| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Temat: odliczanie VAT

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odliczanie VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odliczanie VAT.

Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji?

Aktualizacja: 09.10.2015

Jestem dealerem samochodów marki X. Czy mogę odliczać 100% VAT od zakupu samochodów de­monstracyjnych, czyli samochodów zarejestrowanych, niebędących środkami trwałymi, które służą np. do jazd próbnych? Chodzi o prawo do odliczenia od zakupu takich pojazdów, jak i wszelkich kosz­tów na nie ponoszonych. Czy mogę to robić bez prowadzenia żadnej ewidencji i ustalania regulaminu ich wykorzystania, czyli bez udowadniania, że służą one jedynie działalności opodatkowanej? »

Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Aktualizacja: 09.10.2015

Prowadzimy działalność w całości opodatkowaną VAT. 3 stycznia 2015 r. kupiliśmy samochód oso­bowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. W tym samym dniu nastąpiła zapłata. Od tego dnia prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustaliliśmy regu­lamin wewnętrzny firmy zakazujący używania samochodu do celów prywatnych. Natomiast VAT-26 złożyliśmy w urzędzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. Czy w związku z tym możemy odliczyć 100% VAT od zakupu tego samochodu? »

W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26?

Aktualizacja: 08.10.2015

20 lutego 2015 r. nabyłem samochód osobowy. 2 marca 2015 r. bank dokonał w moim imieniu zapłaty za samochód. Wcześniej, tj. 24 lutego 2015 r., poniosłem pierwszy wydatek dotyczący tego samochodu (nabyłem paliwo do niego). Informację VAT-26 złożyłem 2 marca 2015 r. Czy mogę odliczyć w całości podatek z faktury dokumentującej zakup samochodu oraz z faktury dokumentującej zakup paliwa? »

Jak obliczyć kwotę korekty VAT naliczonego przy sprzedaży samochodu, gdy VAT odliczano według proporcji

Aktualizacja: 07.10.2015

Pytanie dotyczy zasad obliczania podstawy korekt VAT w trybie art. 90b i 91 przy sprzedaży samocho­du osobowego z częściowym odliczeniem podatku. Jak wyliczyć korektę, zarówno w trybie art. 90b, jak i 91 usta­wy o VAT? »

Czy należy opodatkować VAT darowiznę samochodu, jeżeli przy nabyciu jego części składowych odliczono VAT

Aktualizacja: 07.10.2015

W 2010 r. nabyłem samochód osobowy. W związku z tym otrzymałem fakturę VAT z adnotacją, iż przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona z VAT. Nie przysługiwało mi zatem prawo do odliczenia VAT na­liczonego przy nabyciu tego samochodu. Samochód wykorzystywałem w działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Rozważam ewentualną darowiznę samochodu na rzecz żony, z którą pozostaję w ustawowej wspólności małżeńskiej. W trakcie eksploatacji samochodu kupiłem dwa komplety opon (w 2014 r. i w 2015 r.). Odliczyłem przy tym podatek naliczony. Samochód był oddawany na okresowe przeglądy, naprawy, serwisy do warsztatu samochodowego, przy czym korzystałem z prawa do odli­czenia VAT naliczonego z faktur za te usługi. Czy w tej sytuacji darowizna samochodu na rzecz żony spowoduje obowiązek zapłaty VAT? »

Czy odpłatne udostępnienie pojazdów przedstawicielom handlowym uprawnia do pełnego odliczenia VAT

Aktualizacja: 06.10.2015

Od stycznia 2015 r. nasza spółka udostępnia przedstawicielom handlowym prowadzącym działal­ność gospodarczą samochody osobowe. Przedstawiciel handlowy płaci miesięczny czynsz z tytułu używania samochodu w wysokości 600 zł netto i korzysta z niego przez czas trwania umowy o współ­pracę w celu realizacji obowiązków z niej wynikających. Nie może go udostępniać osobom trzecim i używa go tylko do celów wiążącej go ze spółką umowy. Czy w opisanej sytuacji mamy prawo do odli­czania VAT naliczonego od wydatków związanych z samochodami udostępnianymi przedstawicielom handlowym w pełnej wysokości, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu? »

Czy można w całości odliczać VAT od zakupu motocykla, który jest przeznaczony na wynajem?

Aktualizacja: 06.10.2015

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Od stycznia 2015 r. rozszerzyłem dzia­łalność o wynajem motocykli. Nabyłem motocykl, który będzie służył do wynajmu. Motocykl będzie wykorzystywany tylko do wynajmu i wykluczone będzie jego wykorzystanie do celów niezwiązanych z prowadzoną przeze mnie działalnością gospodarczą. Czy mogę odliczyć 100% VAT od tego zakupu? »

Czy można odliczyć VAT od samochodu wykupionego na cele osobiste po zakończeniu umowy leasingu

Aktualizacja: 06.10.2015

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W 2011 r. zawarliśmy dwie umowy le­asingu operacyjnego. Dokonywaliśmy pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych. W marcu 2015 r., po zakończeniu obu umów leasingu, zamierzamy wykupić samochody. Uzgodniłem ze wspólnikiem, że samochody nie będą już wykorzystywane w spółce i nie przyjmiemy ich na stan środków trwałych, lecz przekażemy od razu na nasze cele osobiste. Czy w takiej sytuacji spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku przy wykupie samochodów i czy ich przekazanie na cele prywatne mamy obowią­zek opodatkować? »

W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26

Aktualizacja: 24.09.2015

Jednym z warunków umożliwiających pełne odliczenie VAT jest przestrzeganie terminów, w tym tego, dotyczącego złożenia informacji VAT-26. Kiedy należy ją złożyć by móc odliczać VAT od pojazdu? Jakie są skutki złożenia VAT-26 po terminie? »

Czy można korygować zapisy w ewidencji przebiegu pojazdu

Aktualizacja: 24.09.2015

Czy dopuszczalne jest korygowanie zapisów w ewidencji przebiegu pojazdu? Jeżeli tak, to czy o doko­nywanych korektach należy zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego? »

Od kiedy należy rozpocząć prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie trzeba złożyć informację VAT-26

Aktualizacja: 24.09.2015

Kupując auto z myślą o pełnym wykorzystaniu go w firmie, trzeba pamiętać o konieczności prowadzenia przebiegu (chyba że auto jest z niej zwolnione). Kiedy dokładnie trzeba rozpocząć prowadzenie ewidencji? »

Czy ewidencję przebiegu pojazdu można zastąpić regulaminem pojazdu?

Aktualizacja: 24.09.2015

Regulamin pojazdu a ewidencja przebiegu pojazdu - czym różnią te pojęcia i czy mogą być traktowane zamiennie dla celów podatkowych? »

Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?

Aktualizacja: 24.09.2015

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy podatkowe. Czy samochód używany zarówno w celach prywatnych jak i służbowych wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu w celu odliczenia 50% VAT od wydatków z nim związanych? »

Czy incydentalna sprzedaż samochodu osobowego osobie fizycznej nieprowadzącej działalności powoduje obowiązek instalacji kasy rejestrującej

Aktualizacja: 24.09.2015

Prowadząc firmę świadczącą usługi wyłącznie dla firm trzeba pamiętać, że transakcje zawierane z osobami fizycznymi mogą spowodować konieczność instalacji kasy rejestrującej. Czy jednorazowa transakcja typu sprzedaż auta należącego do środków trwałych firmy wymaga skorzystania z kasy fiskalnej? »

Jak opodatkować usługę odpłatnego oddania samochodu do korzystania przez członka zarządu

Aktualizacja: 24.09.2015

Spółka z o.o. chce zawrzeć umowę odpłatnego korzystania z samochodu służbowego do celów pry­watnych z członkiem zarządu. Czy należy wystawić na rzecz członka zarządu fakturę za odpłatne korzystanie lub zaksięgować przychód spółki z o.o z ww. tytułu na podstawie polecenia księgowania? Czy wartość odpłatnego korzystania należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej? Czy należy opodat­kować tę wartość świadczenia podstawową stawką VAT 23%? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »