrudni to firmom dostęp do interpretacji przepisów.

RODO 2018: uwaga na fałszywych kontrolerów

Prezes UODO ostrzega przed fałszywymi kontrolerami. Przedsiębiorcy powinni zachować ostrożność.

Jak udokumentować rekompensatę z tytułu wzrostu cen materiałów

Zawarliśmy z naszym długoletnim odbiorcą umowę, że będziemy dostarczać mu nadal nasze wyroby. Ustaliliśmy ceny tych wyrobów, które miały obowiązywać przez cały rok. Okazało się jednak, że materiały, które kupujemy do wytworzenia wyrobów, dość mocno zdrożały, co zmieniło istotnie przygotowane przez nas wcześniej kalkulacje. Zaczęliśmy negocjować z naszym odbiorcą, by w jakiś sposób zrekompensował nam straty. W wyniku negocjacji nasz odbiorca udzielił nam ,,rekompensaty mającej na celu złagodzenie wzrostu cen materiałów za kilka miesięcy, tzw. malus letter w wysokości określonej kwoty (i tu tę kwotę podał)". Na tę okoliczność mamy wystawić dokument. Czy w tej sytuacji należało wystawić fakturę korygującą z VAT (może zbiorczą)?

Sprzedający nieruchomość sam zadecyduje o zwolnieniu transakcji z podatku VAT

Istotnym zagadnieniem związanym z transakcjami zbycia nieruchomości jest kwestia prawidłowego zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Dotyczy to również sytuacji, gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

200 mln euro dla małych i średnich innowacyjnych firm

Niebawem pierwsze umowy finansowania dłużnego z gwarancją EFI. Umowa, zawarta w końcówce maja między EFI i CVI Dom Maklerski, zapewnia 200 mln euro na takie finansowanie polskich małych i średnich firm.

Przestrzeganie zakazu handlu w niedziele - wywiad

Odsetek łamiących zakaz pracy w handlu w niedzielę będzie spadał; zawsze jednak znajdzie się grupa pracodawców, którzy próbują obejść przepisy, testując w ten sposób prawo i z korzyścią dla siebie je interpretując - ocenił w rozmowie z PAP szef PIP, Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

Czy przedsiębiorcy powinni płacić alimenty za pracowników

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy dotyczący egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Zakłada on, że w pewnych przypadkach pracodawca będzie ponosił odpowiedzialność za zobowiązania uchylającego się od alimentów pracownika. Przedstawiamy opinię Pracodawców RP na temat projektu.

Bez pieczątki w urzędzie w 2019 r.

Do lipca 2019 r. zostaną zniesione wymagania stosowania pieczątki przez obywateli i przedsiębiorców, przewidziane w blisko 170 aktach prawnych. Dzięki temu załatwiając sprawę w urzędzie będziemy mieć wybór, czy chcemy użyć pieczątki, czy w inny, np. elektroniczny  sposób zamieścić swoje dane. Rząd przyjął dokument rekomendujący takie działanie.

Dofinansowanie projektów poprawiających warunki pracy

ZUS ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie projektów poprawiających warunki pracy. Jakie warunki trzeba spełnić aby uzyskać dofinansowanie?

REKLAMA