CIT: czy będą uproszczenia
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorcy ocenili przepisy podatkowe w Polsce i w Unii Europejskiej. Nasze regulacje wypadają blado w tym zestawieniu. Jako rygorystyczne oceniane są przepisy w zakresie sposobu ustalania podstawy opodatkowania. Taką opinię zaprezentowało 92 proc. respondentów. Tyle samo przedsiębiorców uważa, że przepisy w zakresie sposobu ustalania podstawy opodatkowania sprawiają trudności i zwiększają ryzyko sporu z władzami podatkowymi. Na takie trudności wskazało 91 proc. średnich firm biorących udział w badaniu i 97 proc. firm dużych.
REKLAMA
REKLAMA
Przypomnijmy, że przedmiotem opodatkowania CIT jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. W niektórych przypadkach przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Podatnicy chcieliby ujednolicenia zasad ustalania podstawy opodatkowania w ramach UE. Takie rozwiązanie popiera 86 proc. firm z branży produkcyjnej, 85 proc. z branży budowlanej, 92 proc. firm zajmujących się handlem, 80 proc. świadczących usługi i 77 proc. z branży transportowej/telekomunikacyjnej. Trudno jednak oczekiwać szybkich zmian w tym zakresie. Prace nad wspólną podstawą opodatkowania CIT w ramach UE trwają już od kilku lat i na razie nie wypracowano żadnego kompromisu.
Więcej: CIT: firmy chcą uproszczeń
REKLAMA
REKLAMA