REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy vlogi to dobry pomysł na biznes?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Niemyjska - Zielona Linia 19524
Czy vlogi to dobry pomysł na biznes?
Czy vlogi to dobry pomysł na biznes?

REKLAMA

REKLAMA

Vlogi są coraz popularniejszą metodą na zwiększenie zarobków. Vlogerzy znajdują chwytliwe tematy, ciężko pracują i dzięki temu są w stanie zarobić na YouTube. Czy rzeczywiście vlog jest dobrym pomysłem na biznes? Czy stanowi jedynie hobby?

Od pewnego czasu YouTube wprowadził w  Polsce Program Partnerski. Na czym on polega? Osoby, które tworzą i publikują na YouTube swoje filmiki, mogą zarabiać na reklamach, które są emitowane. W Polsce są dostępne do wyboru reklamy: na dolnym pasku filmiku, którą można zamknąć, pre-rolle, kilkunastosekundowe, niemożliwe do wyłączenia spoty przed właściwym filmikiem oraz reklamy wizualne w prawym, górnym rogu.

REKLAMA

Praca dla każdego?

Pozornie wydaje się, że vlogerem może być każdy. Wystarczy mieć tylko ciekawy pomysł na swój kanał i systematycznie pracować. Dobitnie komentuje to jeden z twórców kanału Śmiechawa TV: „Trzeba robić swoje, widz to doceni”. Aby rozpocząć pracę vlogera nie trzeba dużych nakładów finansowych, „nie potrzeba drogiego sprzętu, by cokolwiek osiągnąć” – tłumaczy ten sam twórca Śmiechawy podczas jednego ze spotkań z fanami w Białymstoku. Przede wszystkim ważne jest, aby mieć pomysł, który jest oryginalny. Im bardziej unikalny projekt stworzymy, tym większą mamy szansę na sukces. Jeśli temat spodoba się użytkownikom Internetu, chętnie będą wracać i oglądać kolejne filmiki, subskrybując dany kanał.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nie ma tematów lepszych i gorszych. Internet jest bardzo pojemny, jeśli więc stworzymy niszowy kanał, z pewnością znajdziemy odbiorców, tylko będzie to trudniejsze niż w przypadku popularnych tematów, takich jak np. gotowanie czy moda.

Niezależny i systematyczny jak vloger

Wiele osób, których kanały zyskują popularność, decyduje się na porzucenie dotychczasowej pracy. Odchodząc z szeregów korporacji, zyskują wolność i niezależność. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, gdzie są granice tej ostatniej. Tak naprawdę bowiem, jeśli vloger chce, aby jego głównym źródłem utrzymania było kręcenie filmików, które później wrzuca do Internetu, musi być systematyczny i pracować kilka, kilkanaście godzin dziennie. Rolę systematyczności  podkreślał  inny, znany youtuber, Cyber Marian, podczas jednego ze spotkań ze swoimi fanami. Jeżeli prowadzimy swój kanał, filmiki powinny być wrzucane regularnie, najlepiej o określonej porze. Dzięki temu przyzwyczajamy widza do pewnego rytuału, a sami zapewniamy sobie oglądalność. Wrzucanie filmików o przypadkowych porach może nie tylko budzić frustrację odbiorców, ale też przyczyniać się do tego, że filmik pozostanie niezauważony. Widz może, po prostu, zapomnieć o nowym filmiku, jeśli nie subskrybuje kanału.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak sprawić, by czytelnicy wracali po więcej? - budowanie wartościowego bloga

Film w tv czy w komputerze?

Co wybierze polski widz? Ostatnio oraz częściej i chętniej oglądamy filmy w komputerze niż telewizji. Potwierdzają to twórcy popularnych kanałów na YouTube.  Cyber Marian podczas spotkania z fanami stwierdził: „Szwagry mają większą oglądalność niż niektóre programy w telewizji”. Co przemawia na korzyść filmików w Internecie? Przede wszystkim jest to fakt, że można je odtworzyć i zatrzymać w dowolnym momencie. Sami wybieramy, co chcemy oglądać, a robimy to tylko wtedy, gdy mamy czas. Wybór filmiku to świadoma decyzja widza. W przypadku telewizji czasami bywa tak, że filmy oglądamy dlatego, że akurat jest wieczór i nie mamy pomysłu ani chęci na szukanie ciekawszych rozrywek. Taka sytuacja, choć z jednej strony przemawia na korzyść vlogerów, z drugiej stawia im wysoko poprzeczkę. Nie wystarczy nagrać filmik, aby zdobyć widzów. Musi być on ciekawy, oryginalny, na tyle interesujący, bo widz chciał powrócić na wybrany kanał i obejrzeć kolejny odcinek.

Zarobki vlogerów

Warto pracować systematycznie, bo stali subskrybenci kanału mogą przekładać się na konkretne pieniądze. W jaki sposób zarabiając youtuberzy? Przede wszystkim, jeżeli ich filmiki są chętnie oglądane, mogą zarobić na reklamach, które są wyświetlane przed lub w trakcie odtwarzania materiału video. W przypadku dużych liczb odsłon filmiku, wynagrodzenie vlogera będzie też odpowiednio wysokie. Dochody z reklam to nie jedyna droga zarobku twórców filmików. Bardzo ważnym źródłem, jeśli nie najważniejszym, są różnego rodzaju propozycje współpracy, udział w kampaniach reklamowych, szkoleniach i konferencjach.  Potwierdza to Cyber Marian, który twierdzi, że na YouTube zarabia się głównie lokując produkty, współpracując z firmami. Potencjał takich działań jest olbrzymi i zależy przede wszystkim od inwencji  samego vlogera, a także instytucji i firm, które chciałyby z nim współpracować.

CEIDG, czyli firma przez internet i z pomocą Youtube

Rok 2014 jest określany mianem „roku video”, co da się zauważyć również w Polsce. Całkiem niedawno popularni vlogerzy szukali osób, które chciałby się stać gwiazdami YouTube.  Co to oznacza? Z pewnością to pozytywna wiadomość, dla tych, którzy zastanawiają się nad własnym kanałem na YouTube – rynek nie jest jeszcze nasycony i wciąż czeka na kolejnych, utalentowanych vlogerów. Może to właśnie Ty?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA