| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Czy warto wszczynać sprawę karną przeciwko dłużnikowi?

Czy warto wszczynać sprawę karną przeciwko dłużnikowi?

Przedsiębiorcy często borykają się z problemem niewykonanych w ogóle lub niewykonanych na czas umów. Najczęstszym sposobem niewykonania umowy wzajemnej jest brak zapłaty. W takim przypadku przedsiębiorca musi zdecydować na jakiej drodze (cywilnej czy karnej) będzie dochodził swoich racji.

Najlepsza droga do celu - postępowanie cywilne.

Najwłaściwszym sposobem dochodzenia roszczeń jest postępowanie cywilne. Można w nim dochodzić między innymi:

- zaległej zapłaty,

- wydania rzeczy (np. powierzonych podwykonawcy),

- wykonania zobowiązania (np. wykonania umówionej usługi),

Obok głównego roszczenia pieniężnego można żądać zapłaty odsetek

- od dnia następnego po upływie terminu płatności, jeśli termin płatności był określony (np. w umowie, na fakturze),

- od dnia następnego po terminie określonym w wezwaniu do zapłaty,

- od dnia wniesienia pozwu (jeśli termin zapłaty nie był określony lub nie było wezwania do zapłaty).

Obok roszczeń niepieniężnych (wykonanie zobowiązania, wydanie rzeczy) można żądać:

- zwrotu utraconych korzyści, czyli tego, o co przedsiębiorca wzbogaciłby się, gdyby zobowiązanie było wykonane na czas,

- odszkodowania za to co przedsiębiorca stracił z tego powodu, że zobowiązanie nie zostało wykonane w terminie.

Zobacz: Białoruski sektor budowlany czeka na inwestorów

Uwaga!

Podpisanie faktury przez nabywcę nie jest już wymagane dla celów podatkowych. Warto jednak odbierać podpis od nabywcy. Podpisana faktura jest podstawą do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Pozew podlega wówczas opłacie w wysokości 1/4 opłaty sądowej.

Postępowanie karne

Najczęstszym motywem kierowania sprawy na drogę postępowania karnego jest to, że w przeciwieństwie do postępowania cywilnego jest ono wolne od opłat sądowych

Decydując się na dochodzenie roszczeń w postępowaniu karnym trzeba mieć na uwadze, że celem postępowania karnego jest przede wszystkim orzeczenie o winie i sprawstwie przestępstwa. Odzyskanie należnej zapłaty lub rzecz jest tu ściśle związane i wynika z uznania sprawcy za winnego popełnienia przestępstwa.

Jak wielokrotnie podkreślał Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach, niewykonanie umowy cywilno-prawnej nie przesądza o tym, że doszło do popełnienia przestępstwa.

Wydanie wyroku uniewinniającego zamyka drogę do orzeczenie jakiejkolwiek kwoty pieniężnej lub obowiązku zwrotu rzeczy w postępowaniu karnym. W takim przypadku roszczenia majątkowe pozostaną nieuwzględnione, nawet wtedy, jeśli były uzasadnione i prawidłowo zgłoszone.


Przykład 1


Jan K. prowadził hurtownię artykułów spożywczych. W dniu 1 czerwca nabył od Bolesława W. producenta makaronu dużą partię towaru za 100.000,00 zł. Termin płatności ustalono na sześćdziesiąt dni. W tym czasie jego majątek (nieruchomość – budynki hurtowni, mieszkanie, samochody) miał wartość 500.000,00 zł. Nie miał żadnych zadłużeń.
W dniu 20 czerwca w całości spłonęły budynki hurtowni i samochody. Mienie nie było ubezpieczone. Jan K. sprzedał mieszkanie i działkę, na której znajdowała się niegdyś hurtownia. Otrzymaną kwotę 150.000,00 zł. podzielił między dostawców, od których nabył towar z odroczonym terminem płatności – każdy z nich otrzymał połowę należności. Bolesław W. otrzymał 50.000,00 zł. Złożył zawiadomienie o popełnieniu na jego szkodę przestępstwa oszustwa i zażądał naprawienia szkody wyrządzonej mu przestępstwem.
Czy uzyska satysfakcjonujące orzeczenie?


NIE. Jan K. nie popełnił oszustwa. W chwili zakupu jego majątek przewyższał niewymagalne jeszcze zobowiązania. Nie wprowadził Bolesława W. w błąd co do swojej możliwości zapłaty. Brak zapłaty wynikał bezpośrednio ze zdarzenia losowego. Jan K. zostanie uniewinniony. W procesie karnym nie zapadnie orzeczenie o zaległej płatności, pomimo to, że roszczenie o zapłatę jest uzasadnione.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK