REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rusza eksport polskich warzyw do Rosji

Pierwsze partie polskich pomidorów z unijnym certyfikatem gwarantującym ich bezpieczeństwo zostaną wysłane w poniedziałek do Rosji - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Dokumentacja ubezpieczeniowa przechowywana przez 5 lat

 Do 5 lat ma być skrócony okres przechowywania przesz płatnika dokumentacji ubezpieczeniowej. Rząd planuje wprowadzić te zmiany od 1 stycznia 2013 r.

Zmiana w opłatach od kopiarek i skanerów

Od 1 lipca 2011 r. zmienia się wykaz kserokopiarek, skanerów i innych podobnych urządzeń reprograficznych oraz związanych z nimi czystych nośników i wysokość pobieranych od nich opłat.

Do 11 lipca informacje o stratach spowodowanych przez bakterię E.coli

Agencja Rynku Rolnego do 11 lipca będzie przyjmowała wnioski dotyczące strat poniesionych przez rolników w produkcji warzyw w związku z wystąpieniem bakterii E.coli.

REKLAMA

Przyspieszenie wzrostu zatrudnienia

Aktualne dane wskazują na przyspieszenie wzrostu zatrudnienia w gospodarce i sektorze przedsiębiorstw, dzieje sie tak głównie za sprawą stabilizacji warunków pracy - wynika z opublikowanego przez NBP kwartalnego raportu na temat rynku pracy.

W wakacyjne weekendy zakaz ruchu dla ciężarówek

Od piątku do ostatniego weekendu sierpnia będą obowiązywały czasowe ograniczenia w ruchu ciężarówek. Ciężarówki w określonych godzinach nie będą mogły wyjechać na drogi.

Więcej firm odczuwa poprawę koniunktury

Poprawę koniunktury sygnalizuje w czerwcu 19 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 16 proc. - tak wynika z informacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Dzień Wolności Podatkowej: od piątku pracujemy na siebie

Od dzisiaj, 24 czerwca, zaczynamy pracować dla siebie i swoich rodzin, wcześniej pracowaliśmy dla rządu. W tym roku Dzień Wolności Podatkowej, uwzględniający wszystkie płacone podatki, przypada właśnie 24 czerwca - poinformowało Centrum im. Adama Smitha.

REKLAMA

Urzędy skarbowe przyjazne przedsiębiorcom nagrodzone przez BCC

61 urzędów skarbowych z całego kraju zostało nagrodzonych przez przedsiębiorców tytułem Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy w tegorocznej, dziewiątej edycji konkursu, organizowanego przez Business Centre Club przy współudziale Ministerstwa Finansów.

Ruszyła akcja "Weź paragon"

Inspektorzy skarbowi od 22 czerwca do końca wakacji będą sprawdzać, czy sprzedawcy i restauratorzy ewidencjonują sprzedaż. Akcja będzie prowadzona głownie w kurortach nadmorskich, w górach i na Mazurach. 

Przedsiębiorcy pozwą ZUS

Przedsiębiorcy składają pozew grupowy przeciw Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o okres przed wrześniem 2008 r., gdy zawieszając działalność gospodarczą nie płacili obowiązkowych składek. Urzędnicy ZUS najpierw takie rozwiązanie sugerowali, a później właściciele firm musieli zaległe opłaty wnieść, na dodatek z odsetkami.

Rządy Mazowieckiego i Bieleckiego najlepiej oceniane przez przedsiębiorców

Właściciele małych i średnich firm za przedsiębiorcze nastawienie najwyżej cenią dwa pierwsze rządy: Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego. Ich zdaniem zdecydowanie nie sprzyjały przedsiębiorcom rządy Jana Olszewskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego i Kazimierza Marcinkiewicza. Tak wynika z badań PKPP Lewiatan i katedry socjologii ekonomicznej SGH, zrealizowanych przez CBOS.

Obywatelski projekt ustawy o płacy minimalnej

Ponad 80 tys. podpisów zebrali dotychczas działacze NSZZ "Solidarność" pod obywatelskim projektem ustawy o wzroście płacy minimalnej - poinformował w poniedziałek lider związku w Łódzkiem Waldemar Krenc.

Produkcja w czerwcu niższa niż w maju

Wzrost produkcji przemysłowej w czerwcu będzie niższy niż odnotowany w maju na poziomie 7,7 proc. rdr, ale powinien przekroczyć 6 proc. - oceniają analitycy Ministerstwa Gospodarki.

Prognoza: w 2011 r. mniej firm zbankrutuje

Dalszy wzrost gospodarczy w Polsce, powinien przynieść efekt w postaci zmniejszającej w 2011 r. liczby upadłości, która pozostanie jednak do 2012 r. na poziomie wyższym niż przed kryzysem w 2008 r. - ocenia TU Euler Hermes.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o grach hazardowych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o grach hazardowych - poinformowała w piątek prezydencka kancelaria. Nowelizacja zakłada m.in. zakaz organizowania i uczestnictwa w grach hazardowych w internecie. W sieci będzie za to można zawierać tzw. zakłady wzajemne.

Ruszyła kampania przeciw wypadkom w budownictwie

"Szanuj życie! Bezpieczna praca na wysokości" - to hasło kampanii promującej bezpieczną pracę w budownictwie. Spoty będą emitowane w czterech stacjach telewizyjnych i dwóch radiowych. Koszt kampanii zamknie się w milionie złotych.

VAT na odpady i akumulatory - nowe przepisy od 1 lipca

Obrót zużytymi akumulatorami, odpadami z tworzyw sztucznych, szkła i gumy będzie podlegał takim samym zasadom opodatkowania VAT, jak handel złomem. Większość przepisów nowelizacji ma wejść w życie 1 lipca 2011 r.

Rekordowa ilość nowych miejsc pracy dzięki inwestycjom zagranicznym

Polska zajęła trzecie miejsce pod względem miejsc pracy stworzonych w Europie w 2010 r. dzięki Bezpośrednim Inwestycjom Zagranicznym (BIZ) - wynika z corocznego badania firmy Ernst &Young. Inwestorzy zagraniczni stworzyli ich u nas ok. 12,4 tys.

Małe dziecko zmniejsza szansę kobiety na pracę

Małe dziecko zmniejsza szansę matki na podjęcie pracy i utrzymanie się w zatrudnieniu; matka trzylatka ma dwukrotnie mniejsze szanse na podjęcie pracy niż kobieta bezdzietna - wynika z badań Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

15 nowych inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych

Agencja Rozwoju Przemysłu wydała od początku roku 15 zezwoleń na uruchomienie nowych inwestycji w zarządzanych przez siebie specjalnych strefach ekonomicznych. Wartość inwestycji to ponad 475,5 mln zł. Powstać ma 580 nowych miejsc pracy - przekazała ARP.

210 mln euro pomocy dla producentów warzyw

Kraje UE zaakceptowały proponowany przez Komisję Europejską pakiet pomocy producentom świeżych warzyw w wysokości 210 mln euro. Będzie to rekompensata za straty poniesione w związku z epidemią zmutowanego szczepu bakterii E.coli (EHEC).

Sąd odroczył wyrok w sprawie prawa do odliczenia VAT

Do 27 czerwca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie prawa do odliczenia VAT wynikającego z obrotu złomem przez spółkę DROP. Na rozstrzygnięcie czekają inne firmy zajmujące się recyklingiem surowców wtórnych.

Opłaty targowej nie zapłaci tylko handlujący w budynku

Od 19 czerwca 2011 r. właściciele stanowisk na targowiskach innych niż budynki lub ich części  będą zmuszeni uiszczać opłatę targową.

E-myto jednak będzie działać od 1 lipca

System elektronicznego poboru opłat za drogi będzie gotowy na czas - zapewniają przedstawiciele firmy Kapsch, która wdraża system. Ma on ruszyć 1 lipca. Także od tego dnia kierowcy aut osobowych będą musieli płacić za przejazd A2 między Koninem a Strykowem.

Spółka walczy z fiskusem o prawo do odliczenia VAT

We wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpozna skargę spółki DROP na decyzję urzędu kontroli skarbowej (UKS), kwestionującą prawo spółki do odliczenia podatku VAT. Na rozstrzygnięcie czekają inne firmy zajmujące się recyklingiem surowców wtórnych.

Organizacje przedsiębiorców apelują o płacenie abonamentu rtv

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podpisała porozumienie z pięcioma organizacjami przedsiębiorców. Sygnatariusze zachęcają firmy do rejestracji posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz terminowego opłacania za nie abonamentu.

63 proc. sprzedawców sprzedaje papierosy nieletnim

Aż 63 proc. sprzedawców nie odmawia, gdy osoba poniżej 18 roku życia chce kupić wyroby tytoniowe - pokazują badania przeprowadzone w ramach Programu STOP18!

40 proc. dużych i średnich firm podniosło pensje

W II kwartale 40 proc. dużych i średnich firm podniosło wynagrodzenia - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP. Podwyżki dostali m.in. pracownicy sektora przemysłowego. W drugim półroczu podwyżki planuje 23 proc. firm.

Inspektor PIP nałoży mandat na pracodawcę

Mniej formalności przy kontrolach i możliwość odstąpienia od kary w przypadku drobnych uchybień u pracodawców rozpoczynających działalność - przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Sejm przyjął poprawki do ustawy zgłoszone przez Senat.

Będą zmiany w przepisach o czasie pracy kierowców

Zmieni się wzór formularza, jaki pracodawca wystawia kierowcom, jeśli byli na zwolnieniu lekarskim - zdecydowali w piątek posłowie. Nowelizacja ustaw o czasie pracy kierowców i o transporcie drogowym dostosowuje polskie prawo do unijnego.

Inspektorzy skarbowi 22 czerwca rozpoczynają akcję "Weź paragon"

22 czerwca inspektorzy skarbowi rozpoczną letnią akcję "Weź paragon". Do końca wakacji będą sprawdzać, czy np. sklepikarze lub restauratorzy w kurortach prawidłowo ewidencjonują sprzedaż - poinformował wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Firmy chcą zmian w zamówieniach publicznych

 Przedsiębiorcy krytykują prawo zamówień publicznych. Uważają, że należy zmienić zarówno przepisy, jak i praktykę. Jako główny problem wskazują kierowanie się przez zamawiających ceną. Urząd Zamówień Publicznych tłumaczy, że można stosować też inne kryteria.

12 czerwca sklepy nieczynne

12 czerwca, w Zielone świątki, pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych, które funkcjonują w niedzielę, powinni mieć wolne. Wolnym dniem w czerwcu będzie również święto Bożego Ciała, które wypada 23 czerwca.

NIP tylko dla firm już od 1 stycznia 2012 r.

Posłowie sejmowej komisji finansów publicznych opowiedzieli się w czwartek za likwidacją od 1 stycznia 2012 r. NIP dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a firmy otrzymają go bez decyzji administracyjnej naczelnika US. Rząd planował wprowadzić te zmiany od 2013 r.

Sejm. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Sejm w piątkowym głosowaniu uchwalił ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który pozwala na ponowne przeliczenie świadczeń emerytalnych. W głosowaniu wzięło udział 420 posłów; 265 było za, 153 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Poprawki senackie do ustawy o naziemnej telewizji cyfrowej

11 poprawek zaproponował w czwartek Senat do ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z nią, do końca lipca 2013 r. nadawanie analogowe wyłączą: Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, regionalne programy telewizyjne), Polsat, TVN, TV4 i Telewizja Puls.

Polscy producenci rolni stracili już 145 mln zł przez epidemię EHEC

Polscy producenci rolni stracili już 145 mln zł i tracą 10 mln zł dziennie z powodu epidemii EHEC - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Zmiany w ustawie o VAT dotyczące obrotu surowcami wtórnymi

Posłowie zarówno koalicji, jak i opozycji zadeklarowali w środę poparcie dla proponowanych przez rząd zmian w ustawie o VAT, które mają wyeliminować patologie w obrocie surowcami wtórnymi.

GDDKiA: już 2 mln zł przedpłat w systemie e-myta

2 mln zł są już na koncie systemu e-myto, czyli elektronicznego systemu poboru opłat za przejazdy autostradami i drogami krajowymi - poinformowała sejmową komisję infrastruktury Magdalena Jaworska, wicedyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Profil zaufany ułatwi korzystanie z elektronicznej administracji

Od  9 czerwca 2011 r., można skorzystać z tzw. profilu zaufanego, czyli bezpłatnej formy podpisu elektronicznego ułatwiającego korzystanie z elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Eurowiniety: opłaty będą zależały od emisji zanieczyszczeń

Od 2013 roku opłaty drogowe dla ciężarówek będą mogły być podwyższone w zależności od poziomu emitowanych zanieczyszczeń i hałasu. Parlament Europejski ostatecznie poparł we wtorek nowelizację dyrektywy o tzw. eurowinietach.

Rząd przyjął założenia ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych

 Rząd przyjął we wtorek założenia kolejnej ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych i ograniczaniu barier administracyjnych. Projekt wprowadza m.in. dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu czy zbiorowe interpretacje podatkowe.

O wygraniu przetargu decyduje niska cena

Ponieważ urzędnicy boją się oskarżeń o korupcję, głównym kryterium decydującym o wyborze oferenta w większości zamówień publicznych jest niska cena - uważają eksperci. Ich zdaniem, takie podejście odbija się na jakości inwestycji.

Nieprawidłowości w handlu internetowym

 Nieprawidłowości na ponad 4,5 mln zł w handlu internetowym wykryli w ub. roku urzędnicy kontroli skarbowej z woj. śląskiego. Kontrolerzy sprawdzają sprzedawców w sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych.

ZUS: kwoty przychodu od 1 czerwca 2011 r.

 ZUS ogłosił kwoty przychodu odpowiadające 30 %, 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2011 r.

Prezydent podpisał ustawę o wyrobie win

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał w piątek ustawę uchwaloną przez Sejm w maju o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnego i ułatwiają rolnikom produkcję win.  

Spółki na Cyprze: nie będzie już tak korzystnie

Jeśli do końca roku zakończą się procedury zmian w polsko-cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, to od 1 stycznia 2012 r. zakładanie spółek na Cyprze nie będzie już takie korzystne jak obecnie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.

Ceny ogórków i pomidorów niskie, ale mało kupujących

Z powodu epidemii w Niemczech hurtowa cena ogórków i pomidorów jest niska, lecz popyt na nie jest mniejszy – tak wynika z informacji podanych przez Małgorzatę Skoczowską, rzeczniczkę rynku rynku hurtowym w Broniszach pod Warszawą.

Firmy z Europy Środkowo-Wschodniej same wychodzą z kryzysu

Duże firmy z Europy Środkowo-Wschodniej same, bez np. pomocy finansowej rządów, wychodzą z kryzysu - stwierdza raport firmy doradczej Deloitte. Według opracowania, poważnym problemem polskich firm są małe nakłady na badania i rozwój.

REKLAMA