reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Unia chce obniżenia stawek za połączenia komórkowe

Unia chce obniżenia stawek za połączenia komórkowe

W Polsce wciąż istnieją znaczne różnice między stawkami za zakończenie połączenia, które pobierają poszczególni operatorzy sieci komórkowych. W związku z tym Komisja Europejska wzywa polski Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) do dostosowania metodyki ustalania cen do zaleceń unijnych w sprawie stawek za zakończenie połączenia z maja 2009 roku.

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej podaje, że w przesłanym 27 listopada br. do UKE piśmie KE wystąpiła o to, by nie przedłużać niepotrzebnie stosowania asymetrycznych stawek za zakończenie połączenia, na które zezwolono operatorowi P4, który jest najmłodszym graczem na polskim rynku telefonii komórkowej.

Obecnie firma ta nalicza pozostałym operatorom stawki, które są około dwa i pół razy wyższe niż pobierane przez jej konkurentów.

Komisja wzywa UKE do dostosowania metodyki ustalania cen do zalecenia Komisji w sprawie stawek za zakończenie połączenia z maja 2009 roku ( IP/09/710 ) oraz do szybkiego obniżenia pobieranych przez P4 stawek za zakończenie połączenia z siecią komórkową do poziomu odpowiadającego kosztom ponoszonym przez efektywnego operatora.

Stawki za zakończenie połączenia stanowią istotny składnik kosztów połączeń z abonentami innych sieci telefonicznych. Są one ujęte w każdym rachunku za telefon i są ostatecznie ponoszone przez dzwoniącego.

Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji zaznacza, że niższe stawki za zakończenie połączenia prowadzą do obniżenia cen detalicznych za połączenia z sieciami komórkowymi, na czym bezpośrednio korzystają konsumenci.

- Nowym podmiotom na rynku można w drodze wyjątku zezwolić na naliczanie wyższych stawek, co pozwala im osiągnąć minimalną wielkość niezbędną do skutecznego konkurowania na rynku. Tego rodzaju wyjątki mogą być jednak przyznawane – zgodnie z naszym zaleceniem dotyczącym stawek za zakończenie połączenia – wyłącznie na czas ograniczony, nieprzekraczający czterech lat od chwili wejścia na rynek, tak by ograniczyć zakłócenia konkurencji - podkreśla.

UKIE/IN

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

telefon komorkowy
telefon komorkowy

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama