| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Banki starają się o korzystniejsze warunki najmu biur

Banki starają się o korzystniejsze warunki najmu biur

Sektor bankowy wciąż znajduje się w okresie gwałtownych przemian i prognozuje się, że popyt banków na powierzchnie biurowe w europejskich stolicach finansowych będzie na niskim poziomie. Jednak banki zaczynają korzystać z okazji do wynegocjowania korzystniejszych warunków najmu w nowych obiektach.

Jak podaje raport firmy Cushman & Wakefield European Banking Briefing w okresie najbliższych kilku lat sektor bankowości detalicznej w Wielkiej Brytanii, po wejściu na rynek nowych podmiotów, także może podlegać znaczącym zmianom.

Chociaż światowy kryzys gospodarczy spowodował spadek popytu banków na powierzchnie biurowe w okresie ostatnich sześciu miesięcy (II i III kwartał) o 53 proc. w porównaniu do poprzednich sześciu miesięcy, tempo spadku wyraźnie zwolniło.

Pomimo tego, że rynek londyński odnotował największy spadek aktywności w okresie sześciu miesięcy do końca I kwartału 2009 roku, stolica Wielkiej Brytanii zdołała utrzymać stosunkowo najlepszą pozycję, wykazując największą aktywność wśród rynków europejskich w tym okresie.

Najbardziej znaczące transakcje to wynajęcie 49.000 mkw. przez japoński bank Nomura w londyńskiej dzielnicy City oraz 20.000 mkw. przez spółkę Macquarie na obrzeżach tej samej dzielnicy.

Analitycy są zgodni co do tego, że czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe w Londynie stabilizują się. Coraz bardziej ograniczona podaż nowej powierzchni spowodowała, że banki, w ramach realizacji swoich planów konsolidacji oraz podwyższania standardu zajmowanych powierzchni, zaczynają korzystać z okazji do wynegocjowania korzystniejszych warunków najmu w nowych obiektach.

Autorzy raportu podają, że chociaż koszty związane z zajmowanymi nieruchomościami stanowią niewielki procent ogólnych wydatków, jest to obszar, w którym nadal można szukać oszczędności. Możliwości ich maksymalizacji w ramach renegocjacji umów najmu są jednak ograniczone.

Według analityków firmy Cushman & Wakefield największej aktywności banków w następnych 12 miesiącach można spodziewać się wśród podmiotów o wysokiej kapitalizacji oraz wśród banków azjatyckich.

C&W/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK