reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Problemy z pełnomocnictwem do odbioru zwrotu nadpłaty

Problemy z pełnomocnictwem do odbioru zwrotu nadpłaty

W związku z napływającymi skargami związanymi z wątpliwościami co do formy dokumentu wymaganego do odbioru zwrotu nadpłaty podatku przez członka rodziny podatnika, Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do ministra finansów z prośbą o ocenę tego problemu i zajęcie stanowiska w sprawie.

Trudności podatników z odbiorem zwrotu nadpłaty podatku dotyczą zwłaszcza osób starszych i niepełnosprawnych. Niejednokrotnie osoby te z uwagi na stan zdrowia czy ograniczenia ruchowe, nie są w stanie stawić się osobiście w urzędzie, celem odbioru należnego im zwrotu, nie posiadają też rachunku bankowego, ani nie decydują się na zwrot w formie przekazu pocztowego, ze względu na dodatkowe koszty. Wówczas udzielają pełnomocnictwa, zwykle członkowi rodziny, do odbioru zwrotu w kasie urzędu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przepisy Ordynacji podatkowej nie regulują procedury udzielania pełnomocnictwa do odbioru zwrotu nadpłaty. W praktyce pojawiają się więc rozbieżne stanowiska co do formy, w jakiej podatnik powinien udzielić pełnomocnictwa do odbioru zwrotu nadpłaty. W ocenie niektórych organów, pisma upoważniające do odbioru zwrotu nadpłaty wymagają poświadczenia własnoręczności podpisu. Rzecznik otrzymała również odmienne stanowisko, wyrażone w piśmie resortu finansów, zgodnie z którym niezasadne jest dodatkowe żądanie poświadczenia podpisu na pełnomocnictwie w sprawach nieprocesowych dotyczących odbioru nadpłaty, zważywszy na przepisy Ordynacji podatkowej, które nie wymagają poświadczenia własnoręczności podpisu mocodawcy na pełnomocnictwie procesowym.

W związku z powyższym Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do ministra finansów z prośbą o ocenę problemu i zajęcie stanowiska w sprawie, także pod kątem ewentualnych zmian legislacyjnych, uwzględniających szczególną sytuację podatników będących osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Nowe zasady zatrudniania niepełnosprawnych

Źródło: www.rpo.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama