REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeregulowanie rynku pożyczek grozi powstaniem podziemia

pożyczki
pożyczki
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nadmierna regulacja rynku pożyczek pozabankowych, która całkowicie wyeliminowałaby np. niekorzystne dla dłużników chwilówki, może spowodować powstanie podziemia pożyczkowego, na którym będą rządziły zasady mafijne - ostrzega prezes UOKiK Adam Jasser.

"Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że klientami firm pożyczkowych są często ludzie bardzo zdesperowani. Ludzie ci znajdą sposób, żeby nawet te poprawione regulacje i ostrzeżenia zlekceważyć, bo są tak zdeterminowani, by wziąć pożyczkę, że ją wezmą. Nie jesteśmy w stanie działaniami regulacyjnymi zupełnie wyeliminować takich sytuacji z rynku. Możemy ograniczać patologie, redukować skalę, zabezpieczyć tych, którzy pakują się w to nieświadomie" - powiedział Jasser podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych dotyczącego przestrzegania praw konsumentów korzystających z pożyczek i kredytów tzw. bezprocentowych.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak przestrzegał, "ryzyko przeregulowania rynku i jego kompletnego zamknięcia oznacza możliwość powstania olbrzymiego podziemia pożyczkowego, na którym będą działały zasady czysto mafijne egzekwowania zadłużenia. To jest ryzyko, z którego trzeba sobie zdawać sprawę." Zdaniem Jassera instytucje regulacyjne byłyby na takim rynku bezsilne.

"Wolę działać na rynku regulowanym, gdzie mam narzędzia i mogę przeciwdziałać tym patologiom niż to oddać" - zaznaczył.

Jasser relacjonował także posłom działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące ochrony klientów na rynku finansowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Konsument na rynku usług finansowych jest w centrum uwagi działań Urzędu. (...) W III i IV kwartale wydaliśmy kilkanaście decyzji administracyjnych. W toku jest kilkanaście dalszych postępowań. Wśród firm, które mamy pod lupą są zarówno firmy ogólnopolskie, jak i lokalne. Od dłuższego czasu mamy przekonanie, że działania administracyjne nie wystarczą i potrzeba działań regulacyjnych, które będą cywilizować ten rynek" - mówił Jasser.

Podatek od ukrywanych dochodów

Jak powiedział, UOKiK czynnie uczestniczy w pracach legislacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Finansów, a także współpracuje w tej sprawie z Komisją Nadzoru Finansowego.

Poinformował także posłów, iż Urząd prowadzi badanie rynku reklam usług finansowych.

REKLAMA

"W okresie przedświątecznym monitorowaliśmy reklamy wszystkich usług finansowych w sektorze bankowym i pozabankowym. Z tego mogą wyniknąć konkretne postępowania. Oczekujemy, że potwierdzi się to, że już w tych reklamach mamy do czynienia z wprowadzaniem klientów w błąd" - ocenił Jasser.

Jak wyjaśniał, UOKiK rekomenduje resortowi finansów, żeby RSO, czyli podstawowy wskaźnik kosztów kredytu czy pożyczki, musiał być prezentowany w reklamie w odpowiedni sposób i przez odpowiednio długi czas. Takie rozwiązania obowiązują już w innych krajach europejskich i pozwalają klientom dokonać świadomego wyboru.

Lepsza ochrona klientów firm pożyczkowych

Urząd chce także uregulowania kwestii pobierania opłat wstępnych i przygotowawczych.

"Z punktu widzenia klienta liczy się ostateczny koszt zawierania umowy" - powiedział Jasser. Zauważył, że nakładanie opłat bywa polem do nadużyć, gdyż np. dla niektórych firm pobieranie opłat z tytułu kosztów przygotowawczych było sensem działalności i wcale nie miały zamiaru udzielać pożyczek.

"Prokuratura już prowadzi kilka postępowań w sprawie kosztów przygotowawczych. (...) To jest po prostu oszustwem i podlega pod kodeks karny" - poinformował.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA