reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Koniunktura coraz bardziej się poprawia

Koniunktura coraz bardziej się poprawia

Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej optymistycznie oceniają sytuację w gospodarce i perspektywy rozwoju. Wyliczany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł w marcu do poziomu najwyższego od półtora roku. Poprawę odnotowują także przedstawiciele firm budowlanych, handlu i usług.

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w polskim przemyśle wyniósł 7 punktów, osiągając poziom najwyższy od września 2008 r. Jego wartość poprawiała się bardzo powoli od września ubiegłego roku. W lutym wynosiła zaledwie 3 punkty, a więc marcowy wzrost jest bardzo wyraźny. Poprawę sygnalizowała prawie co czwarta ankietowana przez GUS firma. W poprzednim miesiącu optymistą był co piąty przedsiębiorca. Dobre nastroje to zasługa coraz wolniej malejącego portfela zamówień i dobrych perspektyw na przyszłość, lepszych niż w lutym. Mniejsze niż poprzednio są trudności w regulowaniu przez firmy bieżących zobowiązań finansowych. Wciąż jednak zbyt duże są zapasy wyrobów, zalegających w magazynach. Firmy sygnalizują, że skala redukcji zatrudnienia będzie mniejsza, niż przewidywano w lutym.

Największy optymizm wykazują przedstawiciele firm farmaceutycznych, producenci wyrobów chemicznych, spożywczych i papierniczych. Wciąż najbardziej niezadowoleni z koniunktury są producenci odzieży i wyrobów tekstylnych.

Wskaźniki makroekonomiczne

Wskaźnik koniunktury w budownictwie zwiększył się z minus 15 punktów w lutym do minus 6 punktów w marcu. To także bardzo pokaźny skok, choć do wartości dodatnich jeszcze daleko. Ostatni raz na plusie wskaźnik był listopadzie 2008 r. Od tego czasu nie może wydostać się nad kreskę, ale jeśli tempo poprawy utrzyma się na podobnym poziomie jak w marcu, być może uda się to w następnym miesiącu. Tym bardziej, że zbliża się sezon znacznie bardziej korzystny dla branży budowlanej. Co piąta firma sygnalizuje poprawę sytuacji, a co czwarta jej pogorszenie.

Na plus wyszedł natomiast wskaźnik koniunktury w handlu, osiągając poziom 3 punktów. W lutym miał wartość minus 3 punkty. Mniej pesymistyczne są oceny bieżącej sytuacji, zaś w przyszłości oczekiwana jest bardziej wyraźna poprawa.

Zobacz też serwis: Inwestycje

Jak zwykle dość zróżnicowane są oceny koniunktury w usługach. Największy optymizm panuje nieodmiennie w firmach zajmujących się działalności finansową i ubezpieczeniową. W tym sektorze usług wskaźnik koniunktury zwiększył się z 27 do 30 punktów, a poprawę sygnalizuje aż 36 proc. podmiotów. Nieznacznie, z 21 do 19 punktów obniżył się wskaźnik w grupie firm związanych z informacją i komunikacją. Z minus 10 do minus jednego punktu zwiększył się wskaźnik koniunktury w gastronomii.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama