reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zmiany w postępowaniu sądowym

Zmiany w postępowaniu sądowym

Celem przyjętej przez Radę Ministrów nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego jest usprawnienie postępowania sądowego. Wśród zmian pojawi się zaproponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości możliwość nagrywania rozpraw, czyli tzw. protokół elektroniczny.

Projekt noweli umożliwi zapis czynności sądowych z wykorzystaniem najnowszych technologii, czyli sporządzanie w sądach protokołu elektronicznego. Protokół sądowy będzie zapisywany w wersji audio lub audio-wideo.

Utrwalanie przebiegu rozpraw w sposób elektroniczny jest już praktykowane w wielu państwach – w Stanach Zjednoczonych, Australii, Hiszpanii, i Wielkiej Brytanii.

Technologie cyfrowe rejestrujące dźwięk lub dźwięk i obraz pozwalają utrwalić rzeczywiste sformułowania uczestników postępowania sądowego. Umożliwiają także pełne utrwalanie poszczególnych czynności, tak jak one w rzeczywistości wyglądały. Zapis audio lub audio-video zapewnia lepsze podstawy do oceny zebranego materiału dowodowego i kontroli instancyjnej niż tradycyjny protokół (pisemny).

Ustawodawca założył, że w takiej sytuacji protokół tradycyjny zostanie ograniczony do wskazania gdzie i kiedy czynność miała miejsce i kto w niej uczestniczył oraz umieszczenia najważniejszych oświadczeń procesowych stron i rozstrzygnięć sądu.

Istotnym faktem jest ułatwienie pracy sędziemu, który zostanie zwolniony z konieczności dyktowania protokolantowi treści protokołu, co faktycznie może skrócić czas rozprawy.

Więcej: Prawnik.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama