REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy vlogi to dobry pomysł na biznes?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Niemyjska - Zielona Linia 19524
Czy vlogi to dobry pomysł na biznes?
Czy vlogi to dobry pomysł na biznes?

REKLAMA

REKLAMA

Vlogi są coraz popularniejszą metodą na zwiększenie zarobków. Vlogerzy znajdują chwytliwe tematy, ciężko pracują i dzięki temu są w stanie zarobić na YouTube. Czy rzeczywiście vlog jest dobrym pomysłem na biznes? Czy stanowi jedynie hobby?

Od pewnego czasu YouTube wprowadził w  Polsce Program Partnerski. Na czym on polega? Osoby, które tworzą i publikują na YouTube swoje filmiki, mogą zarabiać na reklamach, które są emitowane. W Polsce są dostępne do wyboru reklamy: na dolnym pasku filmiku, którą można zamknąć, pre-rolle, kilkunastosekundowe, niemożliwe do wyłączenia spoty przed właściwym filmikiem oraz reklamy wizualne w prawym, górnym rogu.

REKLAMA

Praca dla każdego?

Pozornie wydaje się, że vlogerem może być każdy. Wystarczy mieć tylko ciekawy pomysł na swój kanał i systematycznie pracować. Dobitnie komentuje to jeden z twórców kanału Śmiechawa TV: „Trzeba robić swoje, widz to doceni”. Aby rozpocząć pracę vlogera nie trzeba dużych nakładów finansowych, „nie potrzeba drogiego sprzętu, by cokolwiek osiągnąć” – tłumaczy ten sam twórca Śmiechawy podczas jednego ze spotkań z fanami w Białymstoku. Przede wszystkim ważne jest, aby mieć pomysł, który jest oryginalny. Im bardziej unikalny projekt stworzymy, tym większą mamy szansę na sukces. Jeśli temat spodoba się użytkownikom Internetu, chętnie będą wracać i oglądać kolejne filmiki, subskrybując dany kanał.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nie ma tematów lepszych i gorszych. Internet jest bardzo pojemny, jeśli więc stworzymy niszowy kanał, z pewnością znajdziemy odbiorców, tylko będzie to trudniejsze niż w przypadku popularnych tematów, takich jak np. gotowanie czy moda.

Niezależny i systematyczny jak vloger

Wiele osób, których kanały zyskują popularność, decyduje się na porzucenie dotychczasowej pracy. Odchodząc z szeregów korporacji, zyskują wolność i niezależność. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, gdzie są granice tej ostatniej. Tak naprawdę bowiem, jeśli vloger chce, aby jego głównym źródłem utrzymania było kręcenie filmików, które później wrzuca do Internetu, musi być systematyczny i pracować kilka, kilkanaście godzin dziennie. Rolę systematyczności  podkreślał  inny, znany youtuber, Cyber Marian, podczas jednego ze spotkań ze swoimi fanami. Jeżeli prowadzimy swój kanał, filmiki powinny być wrzucane regularnie, najlepiej o określonej porze. Dzięki temu przyzwyczajamy widza do pewnego rytuału, a sami zapewniamy sobie oglądalność. Wrzucanie filmików o przypadkowych porach może nie tylko budzić frustrację odbiorców, ale też przyczyniać się do tego, że filmik pozostanie niezauważony. Widz może, po prostu, zapomnieć o nowym filmiku, jeśli nie subskrybuje kanału.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak sprawić, by czytelnicy wracali po więcej? - budowanie wartościowego bloga

Film w tv czy w komputerze?

Co wybierze polski widz? Ostatnio oraz częściej i chętniej oglądamy filmy w komputerze niż telewizji. Potwierdzają to twórcy popularnych kanałów na YouTube.  Cyber Marian podczas spotkania z fanami stwierdził: „Szwagry mają większą oglądalność niż niektóre programy w telewizji”. Co przemawia na korzyść filmików w Internecie? Przede wszystkim jest to fakt, że można je odtworzyć i zatrzymać w dowolnym momencie. Sami wybieramy, co chcemy oglądać, a robimy to tylko wtedy, gdy mamy czas. Wybór filmiku to świadoma decyzja widza. W przypadku telewizji czasami bywa tak, że filmy oglądamy dlatego, że akurat jest wieczór i nie mamy pomysłu ani chęci na szukanie ciekawszych rozrywek. Taka sytuacja, choć z jednej strony przemawia na korzyść vlogerów, z drugiej stawia im wysoko poprzeczkę. Nie wystarczy nagrać filmik, aby zdobyć widzów. Musi być on ciekawy, oryginalny, na tyle interesujący, bo widz chciał powrócić na wybrany kanał i obejrzeć kolejny odcinek.

Zarobki vlogerów

Warto pracować systematycznie, bo stali subskrybenci kanału mogą przekładać się na konkretne pieniądze. W jaki sposób zarabiając youtuberzy? Przede wszystkim, jeżeli ich filmiki są chętnie oglądane, mogą zarobić na reklamach, które są wyświetlane przed lub w trakcie odtwarzania materiału video. W przypadku dużych liczb odsłon filmiku, wynagrodzenie vlogera będzie też odpowiednio wysokie. Dochody z reklam to nie jedyna droga zarobku twórców filmików. Bardzo ważnym źródłem, jeśli nie najważniejszym, są różnego rodzaju propozycje współpracy, udział w kampaniach reklamowych, szkoleniach i konferencjach.  Potwierdza to Cyber Marian, który twierdzi, że na YouTube zarabia się głównie lokując produkty, współpracując z firmami. Potencjał takich działań jest olbrzymi i zależy przede wszystkim od inwencji  samego vlogera, a także instytucji i firm, które chciałyby z nim współpracować.

CEIDG, czyli firma przez internet i z pomocą Youtube

Rok 2014 jest określany mianem „roku video”, co da się zauważyć również w Polsce. Całkiem niedawno popularni vlogerzy szukali osób, które chciałby się stać gwiazdami YouTube.  Co to oznacza? Z pewnością to pozytywna wiadomość, dla tych, którzy zastanawiają się nad własnym kanałem na YouTube – rynek nie jest jeszcze nasycony i wciąż czeka na kolejnych, utalentowanych vlogerów. Może to właśnie Ty?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA