REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

E-zwolnienia już od 2017 roku

Rząd przyjął we wtorek projekt wprowadzający elektroniczne zwolnienia lekarskie. Będą one dostarczane do ZUS bez konieczności przesyłania papierowych oryginałów. Projekt przewiduje też zasiłek macierzyński dla samotnych ojców m.in. w przypadku śmierci matki dziecka.

Ulga podatkowa wzrośnie na trzecie i kolejne dziecko

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt podwyższający o 20 proc. ulgę podatkową na trzecie i kolejne dziecko. Oprócz zwiększenia odpisu zmiany pozwolą wykorzystać pełną kwotę ulgi osobom najmniej zarabiającym. Rozliczanie ulgi na dziecko na nowych zasadach będzie możliwe już w zeznaniach podatkowych za 2014 r.

Nowy program e-Podatki od 2015 r.

Ministerstwo Finansów wprowadzi nowy program e-Podatki, zgodnie z przyjętym harmonogramem w 2015 r. Możliwe opóźnienia w jego wprowadzeniu są związane z ulepszeniami, które zapewnią wyższy standard produktu.

Zmiany w pracy tymczasowej

Forum HR, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia oraz Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy, wspólnie z Konfederacją Lewiatan chcą wprowadzenia zmian w pracy tymczasowej poprzez wprowadzenie gwarancji finansowych oraz obowiązku przedkładania informacji corocznie o niezaleganiu ze składkami ZUS.

REKLAMA

Firmy działają bez długotrwałej strategii

Polskie firmy są bardziej elastyczne niż czeskie i niemieckie, ale gorzej radzą sobie na stabilnych, dojrzałych rynkach. To dlatego, że kreatywności menadżerów rzadko towarzyszy długoterminowa strategia oraz wizja – ocenia Tomasz Czechowicz z MCI Management. Dla coraz większej rzeszy przedsiębiorców krajowy rynek jest już zbyt mały, dlatego narodowe czempiony będą walczyły o pozycję europejskich czempionów.

Problemy firm z odzyskiwaniem należności z zagranicy

Wraz z rosnącą wymianą handlową z zagranicą polskie przedsiębiorstwa zgłaszają coraz więcej problemów z zaległymi płatnościami. Terminy spłat się wydłużają, a samodzielne odzyskiwanie należności – przez znaczną odległość, barierę językową czy kulturową – jest dla polskich firm dużym wyzwaniem.

Loteria fantowa również dla organizacji pożytku publicznego

Organizacje pożytku publicznego będą mogły łatwiej urządzać loterie fantowe i gry bingo fantowe - taki ma być efekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych, którą uchwalił w piątek Sejm.

Nowoczesne technologie szansą dla polskich firm

- Start-upy tworzą nie tylko miejsca pracy, lecz również oferują rynkowi nowy standard usług oraz innowacyjne rozwiązania - powiedziała podsekretarz stanu w MG Ilona Antoniszyn-Klik podczas inauguracji Polish Tech Boom: the 1st ever Polish start-up Demo Day in NYC. Spotkanie odbyło się 24 września 2014 r. w Nowym Jorku.

REKLAMA

Projekt oskładkowania zleceń w sejmowej podkomisji

Projekt zakładający oskładkowanie umów zleceń i dochodów z zasiadania w radach nadzorczych trafi jeszcze raz do sejmowej podkomisji - zdecydowała w środę Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Posłowie chcą, by podkomisja przyjrzała się zapisom przejściowym.

Opłacanie składek ZUS przez wspólnika spółki z o.o. przed TK

Oskładkowanie wspólnika spółki z o.o. ponownie stanie się przedmiotem prac Trybunału Konstytucyjnego. TK zajmie się rozpatrzeniem skargi dotyczącej rozliczania i opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.

Wiarygodność kredytową sprawdzisz na poczcie

Polacy mogą już sprawdzić swoją wiarygodność kredytową w ponad 800 oddziałach Poczty Polskiej i Banku Pocztowego. Biuro Informacji Kredytowej chce w ten sposób zwiększyć dostępność swoich usług. Obecnie kont w BIK-u jest ok. 120 tys., a według zarządu Biura swoją wiarygodność kredytową mogłyby sprawdzać miliony Polaków. Oferta jest skierowana szczególnie do tych Polaków, którzy nie mają dostępu do internetu lub nie umieją z niego korzystać.

Mikrofirmy chętne do ekspansji na nowe rynki

Jedna czwarta polskich mikrofirm rozszerzyła w ciągu ostatnich dwóch lat działalność na inne regiony zarówno w kraju, jak i poza nim. To dla nich szansa na większe zarobki pomimo dużej konkurencji. Jak wynika z badań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym, mikroprzedsiębiorcy są zadowoleni z decyzji o ekspansji.

Nowe przepisy o upadłości konsumenckiej podpisane przez Prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę o upadłości konsumenckiej - podała jego kancelaria. Ustawa łagodzi obowiązujące rygory dla konsumentów, którzy chcą ogłosić niewypłacalność. Zdaniem autorów zmiany jest ona potrzebna, bo dotychczasowe prawo jest martwe.

2/3 nowych firm upada w pierwszych latach działalności

Tylko 1/3 firm na polskim rynku istnieje dłużej niż pięć lat. To oznacza, że w pierwszych latach swojej działalności bankrutuje aż 2/3 przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów związane jest to przede wszystkim z brakiem odpowiedniego finansowania ich rozwoju. Według różnych raportów ogólna sytuacja firm w Polsce jednak systematycznie się poprawia.

Zmiany w emeryturach częściowych

We wtorek senacka komisja ustawodawcza zajmie się projektem zmian dotyczącym emerytur częściowych. Zmiany mają na celu realizację majowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował stały charakter wprowadzonego sposobu przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Nowe przepisy spadkowe pomogą uniknąć dziedziczenia długów

Trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi dziedziczenia. Nowe prawo będzie w większym stopniu chroniło spadkobierców przed przejęciem wszystkich długów zmarłego. Wprowadzona zostanie zasada odpowiedzialności za długi spadkowe z dobrodziejstwem inwentarza, w miejsce dotychczas obowiązującej odpowiedzialności nieograniczonej. Projekt zawiera też instytucję prywatnego wykazu inwentarza, co ma chronić interesy wierzycieli zmarłego.

Mediacja i arbitraż jako metoda rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami

Upowszechnienie mediacji i arbitrażu jako metod rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami to główny cel nowych przepisów przygotowywanych przez resort gospodarki. Skutkiem proponowanych zmian ma być m.in. przyspieszenie postępowań przed sądami polubownymi.

Dzięki funduszom unijnym w Polsce nie było kryzysu gospodarczego

Zdaniem Pracodawców RP, fundusze unijne uchroniły Polskę od kryzysu gospodarczego. Już wkrótce do Polski popłynie kolejny strumień unijnych pieniędzy. Z nowej perspektywy do kraju trafi 85,5 mld euro. Dużą rolę podczas aplikowania o środki unijne przez małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywać będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Unia dopłaci do zakupu firmowego samochodu

Na dopłatę unijną w wysokości 9 proc. kredytu mogą liczyć mali i średni przedsiębiorcy kupujący nowe toyoty i lexusy. Aby skorzystać z dofinansowania, nowe auto musi emitować o co najmniej 20 proc. mniej dwutlenku węgla niż dotychczasowy pojazd użytkowany przez firmę. Program uruchomiła Toyota we współpracy z Deutsche Bankiem. Do wydania ze środków unijnych jest 40 mln euro. Może to wystarczyć na zakup nawet 2 tysięcy nowych pojazdów.

Ministerstwo Finansów chce zreformować prawo podatkowe

Ministerstwo Finansów chce uprościć przepisy podatkowe. Przygotowaniem reformy zajmie się Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego. Resort skierował do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania komisji.

Coraz więcej nowych firm to franczyzy

Co roku przybywa zarówno systemów franczyzowych, jak i otwieranych placówek. W 2013 roku ponad 40 proc. firm zanotowało wzrost liczby placówek. Szacuje się, że w tym roku liczba firm działających na licencji znanych marek przekroczy 60 tys. Eksperci podkreślają, że popularność franczyzy wynika z siły marki, oferowanego wsparcia i pomocy w marketingu.

Oskładkowanie umów śmieciowych wstrzyma zatrudnianie nowych pracowników

W opinii Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (IOE), projekt oskładkowania cywilnych umów o pracę w Polsce może spowodować wzrost ponoszonych przez pracodawców kosztów. Pozbawi także Polskę atrakcyjności w oczach zagranicznych inwestorów.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania

Ministerstwo Finansów przedstawiło w projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej nową wersję klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. W przedstawionej wersji znalazły się nowe definicje dotyczące kwestii niezapłaconego podatku.

Oskładkowanie umów zleceń od 2016 r.

Rząd proponował, aby projekt zmian dotyczący oskładkowania umów zleceń uzgodniony w Komisji Trójstronnej wszedł w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia. Z pomysłem nie zgadza się sejmowa podkomisja stała ds. prawa pracy i proponuje, aby oskładkowanie zleceń zaczęło obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Zwiększenie komunikacji elektronicznej z fiskusem

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma umożliwić m.in. wstępne wypełnianie deklaracji podatkowych przez administrację.

Parlament pracuje nad informatyzacją postępowania cywilnego

Usprawnienie i większą informatyzację postępowań cywilnych, m.in. przez zmiany w definicji dokumentu, by obejmowała także pisma elektroniczne, przewiduje projekt nowelizacji kodeksów cywilnego i postępowania cywilnego, którym w środę po raz pierwszy zajęli się posłowie.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach rolnych przyjęta przez rząd

9 września 2014 r. rząd przyjął nowelizację ustawy o ubezpieczeniach rolnych. Wedle jej założeń producenci owoców i warzyw będą mogli liczyć na dopłaty z budżetu do składek na ubezpieczenia. Będzie to możliwe również przy wysokości stawki przewyższającej 6 proc. sumy ubezpieczenia. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

Bezrobocie na najniższym poziomie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 11,7 proc. To najniższy poziom w tym roku. Tak znaczny spadek jest skutkiem poprawy sytuacji na rynku pracy.

Nowe prawo restrukturyzacyjne przyjęte przez rząd

1 czerwca 2015 r. wejdzie w życie ustawa prawo restrukturyzacyjne, które zapewni przedsiębiorcom skorzystanie z procedur restrukturyzacyjnych z zachowaniem ochrony praw wierzycieli.

Umowa na czas określony nie przekroczy 36 miesięcy

Propozycje zmian dotyczące umów na czas określony będą gotowe we wrześniu, rząd powinien je przyjąć w czwartym kwartale roku - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Resort chce, by maksymalny czas trwania umów terminowych wynosił 36 miesięcy.

Nowelizacja prawa budowlanego może zahamować energię odnawialną

W najbliższy czwartek dwie sejmowe komisje ponownie zajmą się projektem nowelizacji prawa budowlanego w zakresie dotyczącym elektrowni wiatrowych. Z projektu zniknął krytykowany zapis o minimalnej odległości wiatraków od zabudowań i lasów, ale branża wciąż nie widzi potrzeby wprowadzania niektórych zmian. Tym bardziej że mogą one zwiększyć wysokość podatków, a to z kolei może zahamować rozwój energetyki wiatrowej.

Nowe prawo działalności gospodarczej

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje kolejny plan zmian w prawie, który ma ułatwić prowadzenie przedsiębiorstw. Do opinii rządu zostały przekazane trzy projekty ustaw: prawo działalności gospodarczej, nowelizacji kodeksu pracy oraz ustawy o uproszczeniu procedur administracyjnych.

Zmiany w ustawie o KRS – opinia przedsiębiorców

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt założeń zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zmiany obejmą np. wprowadzenie uproszczonej procedury wykreślania podmiotów, które nie są aktywne i nie posiadają majątku. Jak postrzegają zmiany sami przedsiębiorcy?

Priorytetem resortu pracy jest oskładkowanie umów-zleceń

Sejm pracuje nad ustawą, która ma zapobiec niepłaceniu przez pracodawców składek z umów-zleceń. W planach rządu jest także zwiększenie udziału umów o pracę, m.in. przez zmiany w prawie zamówień publicznych. Po ograniczeniu roli OFE rząd szuka dodatkowych wpływów do państwowego systemu emerytalnego, który w 2015 r. zanotuje deficyt w wysokości od 61 mld zł do blisko 75 mld zł.

W 2015 r. PFRON będzie mógł wydać prawie 5 mld zł

Zgodnie z przyjętym projektem budżetu państwa na 2015 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie mógł wydać prawie 5 mld zł, bo aż 4,8 mld zł. Najwięcej, bo ponad 3 mld zł będzie przeznaczone na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Możliwy wzrost ulgi podatkowej na dzieci w 2015 r.

3 września 2014 r. rząd przyjął wstępnie projekt budżetu na 2015 r. Przedstawione propozycje obejmą m.in. wzrost ulgi podatkowej na dzieci. Równocześnie jednak nastąpi zamrożenie funduszu płac w budżetówce.

Tworzenie biznesu utrudnia niska inflacja i niewielkie ożywienie gospodarki

Tylko nieznaczne przyspieszenie w gospodarce oraz utrzymująca niska inflacja utrudniają tworzenie budżetu na 2015 rok – podkreśla minister finansów. W przyjętym w środę projekcie budżetu rząd obniżył prognozę wzrostu PKB z 3,8 proc. do 3,4 proc., głównie przez wyhamowanie w gospodarkach strefy euro oraz rosyjskie embargo. To obniży wpływy do budżetu. Za to wydatki będą rosnąć, m.in. w związku ze zmianami w uldze prorodzinnej, w waloryzacji rent i emerytur czy zwiększonymi wydatkami na obronność.

Sejm uchwalił nowe zasady upadłości konsumenckiej

Sejm uchwalił nowelizację prawa upadłościowego i naprawczego oraz dwóch innych ustaw. Nowe regulacje mają przyznawać obywatelom w trudnej sytuacji możliwość szybkiego powrotu do pracy. Wiąże się to również z odzyskanie, zdolności kredytowej.

Zmiany w wartości udziałów spółek z o.o.

Trwają konsultacje w sprawie projektu zmian w kodeksie spółek handlowych, które wprowadzają możliwość tworzenia beznominałowych udziałów w spółce z o.o. jako alternatywa dla tradycyjnego modelu spółki z kapitałem zakładowym.

Zmiany w sprzedaży bezpośredniej i internetowej

Jeszcze w tym roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony konsumentów. Największe zmiany obejmą sprzedaż bezpośrednią i internetową. Sprzedawcy będą musieli zadbać o poinformowaniu kupujących o wszystkich przysługujących im prawach oraz o możliwości odstąpienia od umowy.

Dochody zagranicznych spółek będą opodatkowane

Sejm przedstawił ostateczną wersję ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw. Zmienione przepisy przewidują opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (tzw. CFC, z ang. Controlled Foreign Corporation), czyli zarejestrowanych zagranicznych spółek - córek.

Nowe prawo restrukuryzacyjne korzystne dla podatników

Dobiegają końca prace nad projektem ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Resort sprawiedliwości w ostatniej chwili wprowadził do niego zmiany korzystne dla podatników. Przepisy mają pomóc w ratowaniu firm w kłopotach finansowych.

Resort finansów chce ograniczyć biurokrację związaną z poborem akcyzy

Ograniczenie biurokracji związanej z poborem akcyzy to jeden z celów planowanej przez resort finansów zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. MF postanowiło, że zmniejszając biurokrację można jednocześnie objąć akcyzą papierosy nabijane w automatach.

W drugim kwartale PKB wyższe o 3,3 proc.

GUS przedstawił dane dotyczące wysokości PKB. W ujęciu rocznym wskaźnik wzrósł o 3,3 proc. Nie oznacza to jednak dynamicznego rozwoju gospodarki.

Uproszczony system rozliczania VAT dla usług telekomunikacyjnych w 2015 r.

Prezydent 28 sierpnia podpisał ustawę z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Nowelizacja wprowadza uproszczony, fakultatywny, system rozliczania VAT, tzw. mały punkt kompleksowej obsługi (ang. mini one stop shop, MOSS), w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

Zbyt wysokie minimalne wynagrodzenie dla cudzoziemców

Cudzoziemiec, który chce podjąć się pracy w Polsce musi uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie. Minimalne wynagrodzenie dla cudzoziemca nie może być niższe niż 5475 zł. Konfederacja Lewiatan uważa, że wskazana kwota jest zbyt wysoka.

Kontrowersyjna uchwała NSA w sprawie zwrotu podatku VAT

Naczelny Sąd Administracyjny wydał kontrowersyjną uchwałę dotyczącą zwrotu nadpłaconego podatku VAT i akcyzy. Jej skutki odczują głównie konsumenci, nie zaś producenci i sprzedawcy.

Niekonstytucyjne szybkie oskładkowanie zleceń – opinia przedsiębiorców

Przedsiębiorcy uważają za niekonstytucyjny zbyt krótki, bo tylko 3 miesięczny okres vacatio legis dotyczącyo składkowania umów zleceń. Według Konfederacji Lewiatan stanowi to naruszenie konstytucyjnych zasad ochrony zaufania od państwa oraz dopuszczalności ograniczeń wolności działalności gospodarczej.

Rejestru dłużników należności publicznoprawnych - czy powstanie?

Resort finansów zaproponował utworzenie rejestru dłużników należności publicznoprawnych. Zgodnie z założeniami projektu, jednym z zadań rejestru dłużników miałaby być funkcja prewencyjno-informacyjna. Ma ona szczególne znaczenie dla przedsiębiorców, ponieważ dzięki niej podmioty otrzymywałyby informacje o płatniczej wiarygodności ich potencjalnych kontrahentów.

Trwają prace nad ryczałtem od użytkowania firmowego auta w celach prywatnych

Od przyszłego roku użytkowanie służbowych samochodów do celów prywatnych będzie prawdopodobnie opodatkowane ryczałtem. Eksperci oceniają, że uporządkuje i ułatwi to rozliczenia z fiskusem, bo przedsiębiorcy zamiast poszukiwać sposobu na to, jak obliczać przychód pracownika z tego tytułu, będą po prostu doliczać do podstawy opodatkowania stałą kwotę w zależności od pojemności silnika auta. To jedna ze zmian, jaką zakłada rządowy projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, którym w tym tygodniu ma zająć się sejmowa komisja do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.

REKLAMA