reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Sekretariat > Współpracownicy > Jakie są skutki nieasertywnych zachowań w pracy?

Jakie są skutki nieasertywnych zachowań w pracy?

Podobnie jak zachowania agresywne, nieasertywność może wydawać się czasem bardzo atrakcyjnym i przynoszącym same korzyści sposobem postępowania. Te pozytywne aspekty są jednak krótkotrwałe, na dłuższą metę nieasertywne zachowanie może przysporzyć jedynie kłopotów.

Efekty nieasertywnego zachowania mogą być dość mylące, zwłaszcza, jeżeli chodzi
o okresy krótkotrwałe. Dzieje się tak za sprawą pozytywnych emocji, których można doświadczyć - takich jak duma, wzrost poczucia wartości siebie, euforii z dobrze wykonanego zadania. Jednakże na dłuższą metę taki sposób bycia może doprowadzić nawet do depresji
i innych zaburzeń.

Porównaj: Dlaczego stajemy się nieasertywni

Krótkotrwałe skutki nieasertywności

Jednym z bezpośrednich efektów bycia nieasertywnym jest, paradoksalnie, mniejszy stres. Osoby, które w celu uniknięcia konfrontacji albo te, które nie potrafią odmawiać, zgodzą się na wykonanie dodatkowej pracy i uda im się podołać tej większej ilości obowiązków, pozbywają się napięcia związanego z presją otoczenia. Dodatkowo, jeżeli zachowanie takie nie powtarzało się dotąd zbyt często, mogą one liczyć również na pochwały ze strony szefa, czy współpracowników. Czują się dowartościowane i, przynajmniej na początku, nawet usatysfakcjonowane wykonaniem dodatkowej pracy.

Rozładowaniu stresu towarzyszy też zwykle poczucie dumy z wykonania zadań. Skoro dostajemy ich coraz więcej i więcej i radzimy sobie z nimi (co prawda ledwo starcza nam czasu na cokolwiek innego, zostajemy w pracy po godzinach albo bierzemy pracę do domu), to czujemy się dowartościowani, zadowoleni z tego, że podołaliśmy wszystkim zleconym nam zadaniom.

Niektórzy pozwalają na dokładanie sobie zajęć, gdyż inaczej czują wielkie poczucie winy
z powodu odmowy. Zgoda na zrobienie czegoś, mimo że chcieliby powiedzieć „nie” pozwala na uniknięcie złego poczucia z powodu powiedzenia „nie”.

Jeszcze inną grupę stanowią osoby, które uwielbiają użalać się nad sobą. Wiedzą, że pewne sytuacje nie powinny mieć miejsca, że są po prostu „niesprawiedliwe”, ale zamiast powiedzieć to wprost, wolą użalać się nad sobą i opowiadać o tym innym. Dzięki temu, chociaż przez chwilę, są w centrum zainteresowania i mogą liczyć na słowa otuchy za strony innych.

Długotrwałe efekty nieasertywności

Wymienione wyżej krótkotrwałe sutki nieasertywnego sposobu bycia, mogą doprowadzić
do bardzo nieprzyjemnych sytuacji, a nawet chorób. To, w jaki sposób traktujemy siebie, znajduje odbicie w tym, jak jesteśmy traktowani przez innych, co bezpośrednio przekłada się na to, jak jesteśmy postrzegani przez współpracowników.

Początkowo nieasertywne zachowanie może być chwalone przez innych, gdyż branie przez nas dodatkowych obowiązków odciąża innych. Z biegiem czasu jednak, pochwały nikną,
a w ich miejsce pojawiają się żądania albo po prostu wszyscy przyjmują, że wyrażamy cichą zgodę na wykonywanie dodatkowych zadań. Z czasem, przez takie postępowanie, możemy stracić szacunek otoczenia. Nikt nie będzie brał pod uwagę naszego zdania, jakiekolwiek protesty będą lekceważone. Jest to najprostsza droga do tego, by stać się „kozłem ofiarnym”, który nie będzie potrafił ani zaprotestować ani się obronić.

Wraz z utratą szacunku wśród współpracowników, zaczynamy wątpić w swoje możliwości, tracimy poczucie własnej wartości. W tym momencie mogą zacząć rozwijać się choroby zagrażające naszemu zdrowiu, najczęściej o podłożu psychosomatycznym. To one są przyczyną chronicznych bóli głowy, kręgosłupa, kłopotów z żołądkiem. Prócz tego może zacząć rozwijać się depresja i inne zaburzenia psychiczne.

Zobacz: Co nam daje asertywność?

Karolina Zaborska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozładowaniu stresu towarzyszy też zwykle poczucie dumy z wykonania zadań.
Rozładowaniu stresu towarzyszy też zwykle poczucie dumy z wykonania zadań.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama