REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe zasady naboru e-projektów

Zmieniają się kryteria i procedura składania naboru wniosków na dofinansowanie e-usług ze środków unijnych. Przedsiębiorcy nie będą musieli już osobiście dostarczać dokumentów i oczekiwać w kolejkach. Składanie wniosków będzie odbywać się tylko przez Internet. O tym, czy projekt zostanie zakwalifikowany zadecyduje jego jakość, innowacyjność i efektywność ekonomiczna.

Spadek wypadków na polskich drogach

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) i Bank Światowy zorganizowały wspólnie konferencję pt.: „Czy jesteśmy na dobrej drodze? – o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego w kontekście raportu Banku Światowego na temat stanu bezpieczeństwa drogowego w Europie Centralnej i Wschodniej”. Podczas konferencji przedstawiono dwa opracowania: raport Confronting „Death on Wheels”: Making Roads Safe in Europe and Central Asia, dotyczący zagadnień z zakresu bezpieczeństwa dróg w Europie i Azji Centralnej, oraz część raportu ”Transport Policy Note for Poland”, która zawiera analizę systemu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w Polsce oraz podpowiada sposoby jego poprawy.

Inwestycje drogowe pochłonęły ponad 3 mln zł

Od 16 listopada 2007 roku do 18 marca 2010 roku podpisano umowy na budowę ponad 1200 km dróg krajowych, w tym na 485 km autostrad oraz ok. 730 km dróg ekspresowych, obwodnic i dużych przebudów dróg.

Wyższe odsetki od zaległych podatków

Ta wiadomość na pewno nie ucieszy tych, którzy zalegają z zapłatą podatków. Ministerstwo Finansów chce pobierać wyższe odsetki od zaległości podatkowych. Chce je podnieść z obecnych 10 do 12 procent. Wprowadzi również minimalną 8-procentową stawkę.

REKLAMA

TK w sprawie pobierania opłat abonamentowych

W dniu 17 listopada, 10 grudnia 2009 r. oraz 16 marca 2010 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący pobierania i egzekucji opłat abonamentowych.

Ponad 80 mln złotych dla samorządów z Lubelszczyzny

Unijni ministrowie rozmawiali na temat sytuacji gospodarczej Grecji

Ostatnie posiedzenie Rady ds. Ekonomicznych i Finansowych (ECOFIN), które odbyło się z udziałem ministra finansów Jacka Rostowskiego 16 marca br. w Brukseli, dotyczyło aktualnej sytuacji gospodarczo-finansowej w UE oraz oceny działań podjętych przez Grecję dla ograniczenia nadmiernego deficytu.

MF opracuje raport nt. efektywności preferencji podatkowych

Bazując na najlepszych praktykach i doświadczeniach innych krajów, Ministerstwo Finansów, przy współpracy Banku Światowego, opracuje pierwszy raport nt. efektywności preferencji podatkowych (ulg, odliczeń, zwolnień i wyłączeń podatkowych).

REKLAMA

Witryna szybkipit.onet.pl jest coraz popularniejsza

Strona internetowa szybkipit.onet.pl, dzięki której podatnicy mogą szybko i sprawnie składać roczne rozliczenia podatkowe, do połowy marca zanotowała już ponad milion odsłon. Witryna internetowa to jeden z podstawowych elementów akcji „Szybki PIT”, prowadzonej wspólnie przez Ministerstwo Finansów, Onet.pl, Dzień Dobry TVN, Radio Zet oraz Dziennik Polska The Times.

Trwają konsultacje ws. Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji CO2

KASHUE (Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji) rozpoczął konsultacje nowego projektu Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012.

Zawieranie umowy outsourcingowej

Zawierając umowę outsourcingową , warto wiedzieć jakie elementy umowy należy zweryfikować aby zagwarantować sobie poziom wykonania usługi.
Prawidłowo skonstruowana umowa powinna chronić interesy Klienta i stanowić podstawę egzekwowania od dostawcy wcześniejszych ustaleń, poczynionych w trakcie przeprowadzania procesu sprzedaży.

Kryzys outsourcingu aut firmowych

2009 rok był jednym z najgorszych okresów w branży outsourcingu aut firmowych w Polsce. Rynek ten wzrósł tylko o 5,3 procent rok do roku. W efekcie na koniec 2009 roku w outsourcowanych flotach służbowych jeździło 130,5 tysiąca aut. W sumie prawie 14 tysięcy firm w Polsce korzystało z outsourcingu, czyli z full service leasingu i usług pokrewnych.

Księgowi kontra faktury

Pracownicy księgowości w polskich firmach nie narzekają na brak pracy. Przez ręce przeciętnego księgowego przechodzi średnio 1300 faktur miesięcznie. Opanowanie piętrzących się stosów dokumentów to nie lada wyzwanie dla pracowników działów finansowych.

Realizacja konwencji o prawach dziecka ma być priorytetem rządu

Rada Ministrów przyjęła informację dotyczącą realizacji Konwencji o Prawach Dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r., w dwudziestą rocznicę jej podpisania, przedłożoną przez ministra edukacji narodowej.

Zasady przyznawania emerytur pomostowych są zgodne z konstytucją

W dniu 16 marca 2010 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Grupy posłów na Sejm dotyczący zasad przyznawania emerytur pomostowych. Zasady przyznawania emerytur pomostowych uznał za zgodne z ustawą zasadniczą.

Zmiany w postępowaniu sądowym

Celem przyjętej przez Radę Ministrów nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego jest usprawnienie postępowania sądowego. Wśród zmian pojawi się zaproponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości możliwość nagrywania rozpraw, czyli tzw. protokół elektroniczny.

Trwa rajd indeksów na giełdach światowych

Czwartkowa sesja w USA zakończyła się wzrostem Dow Jonesa - już ósmym z kolei. Rajd indeksów na światowych giełdach trwa już trzeci tydzień, raczej nie po to, by zakończyć się właśnie dziś.

Ubieraj się stosownie do branży

„Wygląd zewnętrzny człowieka to strona tytułowa jego wnętrza” – mówi przysłowie perskie. Zadbany wygląd ma decydujące znaczenie dla powodzenia w życiu zawodowym i prywatnym. W ciągu trzech pierwszych minut najsilniej skupia się na nas uwaga rozmówcy i to pierwsze wrażenie jest właśnie wizualne. Aż do 90 proc. tego, co właściwie chcemy powiedzieć, wyrażamy mimiką, gestem i językiem naszego ciała. 

Firmy turystyczne zmniejszyły liczbę ofert

Większa o nawet 40 proc. sprzedaż zagranicznych wycieczek na lato, przy spadku liczby ofert o ponad 20 proc. w stosunku do roku ubiegłego, oznacza, że w środku sezonu może już nie być wolnych miejsc

Dane makroekonomiczne nie wpłynęły na rynek giełdowy

Czwartkowa sesja (18 marca br.) na giełdach europejskich zakończyła się spadkami. Indeksy po słabym początku dnia mozolnie starały się odrabiać straty, ale strach przed korektą w USA wziął górę.

Za mało informacji o terminach oczekiwania na unijne dotacje

Nigdy bym nie starał się o unijne pieniądze, gdybym wiedział, że to tak będzie wyglądało – słyszymy od przedsiębiorców, którzy często ponad rok czekają na przyznanie im dotacji.

Odpowiedni wybór formy opodatkowania firmy przyniesie duże oszczędności

Jeżeli zakładasz swój biznes musisz zadecydować w jakiej formie będą opodatkowane dochody (przychody) firmy. Nie jest to oczywiście banalna kwestia. Trafna decyzja może przynieść firmie spore oszczędności.

Strona www wizytówką Twojej firmy

Nie tylko kandydaci poszukujący pracy powinni dbać o to, jak są postrzegani w internecie. Kiedy zapraszasz na rozmowę rekrutacyjną kandydata, kiedy rozpoczynasz współpracę z kimś nowym, bardzo często ta osoba szuka informacji o Twojej firmie w internecie.

Windykacja elektroniczna ma pomóc w spłaceniu długu

Długi to dla Polaków często wstydliwy problem. Jak pokazują badania, poczucie wstydu i lęk przed kontaktem z windykatorem powodują, że osoby zadłużone unikają rozmów na temat rozwiązania problemów ze spłatą zaległości.

Polacy wstydzą się przyznawać do długów

Dwa dominujące odczucia, które towarzyszą zadłużaniu się, to wstyd i strach. Dla ponad połowy respondentów popadnięcie w nadmierne zadłużenie jest wstydliwym problemem. Co trzeci respondent odczuwa strach na myśl o ewentualnym znalezieniu się w stanie nadmiernego zadłużenia - wynika z badania, które zostało przeprowadzone przez zespół Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi SWPS.

Ile czasu poświęcamy na dojazd do pracy

Według danych Eurofound, dojazd do i z pracy zajmuje statystycznemu Polakowi 42,2 minuty dziennie. Dla porównania: mieszkańcy Rumunii poświęcają tej czynności niemal 54 minuty, a Estończycy – 48,5.

Euro traci zdobytą pozycję

Wspólna waluta już wczoraj (18 marca br.) zaczęła oddawać swój dorobek, uskładany w pierwszych dniach tygodnia. Po podejściu w środę w okolice poziomu 1,38 dolara za euro, wieczorem staniała o centa. Ta tendencja była kontynuowana ze sporym impetem.

Korekty na giełdach światowych

Do czternastu razy sztuka, tyle bowiem było wzrostowych sesji pod rząd w ostatnim czasie w przypadku S&P500. Wypada tylko pogratulować bykom. Wątpiący w siłę rynku pewnie się i tak nie przekonali. Może uda się im następnym razem.

Spadki na GPW

Osłabienie byczych zapałów w drugie części sesji (18 marca br.) miało swoją kontynuację, tyle że już w postaci korekty „z prawdziwego zdarzenia”. Indeks największych spółek, największy bohater środowych notowań, zaczął od spadku o nieco ponad 0,2 proc. Już po godzinie handlu skala spadku zwiększyła się do 0,6 proc.

Stacje telewizyjne zarabiają na product placemencie

Największe polskie stacje telewizyjne zarobiły przez pierwsze dwa miesiące tego roku ponad milion złotych na ukrytej reklamie w swoich serialach.

Nasza-Klasa zapłaci karę

5 tys. zł odszkodowania ma zapłacić portal społecznościowy Nasza-Klasa za bezprawne wykorzystanie wizerunku Krzysztofa R. z Głogowa - taką decyzję podjął dziś wrocławski sąd. Wyrok nie jest prawomocny.

Firmy częściej korzystają z outsourcingu

Firmy europejskie coraz częściej korzystają z outsourcingu usług, w tym usług księgowych. Na outsourcing i optymalizację kosztów decydują się również instytucje publiczne.

Większe zabezpieczenie w bankowości internetowej

Banki wdrażają dodatkowe zabezpieczenia transakcji internetowych. Funkcjonalność bankowości elektronicznej w Polbanku została rozszerzona o autoryzację transakcji za pomocą jednorazowych haseł SMS. Stosowany dotychczas certyfikat cyfrowy będzie nadal dostępny.

Niezapłacone opłaty abonamentowe na celowniku fiskusa

Nieopłacony abonament radiowo-telewizyjny będzie egzekwował naczelnik urzędu skarbowego.

Fundacje otrzymają dotacje z budżetu

150 tys. złotych dla Fundacji Dzieci Niczyje na prowadzenie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży w 2010 roku przyznał Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji. MSWiA przekaże również 100 tys. złotych Fundacji Itaka, która będzie obsługiwać telefon interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci. Oferty tych dwóch organizacji pozarządowych otrzymały dofinansowanie w ramach otwartych konkursów.

Dobre prognozy dla złota

Od 12 marca br. cena złota zaczęła ponownie wzrastać, na dzień 16 marca br. złoto kosztowało 1126.65 dolarów za uncję. Historyczny rekord ceny złota wynosi 1226,20 USD i został pobity na początku grudnia ubiegłego roku.

Wzrosty na giełdach

W środę (17 marca br.) na parkietach europejskich ponownie dominowali kupujący, komunikat towarzyszący wtorkowej decyzji FOMC wpłynął na optymizm graczy. Wczorajszy dzień nie przyniósł zbyt wielu danych makroekonomicznych, więc gracze w Europie bazowali głównie na zachowaniu innych światowych parkietów, na których również dominowała strona popytowa.

Nowe stawki w programie Rodzina na Swoim

Od 1 kwietnia br. zaczną obowiązywać nowe stawki w programie Rodzina na Swoim. Górna granica ceny metra kwadratowego mieszkania, do której można uzyskać rządową dopłatę znów wzrasta.

Nowe dowody osobiste są bardziej bezpieczne

Bardziej bezpieczne, umożliwiające elektroniczny kontakt z urzędami, wzbogacone o elektroniczny nośnik danych (tzw. chip) z miejscem na kwalifikowany e-podpis – takie będą nowe wielofunkcyjne dowody osobiste. Rada Ministrów przyjęła 16 marca br. projekt ustawy o dowodach osobistych. Jeśli propozycja MSWiA zyska aprobatę parlamentu i prezydenta, wydawanie dowodów z mikroprocesorem rozpocznie się od 1 stycznia 2011 roku.

Gorzej w budownictwie

Kolejny solidny wzrost w przemyśle i pogłębienie załamania w budownictwie przyniósł luty w zakresie produkcji w naszym kraju. Produkcja przemysłowa zwiększyła się o 9,2 proc. w skali roku, a budowlano-montażowa spadła o blisko jedną czwartą.

Produkcja przemysłowa odnotowała większy wzrost

W lutym br. produkcja przemysłowa zwiększyła się o 9,2 proc. w porównaniu do lutego ubiegłego roku. Po raz drugi zaskoczyła ekonomistów, którzy spodziewali się zwyżki o 8,9 proc. Pozytywna tendencja w tym zakresie utrzymuje się już czwarty miesiąc z rzędu, a jej dynamika wciąż rośnie.

Stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie

Hossa trwająca na światowych rynkach od 9 lutego ub.r., czyli już ponad rok, ma się dobrze. Wywindowała ona giełdowe indeksy i notowania surowców do poziomów, o których się nikomu rok temu nie śniło. I wszystko wskazuje na to, że nic złego jej nie grozi. Przede wszystkim zaś sugeruje to ulubiony refren wszystkich byków: „stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy czas”.

Budowa elektrowni atomowej przyciągnie inwestorów

Po wielu latach dyskusji i zmian koncepcji, dotyczącej polskiej energetyki jądrowej, wreszcie zaczyna się dziać coś konkretnego. Rozstrzygnięta została kwestia lokalizacji elektrowni. Spośród 28 miejscowości, które ubiegały się, by na ich terenie powstała pierwsza w Polsce elektrownia atomowa, wybrano Żarnowiec.

Spadek zatrudnienia wyhamowuje

Stopniowo poprawia się sytuacja na rynku pracy. Liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwach jeszcze się zmniejsza, ale coraz wolniej. Wyraźnie lepiej jest
z płacami. Średnie wynagrodzenie wzrosło w lutym mocniej, niż się spodziewano.

Mniej mieszkań oddanych do użytku

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku do użytku oddano o 31,9 proc. mniej mieszkań niż przed rokiem. Po styczniu spadek sięgał aż 47,1 proc.

Resort pracy o założeniach ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych

Minister Jolanta Fedak rozmawiała na temat zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych z przedstawicielami środowisk naukowo-badawczych. Dyskutanci zgodzili się co do zasadniczego celu zmian – osiągnięcia jak najwyższej emerytury po jak najmniejszych kosztach i co do metody – uproszczenie systemu przez zlikwidowanie zbędnych prowizji i opłat.

Polska chce postawić na rozwój przewozów intermodalnych

Państwo jest zainteresowane rozwojem przewozów intermodalnych oraz kolejowych towarowych korytarzy transportowych – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusz Engelhardt podczas spotkania z przedstawicielami firm logistycznych zrzeszonych w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.

MF o zarządzaniu długiem zagranicznym

Stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec lutego 2010 roku wyniósł łącznie 6.789,6 mln EUR (27.000,9 mln zł).

Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa

Ministerstwo Finansów podało szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa za okres styczeń - luty 2010 roku.

MF: kontrole skarbowe są coraz skuteczniejsze

Dzięki stosowaniu coraz nowocześniejszych technik oraz dokładnym typowaniu podmiotów do kontroli i ustalaniu powiązań biznesowych między nimi w 2009 roku wzrosła skuteczność prowadzonych kontroli skarbowych. Najwięcej – bo 60 proc. wszystkich ustaleń – stwierdzono w zakresie podatku VAT i akcyzy.

REKLAMA