REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

500 mln zł na nowe miejsca pracy

REKLAMA

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak zapowiedziała uruchomienie 500 mln zł dla przedsiębiorców na tworzenie nowych miejsc pracy. W tej sprawie szefowa resortu ma podpisać w środę wniosek do ministra finansów Jacka Rostowskiego.

 

REKLAMA

"Dzisiaj podpisujemy kolejny wniosek do ministra finansów o uruchomienie 500 mln zł na interwencje na rynku pracy" - podkreśliła na środowej konferencji prasowej minister pracy.

Jak wyjaśniła, resort pracy ma możliwość interweniowania na rynku pracy poprzez "podatek, który płacą przedsiębiorcy, czyli poprzez Fundusz Pracy". "Uważamy, że absolutnie nie można ograniczać środków, które można do końca roku wykorzystać" - zaznaczyła.

REKLAMA

Fedak poinformowała, że z Funduszu Pracy udzielane są dotacje na: tworzenie nowych miejsc pracy, przygotowanie pracowników dla inwestujących przedsiębiorców lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. "Jesteśmy w stanie do końca roku wykorzystać 500 mln zł" - zapewniła.

"W ciągu czterech lat na te wszystkie programy przekazaliśmy kilka miliardów złotych, obniżając stopę bezrobocia o prawie 1,5-2 proc. Dlatego nie możemy przejść do porządku dziennego nad tym, że minister finansów przeznacza te środki na zmniejszenie deficytu, a nie na tworzenie nowych miejsc pracy" - oceniła szefowa resortu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister pracy zwróciła uwagę, że kwota zgromadzona w Funduszu Pracy jest zdecydowanie wyższa niż środki, które resort pracy proponuje uruchomić - w wysokości 500 mln zł. "Ona wynosi kilka miliardów, dlatego że cały przychód Funduszu Pracy to około 10 mld zł. Natomiast my uruchamiamy tylko tyle, ile możemy wykorzystać do końca roku. (...) Ponieważ mamy wrzesień, to mamy tylko kwartał na wykorzystanie tych środków" - powiedziała. Jej zdaniem, należy się spodziewać nadwyżki Funduszu Pracy na koniec roku.

W opinii Fedak, należy zastanowić się nad "całą polityką wydatkową państwa". "Jeżeli źródłem rozwoju jest popyt wewnętrzny, to nie możemy ograniczać wydatków budżetu państwa. Należałoby się zastanowić także nad wstrzymaniem zwolnień w administracji do czasu, kiedy i rynki się uspokoją i ten wzrost (gospodarczy - PAP) będzie po prostu trwały" - dodała.

Fedak zaznaczyła, że warto rozważyć ulgę dla tych, którzy tworzą nowe miejsca pracy. "Mogłoby to być w podatku korporacyjnym, czyli CIT" - wyjaśniła.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak przekonywał na konferencji prasowej, że PSL podkreśla potrzebę tworzenia miejsc pracy. Wskazywał na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, tworzenie miejsc pracy, wspieranie ludzi, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą.

"I w tym kontekście bardzo ważne jest, aby wykorzystać te środki w maksymalnie możliwym zakresie" - powiedział Pawlak.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA