Trwają konsultacje ws. Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji CO2
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami art. 9 ust. 2 pkt 4 i 5, art. 14 ust. 4 oraz art. 17 ustawy z 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji, a także w odwołaniu do ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, na KASHUE spoczywa obowiązek zapewnienia możliwości udziału społeczeństwa przy opracowywaniu projektu krajowego planu rozdziału uprawnień do emisji.
REKLAMA
REKLAMA
- Polska propozycja jest wynikiem przyspieszenia prac analitycznych po grudniowym wyroku Trybunału Europejskiego, który unieważnił wcześniejszy rozdział uprawnień. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z 11 grudnia 2009 r. Polska jest zobowiązana do przedłożenia Komisji nowego KPRU na lata 2008-2012 „bez zbędnych opóźnień”.
Możliwe jest już rozpoczęcie zbierania opinii na temat nowego planu. Naszym celem jest doprowadzenie jak najszybciej do wydania uprawnień na ten rok, a także działanie zgodnie z konstytucyjną zasadą pewności regulacji – podkreślił minister Andrzej Kraszewski.
Sposób rozdziału uprawnień do emisji dla poszczególnych instalacji jest tożsamy z metodyką przyjętą w rozporządzeniu Rady Ministrów z 1 lipca 2008 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008 – 2012 dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (Dz. U. 2008 nr. 202 poz. 1248).
Rozporządzenie to zostało w 2008 roku poddane szerokim konsultacjom społecznym i uzgodnieniom międzyresortowym. Wielkość przydziału uprawnień do emisji dla poszczególnych instalacji jest równa wielkości określonej w obowiązującym rozporządzeniu.
Różnice liczby uprawnień do emisji w poszczególnych latach wynikają z liczby już przydzielonych uprawnień do emisji z krajowej rezerwy.
Propozycja zawiera dodatkowo możliwość uruchomienia o ok. 13 mln ton uprawnień do emisji na lata 2008-2012 więcej niż było to możliwe w latach ubiegłych. Proponuje się, aby dodatkowa rezerwa była przeznaczona na rozliczanie projektów wspólnych wdrożeń - JI (Joint Implementation), zwłaszcza projektów budowy odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji wykorzystania biogazu.
Jest to zgodne z celami polityki klimatycznej i energetycznej, a także będzie sprzyjać realizacji przepisów o eliminowaniu składowania bioodpadów.
Do 23 marca br. możliwe jest składanie uwag i wniosków do przedłożonego przez Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji projektu nowego KPRU.
MŚ/IN
Polecamy: Mała firma Wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.