REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

RPP podniosła stopy, odsetki od zaległości podatkowych w górę

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. W związku z tą podwyżka od 12 maja odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych będą wynosiły 13,5% w stosunku rocznym.

Polskie firmy nie umieją wykorzystać możliwości internetu

Szef zespołu doradców premiera Michał Boni uważa, że polscy przedsiębiorcy nie umieją w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje cyfryzacja i internet. "Generalnie nie umiemy przekładać innowacji na efekty ekonomiczne" - powiedział  Boni.

Ułatwienia dla producentów win gronowych

Sejmowa komisja rolnictwa poparła wszystkie poprawki Senatu do ustawy o wyrobie win, które mają ułatwić działalność produkującym je rolnikom. Rząd był przeciwny takim regulacjom.

Mniej obciążeń administracyjnych w działalności bankowej

Banki będą mieć mniej obciążeń administracyjnych i obowiązków informacyjnych, łatwiej skorzystają z usług outsourcingu. Rozwiązania takie przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji prawa bankowego - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

REKLAMA

Opłata targowa - nowe regulacje

Od 19 czerwca 2011 r. opłatę targową będą płacić właściciele stanowisk na targowiskach innych niż budynki lub ich części. Oznacza to np., że jeśli nawet kiosk na targowisku, z którego prowadzona była sprzedaż, jest uznawany za budowlę i jego właściciel płaci podatek od nieruchomości, to po nowelizacji będzie dodatkowo płacić opłatę targową.

Pożyczki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź będą się mogli starać o pożyczki na usuwanie szkód majątkowych w prowadzonych przez nich firmach. Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi.

Rośnie wartość eksportu polskiej żywności

W latach 2007-2010 wartość sprzedaży polskiej żywności za granicę zwiększyła się o prawie 40 proc., do 53 mld zł - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki. Ocenił, że wzrost eksportu żywności ma charakter trwały.

ZUS: rekordowa ilość zaświadczeń wydawanych od reki

Już ponad 340 tys. zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek wydał ZUS swoim klientom od ręki. Tylko w marcu przedsiębiorcy odebrali na cito blisko 50 tys. takich zaświadczeń.

REKLAMA

BIG: nastroje przedsiębiorców coraz lepsze

W ciągu ostatnich trzech miesięcy znacząco wzrosło bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – wynika z 14. edycji cyklicznego Raportu BIG, przygotowywanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Przedsiębiorcy ostrożni w zatrudnianiu

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, od listopada ubiegłego roku wykazuje nieznaczną tendencją rosnącą - takie informacje podaje BIEC.

MF: zawieszenie działalności nie zwalnia z podatku od nieruchomości

Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości - wyjaśnia w odpowiedzi na interpelację wiceminister finansów Maciej Grabowski. Firma, która zawiesi działalność, może jednak liczyć na niższe stawki.

E-myto. Ruszyła rejestracja w elektronicznym systemie opłat

Od 2 maja można rejestrować się i otrzymać urządzenie (viaBOX) pozwalające na elektroniczną opłatę za drogi płatne. System ten będzie obowiązkowy od 1 lipca br. dla ciężarówek i autobusów - poinformowała Dorota Prochowicz z biura prasowego viaTOLL.

Od 9 maja PARP przyjmuje wnioski na wsparcie e-biznesu

Od 9 maja do 3 czerwca 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli złożyć wniosek na dofinansowanie e-biznesu - informuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Od 1 maja stawka VAT na książki wynosi 5%

Od  1 maja 2011 r. wszystkie książki drukowane są opodatkowane stawką 5% VAT. 

Od 1 maja koniec zwolnień na korzystanie z kas fiskalnych

1 maja wchodzą w życie przepisy nakazujące rejestrację obrotów za pomocą kas fiskalnych m.in. w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych. Resort finansów szacuje, że w związku z tym ok. 150 tys. podatników powinno uruchomić kasy fiskalne.

Zawieszenie działalności bez prowadzenia ksiąg rachunkowych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości, zwalniającą przedsiębiorcę zawieszającego działalność m.in. z obowiązku prowadzenia ksiąg - poinformowała kancelaria prezydenta.

Prezydent podpisał ustawę o efektywności energetycznej

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o efektywności energetycznej. Ustawa ma poprawić wykorzystanie energii oraz promować innowacyjne technologie, które zmniejszają szkodliwe oddziaływanie sektora energetycznego na środowisko. Określa też zasady sporządzania audytów efektywności energetycznej.

Będzie grzywna za brak ewidencji odpadów

Wprowadzenie grzywny za brak ewidencji odpadów oraz kar pieniężnych do 10 tys. zł za naruszenie obowiązków związanych z prowadzeniem zbiorczego zestawienia danych o odpadach - przewiduje uchwalona w czwartek nowelizacja ustawy o odpadach.

Sejm znowelizował ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy

Mniej formalności przy kontrolach i możliwość odstąpienia od kary w przypadku drobnych uchybień u pracodawców, którzy dopiero rozpoczynają działalność - przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, którą uchwalił Sejm.

Do 30 kwietnia korekta danych w imiennych raportach miesięcznych

Do 30 kwietnia 2011 r. płatnik składek zobowiązany jest dokonać sprawdzenia prawidłowości danych zawartych w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych za rok 2010.

Szkoły wyższe nie przygotowują absolwentów do pracy

Z badania Uczelnia Przyjazna Pracodawcom 2010 r  (PKPP Lewiatan) wynika, że szkoły wyższe nie przygotowują absolwentów do życia zawodowego. Pracodawcy narzekają, że młodzi ludzie nie potrafią łączyć teorii z praktyką. Co dziesiąty polski bezrobotny jest absolwentem wyższej uczelni, a od lat tytuł magistra nie daje gwarancji zatrudnienia.

Sejm uchwalił ustawę o handlu emisjami

Sejm uchwalił ustawę o handlu emisjami, z której wynika, że handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych obejmie emisję z instalacji przemysłowych, a także z operacji lotniczych. Zmiany mają ułatwić polskim przedsiębiorcom obrót uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w ramach wspólnotowego systemu obrotu.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 13,1 proc.

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 13,1 proc. wobec 13,2 proc. w lutym - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Opłata targowa - nowe regulacje

Od 19 czerwca 2011 r. opłatę targową będą płacić właściciele stanowisk na targowiskach innych niż budynki lub ich części. Oznacza to np., że jeśli nawet kiosk na targowisku, z którego prowadzona była sprzedaż, jest uznawany za budowlę i jego właściciel płaci podatek od nieruchomości, to po nowelizacji będzie dodatkowo płacić opłatę targową.

Będzie zmiana prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Rząd - zgłaszając pewne zastrzeżenia - opowiadział się za skierowaniem do dalszych prac legislacyjnych poselskiego projektu nowelizacji ustawy o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości.

30 kwietnia br. mija termin stosowania stawki 0% na książki

Już tylko do 30 kwietnia 2011 r. podatnicy mogą stosować stawkę 0% na książki. Od  1 maja 2011 r. wszystkie książki drukowane będą opodatkowane stawką 5%.

Od 1 maja już nie odliczysz kosztów wytworzenia biokomponentów

Od 1 maja 2011 r. przestają obowiązywać przepisy przewidujące specjalną ulgę podatkową w podatku dochodowym od osób prawnych dla producentów biokomponentów do paliw ciekłych. Podatnicy, którzy przed 1 maja 2011 r. nabyli prawo do odliczenia, mogą nieodliczoną do 30 kwietnia 2011 r. kwotę odliczyć w zakresie i na zasadach obowiązujących do 30 kwietnia 2011 r. (art. 11 ustawy z 25 listopada 2010 r.).

Reklamowanie napojów alkoholowych: nowy wzór deklaracji DRA-1

Od 23 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowy wzór zbiorczej deklaracji miesięcznej dotyczącej opłaty ponoszonej przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych (DRA-1). Zmiana wzoru nie wpłynie na sposób rozliczania opłaty czy zakres danych wpisywanych do deklaracji przez przedsiębiorcę.

Możliwe zmiany w rozdziale praw do emisji CO2 na 2012 r.

Możliwa jest modyfikacja rozdziału praw do emisji dwutlenku węgla dla polskich firm na 2012 r. Tak twierdzi minister środowiska Andrzej Kraszewski. Obecne faktyczne emisje przekraczają limity rozdzielone firmom przez rząd na lata 2008-12.

Prezydent podpisał nowe Prawo probiercze

Prezydent podpisał nowe Prawo probiercze - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Ustawa przygotowana przez rząd ma m.in. zwiększyć bezpieczeństwo obrotu wyrobami jubilerskimi.

Dziś mija termin korekty rocznej dla podatników rozliczających się kwartalnie

Przypominamy, ze deklarację VAT-7/K lub VAT-7/D za I kwartał 2011 r. w tym roku należy złożyć do dzisiaj, czyli 26 kwietnia br.

Nowy projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych

Klub PJN złożył w Sejmie projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Zakłada on, że to udziałowcy ocenią czy przedsiębiorca działa na szkodę własnej spółki. Dotychczas - jak tłumaczył wiceszef klubu PJN Paweł Poncyljusz - decydował o tym prokurator.

Większość ankietowanych przez CBOS nie doświadczyło bezrobocia

59 proc. ankietowanych nie jest i nigdy nie było bezrobotnymi, 21 proc. respondentów doświadczyło bezrobocia w przeszłości przez krótki czas, a 9 proc. przez dłuższy czas. 11 proc. stwierdziło jedynie, że obecnie nie jest bezrobotnymi - wynika z sondażu CBOS.

Specjalne strefy ekonomiczne będą utrzymane po 2020 r.

Polska chce utrzymać specjalne strefy ekonomiczne także po 2020 r., kiedy - zgodnie z obecnymi regulacjami - ten instrument powinien wygasnąć. Formuła stref ma jednak zmieniać się w kierunku klastrów - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak.

PIP: pracodawcy mają mniejsze zaległości płacowe

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, żę w I kwartale tego roku liczba przypadków niewypłacenia w terminie wynagrodzeń była o 36 proc. niższa niż w tym samym okresie 2010 roku. Kwota niewypłaconych świadczeń spadła o 40 proc. - z 55,3 mln zł do 33 mln zł.

Rząd przyjął projekt ustawy o usługach płatniczych

Rząd przyjął projekt ustawy o usługach płatniczych, który przewiduje, że na rynek usług finansowych będą mogli wejść nowi dostawcy usług - instytucje płatnicze oraz biura usług płatniczych.

26 kwietnia br. mija termin korekty rocznej dla podatników rozliczających się kwartalnie

Przypominamy, ze deklarację VAT-7/K lub VAT-7/D za I kwartał 2011 r. w tym roku należy złożyć do 26 kwietnia br.

Od 9 maja PARP przyjmuje wnioski na wsparcie e-biznesu

Od 9 maja do 3 czerwca 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli złożyć wniosek na dofinansowanie e-biznesu - poinformowała na swojej stronie internetowej Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Do rozdysponowania jest około 307,5 mln zł.

VAT na książki: koniec okresu przejściowego

30 kwietnia zakończy się okres przejściowy przy wprowadzaniu podatku VAT na książki. Jedną z konsekwencji tego faktu jest już teraz zaostrzenie się konfliktu interesów pomiędzy wydawcami a hurtownikami książek.

Polskiemu pracownikowi zostaje 74 proc. pensji

Polski pracownik przeciętnie otrzymuje na rękę 74 proc. swojego wynagrodzenia brutto - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu PricewaterhouseCoopers. Średnia europejska to 70 proc.

Pierwszy w Polsce proces ws. niedozwolonej reklamy firmy bukmacherskiej

Dzisiaj przed zakopiańskim sądem rejonowym rozpocznie się pierwszy w Polsce proces w sprawie niedozwolonej reklamy firmy bukmacherskiej. Reklama taka widniała podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich w styczniu 2010 roku na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

Polskie firmy mogą rozliczać się z chińskimi w juanach

Polscy przedsiębiorcy współpracujący z firmami chińskimi od poniedziałku mogą rozliczać się w walucie Państwa Środka, a nie jak do tej pory - głównie w dolarach amerykańskich. Wprowadzający takie rozwiązanie bank HSBC chce ograniczyć w ten sposób ryzyko kursowe.

12 mln euro z UE dla firm na innowacje

12 mln euro na przedsięwzięcia innowacyjne mogą zdobyć podlaskie firmy z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Ponad milion Polek pracuje na własny rachunek

Ponad milion Polek pracuje na własny rachunek - wynika z danych GUS. Zdaniem ekspertów z rządowego Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, kobiety decydują się na to ze względu na nierówne szanse na rynku pracy, dla części to jedyna szansa na ucieczkę przed bezrobociem.

Świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego

Każda firma, która wykonuje zadania związane z dostępem do informacji niejawnych ma obowiązek posiadania świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego.

Toksyczne zabawki: importerzy wciąż sprowadzają, celnicy wciąż zatrzymują

W 2010 r. Służba Celna w całym kraju udaremniła 38 przypadków przywozu toksycznych lub niebezpiecznych zabawek. Najczęściej zatrzymywane były: klocki, puzzle, hulajnogi, układanki, zabawki pluszowe i zabawki magnetyczne. Ostatnio celnicy w Mielcu (Podkarpackie) zatrzymali 1,5 tys. dzwonków do rowerów dziecięcych wykonanych z materiałów zawierających toksyczne substancje.

Sejm: ustawa o efektywności energetycznej przyjęta

Sejm przyjął w piątek większość poprawek Senatu do ustawy o efektywności energetycznej, która nakłada na firmy obowiązek pozyskiwania świadectw efektywności energetycznej, tzw. białych certyfikatów.

5 lat na wznowienie postępowania w sprawach gospodarczych

Nowelizacja  Kodeksu postępowania cywilnego zakłada ona dłuższy termin na wznowienie postępowania w sprawach gospodarczych, jeśli przyczyną tego jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o KPC.

PARP wyda 4 mln zł na zwiększenie innowacyjności klastrów

Na inwestycje, m.in. szkolenia i doradztwo, klaster może otrzymać z UE prawie 20 mln zł. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości chce przeznaczyć 4 mln zł na poprawę konkurencyjności i innowacyjności polskich klastrów. Realizacja tego zamierzenia potrwa 20 miesięcy. 

Nie będzie ujednolicenia podstawy CIT?

Rząd jest przeciw propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej rozliczania kosztów podatkowych w CIT w ramach grup przedsiębiorców - poinformował wiceminister finansów Jacek Dominik.

REKLAMA