reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Komu opłaca się założyć IKZE, żeby oszczędzać?

Komu opłaca się założyć IKZE, żeby oszczędzać?

Od dwóch miesięcy istnieje możliwość oszczędzania dzięki IKZE – Indywidualnym Kontom Zabezpieczenia Emerytalnego. Na razie oszczędzanie z IKZE umożliwiają tylko dwa banki – Kredyt Bank i Deutsche Bank. Dzięki takiemu oszczędzaniu odliczymy dokonane wpłaty od dochodu.

Innym powodem małej popularności IKZE może być niemożność zamknięcia konta przed osiągnięciem 65. roku życia. Do pieniędzy zgromadzonych na IKE mamy dostęp, ale wypłata oznacza konieczność zapłaty podatku Belki; jeśli zrobimy to przed upływem 12 miesięcy od założenia IKE, prawdopodobnie pojawi się dodatkowa opłata czy wystąpi utrata narosłych odsetek. Dostęp do zgromadzonych środków ma oczywiście ten plus, że gwarantuje, iż pieniądze posłużą faktycznie do finansowania życia na emeryturze, a nie wcześniejszej konsumpcji.

Samo IKZE to za mało

W obecnej sytuacji demograficznej, każda złotówka odłożona na przyszłą emeryturę ma sens, a każda ulga podatkowa, która do tego zachęca, powinna być wykorzystana. Sama konstrukcja IKZE powoduje jednak, że produkt ten należy rozpatrywać raczej jako uzupełnienie IKE. Z pewnością tak jest w przypadku osób, zarabiających mocno powyżej średniej, które są w stanie odłożyć na emeryturę co miesiąc co najmniej kilkaset złotych.

To samo dotyczy przedsiębiorców, którzy z uwagi na powszechne opłacanie najniższych składek ZUS po prostu muszą regularnie oszczędzać. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, zarabiających na poziomie średniej czy mniej – dla nich możliwość odliczenia od dochodu wydatków na IKZE może stać się korzyścią, która zadecyduje o podjęciu trudu oszczędzania w ramach już i tak napiętego domowego budżetu.

Polecamy serwis: Kredyty

Którą ofertę IKZE wybrać?

A jak wygląda bankowa oferta IKZE? Deutsche Bank proponuje konto w postaci polisy ubezpieczeniowej, ale z oprocentowaniem jak na lokacie. Są dwa warianty rachunku: z oprocentowaniem stałym przez 10 lat na poziomie 6% rocznie lub zmiennym, na poziomie „inflacja plus 2 pkt. proc.”.

Kredyt Bank proponuje z kolei IKZE ,oparte o fundusze inwestycyjne swojego TFI. W ramach konta można dokonywać wpłat do ośmiu funduszy. Wpłaty nie są obecnie objęte opłatą manipulacyjną. Nie istnieje więc IKZE, które miałoby postać depozytu bankowego – wskazują dane analityków finansowych.

Jakie oferty IKE mamy do wyboru?

Dla porównania, IKE oferuje obecnie 15 banków, w tym dziewięć w postaci konta oszczędnościowego, a pięć w postaci funduszy inwestycyjnych. Cztery banki dają do wyboru jedną i drugą opcję, a jeden posiada w ofercie IKE w formie polisy ubezpieczeniowej.

Oprócz banków, IKZE już zaproponowały, bądź planują zrobić to na dniach także niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe (Pramerica, PZU, Aviva, ING), TFI (KBC, Legg Mason, Pioneer Pekao) oraz PTE (Amplico, Nordea, PZU).  Nie warto zwlekać z oszczędzaniem na emeryturę, zwłaszcza że możliwości nie brakuje.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama