REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki nieasertywnych zachowań w pracy?

Rozładowaniu stresu towarzyszy też zwykle poczucie dumy z wykonania zadań.
Rozładowaniu stresu towarzyszy też zwykle poczucie dumy z wykonania zadań.

REKLAMA

REKLAMA

Podobnie jak zachowania agresywne, nieasertywność może wydawać się czasem bardzo atrakcyjnym i przynoszącym same korzyści sposobem postępowania. Te pozytywne aspekty są jednak krótkotrwałe, na dłuższą metę nieasertywne zachowanie może przysporzyć jedynie kłopotów.

Efekty nieasertywnego zachowania mogą być dość mylące, zwłaszcza, jeżeli chodzi
o okresy krótkotrwałe. Dzieje się tak za sprawą pozytywnych emocji, których można doświadczyć - takich jak duma, wzrost poczucia wartości siebie, euforii z dobrze wykonanego zadania. Jednakże na dłuższą metę taki sposób bycia może doprowadzić nawet do depresji
i innych zaburzeń.

REKLAMA

Porównaj: Dlaczego stajemy się nieasertywni

Krótkotrwałe skutki nieasertywności

REKLAMA

Jednym z bezpośrednich efektów bycia nieasertywnym jest, paradoksalnie, mniejszy stres. Osoby, które w celu uniknięcia konfrontacji albo te, które nie potrafią odmawiać, zgodzą się na wykonanie dodatkowej pracy i uda im się podołać tej większej ilości obowiązków, pozbywają się napięcia związanego z presją otoczenia. Dodatkowo, jeżeli zachowanie takie nie powtarzało się dotąd zbyt często, mogą one liczyć również na pochwały ze strony szefa, czy współpracowników. Czują się dowartościowane i, przynajmniej na początku, nawet usatysfakcjonowane wykonaniem dodatkowej pracy.

Rozładowaniu stresu towarzyszy też zwykle poczucie dumy z wykonania zadań. Skoro dostajemy ich coraz więcej i więcej i radzimy sobie z nimi (co prawda ledwo starcza nam czasu na cokolwiek innego, zostajemy w pracy po godzinach albo bierzemy pracę do domu), to czujemy się dowartościowani, zadowoleni z tego, że podołaliśmy wszystkim zleconym nam zadaniom.

Niektórzy pozwalają na dokładanie sobie zajęć, gdyż inaczej czują wielkie poczucie winy
z powodu odmowy. Zgoda na zrobienie czegoś, mimo że chcieliby powiedzieć „nie” pozwala na uniknięcie złego poczucia z powodu powiedzenia „nie”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeszcze inną grupę stanowią osoby, które uwielbiają użalać się nad sobą. Wiedzą, że pewne sytuacje nie powinny mieć miejsca, że są po prostu „niesprawiedliwe”, ale zamiast powiedzieć to wprost, wolą użalać się nad sobą i opowiadać o tym innym. Dzięki temu, chociaż przez chwilę, są w centrum zainteresowania i mogą liczyć na słowa otuchy za strony innych.

Długotrwałe efekty nieasertywności

REKLAMA

Wymienione wyżej krótkotrwałe sutki nieasertywnego sposobu bycia, mogą doprowadzić
do bardzo nieprzyjemnych sytuacji, a nawet chorób. To, w jaki sposób traktujemy siebie, znajduje odbicie w tym, jak jesteśmy traktowani przez innych, co bezpośrednio przekłada się na to, jak jesteśmy postrzegani przez współpracowników.

Początkowo nieasertywne zachowanie może być chwalone przez innych, gdyż branie przez nas dodatkowych obowiązków odciąża innych. Z biegiem czasu jednak, pochwały nikną,
a w ich miejsce pojawiają się żądania albo po prostu wszyscy przyjmują, że wyrażamy cichą zgodę na wykonywanie dodatkowych zadań. Z czasem, przez takie postępowanie, możemy stracić szacunek otoczenia. Nikt nie będzie brał pod uwagę naszego zdania, jakiekolwiek protesty będą lekceważone. Jest to najprostsza droga do tego, by stać się „kozłem ofiarnym”, który nie będzie potrafił ani zaprotestować ani się obronić.

Wraz z utratą szacunku wśród współpracowników, zaczynamy wątpić w swoje możliwości, tracimy poczucie własnej wartości. W tym momencie mogą zacząć rozwijać się choroby zagrażające naszemu zdrowiu, najczęściej o podłożu psychosomatycznym. To one są przyczyną chronicznych bóli głowy, kręgosłupa, kłopotów z żołądkiem. Prócz tego może zacząć rozwijać się depresja i inne zaburzenia psychiczne.

Zobacz: Co nam daje asertywność?

Karolina Zaborska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA