REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opony sprzedawane w Europie będą oznakowane

Począwszy od listopada 2012 roku wszystkie nowe opony sprzedawane w Europie będą klasyfikowane i etykietowane pod kątem efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni i zewnętrznego hałasu toczenia. Oznakowanie opon będzie podobne do już istniejącego znakowania urządzeń AGD, a potencjalni nabywcy będą mieli możliwość porównania parametrów opon przed ich zakupem.

Jest termin utworzenia komitetu audytu spółki

Spółki giełdowe i banki muszą do 6 grudnia powołać komitet audytu, który wraz z zarządem będzie odpowiadał za sprawozdania finansowe.

Rejestracja spółki z o.o. przez Internet

Wniosek o rejestrację spółki z o.o. będzie można przesłać przez Internet. Wspólnicy będą mogli zawrzeć umowę spółki bez udziału notariusza. Możliwe będzie wniesienie wkładów do spółki w formie pieniężnej.

Polska zmniejszy dług publiczny

W 2015 roku Polska będzie krajem o jednej z najniższych relacji długu publicznego w stosunku do PKB, jeśli odejmie się część długu publicznego wynikającą z funkcjonowania drugiego filara emerytalnego – uważa Jacek Rostowski, minister finansów.

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy chce obniżyć wskaźnik wypadków

Przeprowadzenie ok. 90 tys. kontroli oraz skierowanie działań prewencyjnych do ok. 36 tys. podmiotów – adresatów kampanii, programów, konkursów i doradztwa zakłada program działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2010. Zaprezentował go wraz z planem działań długofalowych na lata 2010-2012 główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy w siedzibie Sejmu RP.

Banki starają się o korzystniejsze warunki najmu biur

Sektor bankowy wciąż znajduje się w okresie gwałtownych przemian i prognozuje się, że popyt banków na powierzchnie biurowe w europejskich stolicach finansowych będzie na niskim poziomie. Jednak banki zaczynają korzystać z okazji do wynegocjowania korzystniejszych warunków najmu w nowych obiektach.

Wraca popyt na biura w Londynie

W ostatnim miesiącu na rynku w Londynie odnotowano powrót zainteresowania powierzchniami biurowymi ze strony dużych firm korporacyjnych. Łączne zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe wynosi obecnie prawie 90 tys. mkw. Po trzecim kwartale, kiedy rynek osiągnął najlepsze wyniki od czasu upadku banku Lehman Brothers, jest to dodatkowy czynnik pobudzający jego rozwój – podaje Cushman & Wakefield.

Posłowie zaopiniują rozporządzenia UE

Sejm i Senat będą mogły opiniować rozporządzenia i dyrektywy Unii Europejskiej. Posłowie zyskują głównie możliwość wpływania na politykę wizową wobec obywateli innych państw trzecich, prawo azylu czy współpracę policji i prokuratury.

REKLAMA

Długotrwałe bezrobocie jest zagrożeniem dla rynków UE

Obecny kryzys zbiera żniwo na rynkach pracy w UE, odwracając w dużym stopniu tendencje wzrostowe w poziomie zatrudnienia obecne od 2000 roku, jak głosi opublikowane w listopadzie br. sprawozdanie „Zatrudnienie w Europie” za rok 2009.

Przesyłki priorytetowe nie dochodzą na czas

Zaledwie połowa przesyłek priorytetowych dociera do adresata w terminie. Nieco lepiej wypadają przesyłki ekonomiczne – 2/3 adresatów otrzymuje je w terminie.

Warunki zdania egzaminu księgowego

Egzamin księgowy zda osoba, która uzyska punkty z bloków tematycznych: rachunkowość, podatki, ubezpieczenia społeczne i podstawy prawa.

Sektor banków spółdzielczych ma potencjał rozwoju

Kierownictwo Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) spotkało się z członkami rad nadzorczych i rad zrzeszeń banków zrzeszających banki spółdzielcze. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że w sektorze banków spółdzielczych kryje się duży, nie w pełni wykorzystywany, potencjał.

Pracodawcy chcą zmian w ustawie o zamówieniach publicznych

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) postuluje zwolnienie z obowiązku stosowania ustawy o zamówieniach publicznych świadczenia usług kulturalnych i zawierania
umów grupowego ubezpieczania na życie w przypadku, gdy składka jest finansowana ze środków prywatnych.

Aplikant powinien uzyskać zgodę na pracę

Osoby odbywające aplikację adwokacką lub notarialną muszą mieć pozwolenie na pracę poza kancelarią patrona. W przeciwnym razie będą odpowiadać dyscyplinarnie.

Dostawy rosyjskiego gazu do Polski są zagwarantowane

- Mamy zagwarantowane dostawy gazu w bezpiecznym i długoterminowym okresie. Jesteśmy też blisko podpisania umowy międzyrządowej na dostawy gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej do Polski - powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska po spotkaniu polsko-rosyjskiego zespołu negocjacyjnego, które odbyło się w tym tygodniu w Ministerstwie Gospodarki.

Hotelarze czekają na rozwój infrastruktury w polskich górach

Jak wynika z raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield pt. „Rynek Hotelowy Polskich Gór”, region polskich gór ma bardzo duży potencjał turystyczny. Jednak, jak pokazuje badanie, jego odpowiednie wykorzystanie uzależnione jest nie tylko od rozbudowy i podniesienia standardu istniejącej bazy hotelowej, ale przede wszystkim od dynamicznego rozwoju infrastruktury transportowej i narciarskiej.

Rośnie unijny rynek Internetu szerokopasmowego

Internet szerokopasmowy w Europie wciąż szybko się rozprzestrzenia – w ciągu roku sieć rozbudowano w sumie o ponad 11 mln szybkich łączy.

Niedozwolone praktyki na rynku telefonii komórkowej

P4 i Polkomtel zmienią antykonkurencyjne warunki umowy. To już 17 decyzja zobowiązująca do zmiany niedozwolonej praktyki wydana przez UOKiK w tym roku.

Rynek pracy powinien być bardziej przyjazny dla osób młodych

Polska powinna niezwłocznie podjąć działania zwiększające szanse osób młodych na zatrudnienie – uważa OECD.

Wzrost gospodarczy dzięki strategii UE 2020

Komisja Europejska opublikowała dokument otwierający konsultacje na temat lepszej przyszłości europejskiej gospodarki dzięki strategii UE 2020. Celem tej strategii jest bardziej ekologiczny wzrost gospodarczy, który jednocześnie będzie sprzyjał włączeniu społecznemu, zgodnie z wytycznymi politycznymi przedstawionymi przez przewodniczącego Barroso.

Dla kogo jest ulga internetowa

Osoba, która wynajmuje mieszkanie i ponosi wydatki na Internet, może skorzystać z ulgi internetowej, jeśli na fakturze za sieć widnieje jej nazwisko.

Firmy internetowe oszukują fiskusa

Ministerstwo Finansów podsumowało kontrole podmiotów działających w internecie. Podatnicy nie rejestrują firm, zaniżają obroty oraz działają przez podstawione osoby. Pomysłowość w unikaniu podatków nie obniża skuteczności wykrywania oszustw.

Rosną podatki od mieszkań i domów

Stawki podatku od budynków mieszkalnych oraz gruntów w 2010 roku wzrosną we wszystkich miastach. Podwyżka pozwoli na częściowe uzupełnienie wpływów budżetowych.

Inwestor z Turcji w czołówce rankingu Deloitte

Deloitte ogłosił rozstrzygnięcie konkursu Technology Fast 500TM dla regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Zwycięzcą jest firma BIOTEKNO z Turcji, integrator usług komórkowych, którego wskaźnik wzrostu przychodów za okres pięciu lat wyniósł 42.417 proc., a w roku podatkowym 2008 wartość przychodów osiągnęła poziom 37.4 mln EUR. Jest to prywatna spółka z siedzibą w Stambule.

PayUp rozpoczął dystrybucję kart przedpłaconych paysafecard

Od października 2009r. poprzez sieć terminali elektronicznych PayUp w całej Polsce można nabyć karty paysafecard umożliwiające dokonywanie płatności online za zakupy w sklepach internetowych oraz w serwisach oferujących m.in. gry online, mobilny kontent oraz usługi VoIP.

Deloitte: ostrożny optymizm w dobie kryzysu

Wyniki pierwszej edycji indeksu Deloitte Business Sentiment Index, opublikowanego w październiku br. i opartego na badaniu opinii i oczekiwań prezesów największych firm w sześciu krajach Europy Środkowej dają powody do ostrożnego optymizmu.

Doradcy finansowi nie ostrzegają klienta przed ryzykiem

Większość doradców bankowych nie przedstawia pełnej informacji o oferowanych przez bank instrumentach finansowych i zasadach ich opodatkowania – wynika z raportu Deloitte „Czy wdrożenie Dyrektywy MiID zmieni polski rynek bankowy?”

System ubezpieczeń społecznych może być tańszy

System ubezpieczeń społecznych w Polsce może być znacznie tańszy. Wystarczy zlikwidować wcześniejsze emerytury, które razem z wygasającymi świadczeniami pomostowymi przyczynią się do spadku kosztów systemu z ponad 11 proc. PKB obecnie do 9,72 proc. PKB w 2020 roku – wynika z referatu przygotowanego przez Pawła Strzeleckiego i Grzegorza Kuli z Instytutu Ekonomicznego NBP.

Rząd rozwija polsko-bawarską współpracę gospodarczą

- Polsko-bawarskie rozmowy gospodarcze mają pozytywny wpływ na rozwój naszej współpracy handlowej i inwestycyjnej – powiedział Waldemar Pawlak, minister gospodarki podczas wizyty w Ministerstwie Gospodarki Martina Zeil, ministra gospodarki Bawarii.

Kryzys nie wpłynął na decyzje zakupowe Polaków

Sprzedaż detaliczna w październiku znów zanotowała spadek swojej dynamiki, Polacy kupowali tylko o 2,1 proc. więcej niż rok temu. Przyczyna to m.in. wzrost bezrobocia, które wynosi już ponad 11 proc.

Podatki hamują rozwój firm

Polska staje się coraz mniej przyjazna przedsiębiorcom. W tegorocznym raporcie podatkowym paying taxes zajęliśmy 151 miejsce na 183 ocenianych państw.

Rośnie rynek kredytów mieszkaniowych

Deklaracje bankowców o ponownym otwarciu się na rynek kredytów hipotecznych znajdują potwierdzenie w faktach. Wartość kredytów hipotecznych w złotych, czyli głównej walucie w jakiej teraz pożycza się na zakup mieszkań, wzrosła w zeszłym miesiącu o ponad 2 mld zł - wynika z najnowszych danych NBP.

Stopy procentowe pozostają bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieniła stóp procentowych po środowym posiedzeniu. Nie uczyni tego zapewne także w grudniu, ani w styczniu.

Kieszonkowe w świetle prawa

Co można kupić za przeciętne miesięczne kieszonkowe – czyli 55 złotych? Z punktu widzenia dorosłego niewiele, z punktu widzenia nastolatka całkiem dużo. Czy jednak mają one takie same prawa jak dorośli konsumenci?

Orange zaostrzy walkę z dłużnikami

Polska Telefonia Komórkowa Centertel będzie odzyskiwać należności do niepłacących w terminie klientów m.in. poprzez wpis do Centralnej Ewidencji Dłużników w BIG InfoMonitor.

Państwo udzieli poręczenia Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu

Skarb Państwa udzieli gwarancji spłaty kredytu Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu (EBI) na sumę 565 mln euro, w celu częściowego sfinansowania inwestycji Obwodnica Warszawy – Projekt TEN – podaje Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd zaakceptował zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Zmiany zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy zapewnią korzystniejsze warunki uzyskiwania przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pożyczki z budżetu państwa lub z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

Stawki za wykonywanie prac przy powszechnym spisie rolnym

Dodatki za wykonywanie prac związanych z powszechnym spisem rolnym w 2010 roku będą przyznawane według kilku kryteriów. Głównymi wytycznymi są funkcja, złożoność wykonywanych zadań i stopień odpowiedzialności.

Wskaźnik przyrostu miesięcznego wynagrodzenia wyniesie 1 proc.

Rada Ministrów zatwierdziła rozporządzenie w sprawie wskaźników przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2010 roku, przedłożone przez ministra finansów.

Pakiet Telekomunikacyjny został przyjęty

Parlament Europejski przyjął w trzecim czytaniu unijny pakiet reform sektora telekomunikacji – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Zmiany stawek składek wypadkowych

Od 1 stycznia 2010 roku stawki składek wypadkowych będą dostosowane do nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Rynek pracy: bezrobocie będzie wzrastać

Stopa bezrobocia zarejestrowanego wzrośnie w najbliższych miesiącach i na koniec roku może przekroczyć 11,0 proc. wobec 10,9 proc. odnotowanych we wrześniu, napisali analitycy Ministerstwa Gospodarki w raporcie pt. "Analiza sytuacji gospodarczej Polski w okresie I - IX 2009 roku."

Podwyższenie ceny sprzedanej nieruchomości przez organ podatkowy

Organ podatkowy może podwyższyć cenę sprzedanej nieruchomości do ceny rynkowej, gdy podatnik zaniżył jej wartość.

„Złote Veto” szkodzi przedsiębiorczości

Ingerencje w uprawnienia właścicielskie wynikające ze struktury własnościowej i przepisów z prawa handlowego są szkodliwe dla polskiej przedsiębiorczości – uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.

Ożywienie w europejskim przemyśle

We wrześniu tego roku, w porównaniu z poprzednim miesiącem, w całej Unii Europejskiej liczba nowych zamówień w przemyśle wzrosła o 1,7 proc. po wzroście o 2 proc. w sierpniu – podał Eurostat. W strefie euro miesięczny wskaźnik zamówień w przemyśle zwiększył się o 1,5 proc. po wzroście o 0,6 proc. w sierpniu – podaje Eurostat.

Pracodawcy przeciwko wyższym odsetkom za zaległości podatkowe

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) negatywnie ocenia przedstawione przez Ministerstwo Finansów założenia do projektu ustawy o zmianie ordynacji podatkowej. Wśród zaproponowanych zmian znajduje się m.in. zwiększenie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej w wysokości 200 proc.

Gwarancja pracy w zawodzie dla aplikantów

Od początku grudnia 300 aplikantów rozpocznie naukę w szkole dla sędziów i prokuratorów. Przygotowanie do zawodu objęte będzie zakazem pracy w kancelariach i urzędach. Aplikant otrzyma stypendium, jego wysokość nie będzie zależała od osiąganych dochodów.

KE popiera wprowadzenie jednolitego rynku telekomunikacji

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła zatwierdzenie przez ministrów szeroko zakrojonej reformy dążącej do wprowadzenia konkurencyjnego, jednolitego rynku telekomunikacji – podaje Ministerstwo Infrastruktury.

Rząd chce wesprzeć branżę motoryzacyjną

- Przemysł motoryzacyjny, na który składają się zarówno produkcja samochodów, jak i branża dealerska, odgrywa znaczącą rolę w polskiej gospodarce, dlatego w rządowym pakiecie antykryzysowych działań przygotowaliśmy rozwiązania również dla tego sektora - powiedziała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska otwierając Konferencję Polskich Dealerów Samochodowych, która odbyła się 23 listopada br.

Polska rozwija współpracę gospodarczą z Izraelem

Współpraca w dziedzinie technologii wodnych, ochrony środowiska, a także rozwój polsko-izraelskich kontaktów handlowych – to główne cele wizyty wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka w Izraelu w dniach 17-19 listopada br.

REKLAMA