| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorca łatwiej sprawdzi wiarygodność płatniczą kontrahenta

Przedsiębiorca łatwiej sprawdzi wiarygodność płatniczą kontrahenta

Projekt ustawy o rejestrach dłużników zakłada tańszy i powszechny dostęp do sprawdzenia wiarygodności płatniczej kontrahentów przez przedsiębiorców oraz nowe narzędzia dla BIG-ów do oceny firm i konsumentów. Prace nad tym projektem trwają.

Łatwiejsze i tańsze sprawdzanie wiarygodności płatniczej kontrahentów, nowe narzędzia dla BIG-ów do oceny firm i konsumentów, większa ochrona dla dłużników przed nieuczciwym wpisem - to cele projektu autorstwa MG, który figuruje w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów.

Założenia projektu noweli ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych rząd przyjął w lutym. Ze względu na to, że do końca kadencji parlamentu pozostało niewiele czasu, istnieje ryzyko, że ustawa nie zostanie uchwalona do końca kadencji. Projekt - wpisany do wykazu 24 kwietnia - dotychczas nie trafił do konsultacji.

Zobacz: Jak od 1 lipca 2015 r. zmienią się zasady rozliczania zakupu laptopów i telefonów do firmy

W trakcie prac nad propozycją MG nie udało się przeforsować swoich postulatów odnośnie planowanego przez MF Rejestru Dłużników Należności Publicznoprawnych, w którym mają się znaleźć dłużnicy niepłacący zobowiązań wobec państwa, podlegających egzekucji administracyjnej. Resort finansów obronił propozycję, by BIG-i miały bezpłatny dostęp do rejestru, zaś wierzyciele z administracji publicznej darmowy wgląd do danych posiadanych przez BIG-i.

Zobacz: Mediacje sposobem na rozwiązywanie sporów między firmami

Z kolei Konfederacja Lewiatan bez powodzenia domagała się, by za pośrednictwem BIG-ów odbywała się dystrybucja danych z Rejestru Dłużników Należności Publicznoprawnych. Natomiast Związek Banków Polskich bezskutecznie proponował, by rozważyć możliwość prowadzenia rejestru w ramach partnerstwa wspólnie z BIG-ami. Banki postulowały też, aby także one - podobnie, jak BIG-i - miały pełen dostęp do danych z rejestru.

Nadrzędnym celem nowelizacji - jak deklaruje resort gospodarki - ma być zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego poprzez rozbudowę funkcji informacyjnej biur informacji gospodarczej (BIG-ów).

Zobacz: Uzyskanie dotacji z UE w 2015 roku będzie łatwiejsze?

W założeniach przyjętych przez rząd zaproponowano, by niektóre organy publiczne mogły przekazywać BIG-om informacje o zaległych zobowiązaniach stwierdzonych ostateczną decyzją lub prawomocnym wyrokiem, zwłaszcza tych, co do których rozpoczęto egzekucję. Przekazywane będą mogły być także informacje pozytywne: o terminowym wywiązywaniu się ze zobowiązań. Z systemu tego miałby jednak być wyłączony m.in. KRUS oraz informacje o zaległościach dotyczących niektórych podatków lokalnych, np. podatku rolnego i leśnego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »