REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja, Rejestr dłużników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Windykacja przedawnionego długu

Firmy windykacyjne to podmioty gospodarcze, które zawodowo zajmują się ściąganiem należności. Nie mają jednak uprawnień komornika. Czy mogą żądać spełnienia przedawnionego roszczenia?

Jak działa zastaw rejestrowy?

Zastaw rejestrowy stanowi jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia roszczeń. Wykorzystywany jest chętnie przez wierzycieli udzielających drobnych kredytów, czy pożyczek. W odróżnieniu od zabezpieczenia hipotecznego pozwala on na wykorzystanie poszczególnych składników majątku, które mogą być zabezpieczeniem zobowiązania. Zatem, aby uzyskać pożyczkę możemy zastawić np. nasz samochód.

Kogo można wpisać do rejestru dłużników niewypłacalnych?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien liczyć się z tym, że obok zysków mogą pojawić się również straty. Ujemny wynik bilansowy zaś może prowadzić do niemożności regulacji swoich wierzytelności. W związku z taką sytuacją przedsiębiorca może zostać wpisany do Rejestru dłużników niewypłacalnych.

Kiedy obawy przed trafieniem do BIG –u są uzasadnione?

Przedsiębiorca posiadający zaległości z płatnością z umowy może trafić na listę dłużników biura informacji gospodarczej (BIG). Kto może dokonać takiego zgłoszenia, w jakich okolicznościach przedsiębiorca może obawiać się, że ktoś zgłosi go do BIG?

REKLAMA

Czym różni się BIK od rejestrów dłużników?

BIK powszechnie mylony jest z biurami prowadzącymi spis nierzetelnych dłużników (BIG). W odróżnieniu od BIG’ów, historia w BIK może mieć swoje dobre strony.

Zaległości jednoosobowych firm wynoszą średnio 34 tys. zł

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, wiesz na pewno, jak ważne jest terminowe otrzymywanie zapłaty za wykonane usługi. Czy Twoja firma przetrwałaby, jeśli kontrahent „zapomniałby” Ci oddać 34 tys. zł?

Koniec kolejek po odpis z KRS

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło założenia do nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym- wprowadzającego możliwość posługiwania się wydrukiem elektronicznego odpisu.

Sposób na dłużników alimentacyjnych

Już ponad 101,8 mln złotych odzyskały samorządy od początku roku od nierzetelnych dłużników alimentacyjnych we współpracy z InfoMonitor Biura Informacji Gospodarczej, firmą która przetwarza i udostępnia informacje gospodarcze o zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorstw.

REKLAMA

Skarga na orzeczenie referendarza w postępowaniu rejestrowym

Postępowanie rejestrowe jest nieprocesowym postępowaniem sądowym. Warto pamiętać, iż od orzeczenia referendarza sądowego wydanego w sprawie o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego przysługiwać będzie skarga na orzeczenie referendarza sądowego.

Czym jest fundacja i jak jej szukać w KRS?

Fundacja jest jednym z podmiotów, który podlega obowiązkowej rejestracji w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Może być również wpisana do rejestru przedsiębiorców oraz uzyskać status organizacji pożytku publicznego.

Wykreślenie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych

Wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych spełnia dwie podstawowe funkcje pierwsza z nich jest informacyjno-zabezpieczającą obrót gospodarczy druga natomiast sankcyjna. Jest więc również rodzajem kary za niewłaściwe, czy nierzetelne finansowo działania podmiotów. Ten, kto zostanie wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych ma więc interes by jak najszybciej zostać z niego wykreślonym. Możliwość wykreślenia wpisu z rejestru dłużników niewypłacalnych jest wyjątkiem od zasady trwałości wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jakie dane można znaleźć w rejestrze dłużników niewypłacalnych?

W celu wzmocnienia pewności obrotu gospodarczego ustawodawca wprowadził możliwość umieszczania niesolidnych finansowo podmiotów w ogólnopolskim, jawnym rejestrze dłużników niewypłacalnych. Przed przystąpieniem do zawarcia transakcji warto więc udać się do Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego aby uzyskać informację czy podmiot wpisany jest do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Czym jest rejestr dłużników niewypłacalnych?

Rejestr dłużników niewypłacalnych jednym z trzech rejestrów prowadzonych przez sądy rejestrowe. Jest prowadzony w celu możliwości oceny wiarygodności podmiotów funkcjonujących w obrocie, pełni też rolę sankcji za nierzetelność.

Kto podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców?

Krajowy Rejestr Sądowy stanowi urzędowe źródło informacji m.in. o przedsiębiorcach, organizacjach pozarządowych jak i rzetelności podmiotów występujących w obrocie gospodarczym. Dzieli się na trzy główne rejestry, z którego trzeci (Rejestr Dłużników Niewypłacalnych) pełni głównie funkcję wiarygodności finansowej podmiotu. Ogólna zasada jawności danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym ma na celu wzmocnienie pewności obrotu gospodarczego zarówno przez dostarczenie informacji korporacyjnych o podmiocie jak i wiarygodności gospodarczej.

Powszechne prawo do zgłaszania dłużników

Prawo do informowania biur informacji gospodarczych (BIG) o nierzetelnych dłużnikach przez osoby fizyczne, a nie tylko przedsiębiorców - to najważniejsza zmiana zawarta w rządowym projekcie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Czy warto wszczynać sprawę karną przeciwko dłużnikowi?

Przedsiębiorcy często borykają się z problemem niewykonanych w ogóle lub niewykonanych na czas umów. Najczęstszym sposobem niewykonania umowy wzajemnej jest brak zapłaty. W takim przypadku przedsiębiorca musi zdecydować na jakiej drodze (cywilnej czy karnej) będzie dochodził swoich racji.

REKLAMA