| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrasta liczba wydanych kart kredytowych

Wzrasta liczba wydanych kart kredytowych

Niemal 10,5 mln kart kredytowych mieli Polacy w portfelach na koniec września. Mimo zapowiedzi banków o restrykcyjnej polityce w wydawaniu kart, od czerwca do września przybyło ich ponad pół miliona – poinformował NBP.

Nie wszędzie to jednak widać, a w niektórych instytucjach plastikowych pieniędzy wręcz ubyło. Ale czołówka rynku: GE Money Bank, Lukas Bank i PKO BP notuje wzrosty – wynika z danych zebranych przez Gold Finance.

Tak dobrej statystyki kwartalnej karty kredytowe nie miały od dwóch lat. Przyrost liczby kart w okresie od września 2008 roku do września 2009 roku wypada imponująco: przybyło ich w tym czasie 1,55 mln. To ponad 100 tys. więcej niż od września 2007 roku do września 2008 roku

Trudno jednak znaleźć w poszczególnych bankach potwierdzenie na szybki podbój polskiego rynku przez karty kredytowe. W zebranych przez Gold Finance danych z 18 instytucji wynika, że plastików przybywa tam znacznie wolniej niż rok wcześniej.
W Millennium, ING BSK i Banku BPH, po zamknięciu nieaktywnych kart, zostało ich mniej niż przed rokiem. W gronie największych graczy przyrosty są kilkuprocentowe.
Ewa Feldman, dyrektor biura rozwoju kart kredytowych w GE Money Banku, nie pozostawia złudzeń.

- Ze względu na obecną sytuacją ekonomiczną, która ma też wpływ na kondycję finansową konsumentów, banki mają tendencję do zaostrzania kryteriów zarządzania ryzykiem kredytów, a więc do weryfikacji portfela kart, jak również mniej chętnego wydawania nowych kart. Poza tym trzeci kwartał roku jest przeważnie najmniej dynamiczny pod względem przyrostu liczby kart – zaznacza ekspert.

Czytaj także

Ekspert:

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK