| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jak otworzyć własny pub

Jak otworzyć własny pub

Rynek gastronomiczny jest bardzo konkurencyjny, ale dla nowych lokali serwujących piwo i nie tylko wciąż jest jeszcze miejsce. Jak otworzyć własny pub?

Usiąść z przyjaciółmi przy kuflu dobrego piwa w pubie z odpowiednim klimatem - Polacy coraz częściej wybierają właśnie ten model spędzania wolnego czasu. Badania wskazują, że spożywamy coraz więcej alkoholi niskoprocentowych, rezygnując z wódki na rzecz wina czy piwa. Rosnąca kultura picia alkoholu, a także zmiana struktury spożywanych trunków są więc dobrymi przesłankami do otwarcia pubu. Tym bardziej że możliwość odwiedzenia takiego lokalu to w wielu miejscach ciągle niemały przywilej.

- Żeby po pracy napić się piwa, muszę z domu wracać do centrum, w pobliżu mojego mieszkania nie ma praktycznie żadnego lokalu - mówi Mariusz Rafalski, który w ubiegłym roku przeprowadził się do nowego mieszkania na jednym z warszawskich osiedli.

W ostatnich latach praktycznie wszystkie duże polskie miasta przeżywały mieszkaniowy boom. Nowe osiedla mieszczą się jednak przede wszystkim poza centrum, gdzie oferta rozrywkowa i gastronomiczna praktycznie nie istnieje.

Zobacz: Czy warto założyć kawiarenkę internetową?

Puby pękają w szwach

Tymczasem jak pokazują badania, liczba osób odwiedzających puby stale rośnie. Te, które zaskarbiły sobie serca klientów, pękają w szwach, a nowe lokale powstają jak grzyby po deszczu.

- Ten rynek jest niewątpliwie konkurencyjny, ale jest jeszcze na rynku sporo miejsca na nowe lokale - mówi Tomasz Kus z jednego z warszawskich pubów Dolla.

Jak jednak dodaje, do osiągnięcia pełnego sukcesu niezbędne będą: lokal w dobrym miejscu, odpowiedni klimat, muzyka i menu.

Najważniejsza rzecz w przypadku planów otwarcia wyszynku to uzyskanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Polskie prawo oddzielnie traktuje różne trunki. Napoje do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz piwa to jedna kategoria. Kolejny przedział to 4,5 do 18 proc. alkoholu. Ostatnia kategoria to trunki mocniejsze. Należy pamiętać, że na każdy z trzech wymienionych przedziałów potrzebne nam będzie osobne zezwolenie.

Zobacz: Franczyza w gastronomii

W centrum czy na peryferiach

- Co do lokalizacji nie ma reguły. Kto ma gotówkę i chce się bić o klienta w centrum miasta przy głównej ulicy, ma takie same szanse na powodzenie jak ktoś, kto szuka niszy na nowych osiedlach, gdzie mieszka mnóstwo młodych ludzi, którzy do pracy dojeżdżają jednak samochodem i z tego powodu nie mogą prosto z biura wyskoczyć do baru - mówi Arkadiusz Pałys, menedżer jednego z toruńskich pubów w mieszkaniowej dzielnicy Na Skarpie.

Szukając lokalu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Lokal musi mieć odpowiednią powierzchnię. Według właścicieli pubów pomieszczenie, w którym chce się otworzyć knajpę, powinno być nie mniejsze niż 150-200 mkw. Miejmy także na uwadze fakt, że nie każde miejsce nadaje się na tego rodzaju działalność. Takiego lokalu nie uruchomimy w okolicach kościoła czy szkoły. Kwestie te regulują przepisy, które wskazują, w jakiej odległości od wymienionych miejsc można otworzyć lokal z alkoholem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »