reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe typy obligacji od 1 lipca 2015 r.

Nowe typy obligacji od 1 lipca 2015 r.

Senat opowiedział się za wprowadzeniem w życie nowelizacji przepisów o obligacjach. Zmienione przepisy przyznają firmom możliwość emisji obligacji wieczystych o podporządkowanych. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2015 r.

Całość ustawy wraz z poprawkami senatorowie przyjęli jednogłośnie.

Podczas środowej debaty sprawozdawca senator Witold Sitarz (PO) podkreślał, że ta całkiem nowa ustawa o obligacjach wprowadza nowe możliwości finansowania działalności gospodarczej, poszerzając katalog typów obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa, w stosunku do starej ustawy z 1995 roku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nowa ustawa, jak mówił, wprowadza możliwość emisji tzw. obligacji podporządkowanych oraz obligacji wieczystych. Sprawozdawca dodał, że ustawa nie stosuje się do obligacji NBP i skarbu państwa.

Wprowadzane ustawą obligacje wieczyste, to takie, które nie podlegają wykupowi, a świadczenie emitenta polega na zapłacie odsetek w formie renty wieczystej. Natomiast obligacje podporządkowane to takie, z których zobowiązania - w przypadku upadłości lub likwidacji emitenta - podlegają zaspokojeniu w kolejności wskazanej w warunkach emisji. Dotychczas tego rodzaju obligacje nie mogły być w Polsce źródłem kapitału, gdyż - ze względu na brak odpowiednich przepisów - nie można było ich emitować.

Co wybrać: obligacje czy fundusz obligacji?

Senatorowie przyjęli do ustawy 16 poprawek, w większości doprecyzowujących. Najważniejsza dotyczy konsekwencji za nieprzekazywanie wydruków informacji i komunikatów publikowanych na stronie emitenta do instytucji je przechowującej, a także konsekwencji za nie przechowywanie tych wydruków przez wymagany okres. Senat zaproponował, żeby obowiązywała za to kara grzywny, pozbawienia wolności lub ograniczenia wolności.

Inna przyjęta poprawka wprowadza obowiązek składania w sądzie rejestrowym warunków emisji tzw. obligacji partycypacyjnej. Kolejna poprawka wyraźnie wskazuje, że obowiązek ujawnienia w KRS maksymalnej wysokości kapitału zakładowego dotyczy obligacji zamiennych.

Według resortu finansów, który przygotował ustawę, Polski rynek kapitałowy jest niesymetryczny. Długoterminowe papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa należą do jego najsłabiej rozwiniętych segmentów. Tymczasem w wysoko rozwiniętych gospodarkach, obok emisji akcji oraz kredytów bankowych, to właśnie obligacje są dla przedsiębiorstw jednym z podstawowych źródeł finansowania.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2015 r.

Ułatwienia dla firm w emisji obligacji

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Nowe typy obligacji od 1 lipca 2015 r. / fot. Fotolia
Nowe typy obligacji od 1 lipca 2015 r. / fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama