REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spłata długu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rolnicy mogą uchronić się przed egzekucją?

Każdy zadłużony rolnik może sięgnąć po rozwiązanie pozwalające na oddłużenie oraz zachowanie gospodarstwa. Jest nim restrukturyzacja, która zapewnia ochronę przed wierzycielami i egzekucją komorniczą, nawet jeśli została już wszczęta. A najtańszą tego typu procedurą jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Korzystając z tej możliwości, można ubiegać się o pomoc publiczną. Zupełnie inną opcją jest upadłość, której skutkiem jest oddłużenie. Jednak niestety wiąże się to z całkowitą likwidacją upadłego majątku.

Jakie długi windykować w pierwszej kolejności?

W ciągu ostatniego pół roku 1/3 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zmagała się z opóźnieniami w płatnościach od kontrahentów, wynoszącymi ponad 60 dni. Związane z pandemią przestoje w działalności i brak oczekiwanych przychodów zmotywowały przedsiębiorców do odzyskiwania przeterminowanych oraz zakończonych bezskuteczną egzekucją długów.

Jak najlepiej poradzić sobie z pętlą zadłużenia?

W dniu 17 listopada obchodzony jest w Polsce Ogólnopolski Dzień bez Długów, jednak nie dla wszystkich jest to data do świętowania. Jak wynika z badań TNS Polska dla Krajowego Rejestru Długów już 46% Polaków nie reguluje terminowo swoich zobowiązań. Zadłużenie Polaków to już ponad 40 miliardów złotych, z czego rekordzista jest zadłużony na kwotę 117 mln zł. Kim jest zadłużony Polak oraz jak najlepiej poradzić sobie z pętlą zadłużenia?

Zwolnienie z długu a zgoda dłużnika

Do zwolnienia z długu konieczne jest zawarcie umowy pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, bowiem samo oświadczenie woli wierzyciela, który zrzeka się przysługującej mu wierzytelności jest niewystarczające. Oznacza to, że nie jest możliwe zwolnienie z długu bez zgody dłużnika.

REKLAMA

Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Instytucja jaką jest powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne służy pozbawieniu tytułu wykonawczego wykonalności w całości bądź części. Niewątpliwie takie uprawnienie przyznane dłużnikowi służy obronie merytorycznej jego interesów podczas toczącego się postępowania egzekucyjnego. Polega przede wszystkim na wykazaniu bezzasadności postępowania klauzulowego bądź zwalczaniu dopuszczalności egzekucji.

Dlaczego Polacy popadają w długi?

Jak wynika z danych i sporządzonych raportów, Polacy coraz częściej borykają się z problemami finansowymi. W 2013 r. aż 33 proc. Polaków twierdziło, ze nie ma wystarczających środków finansowych na zaspokojenie wszystkich podstawowych potrzeb. Największy problem można zauważyć wśród osób młodszych.

Przybywa młodych dłużników, jak walczyć z długami?

Wedle najnowszych danych, przybywa dłużników w grupie wiekowej 18-35 lat. Takie osoby traktują kredyty oraz pożyczki w większości jako przywilej, a nie ostateczność, popadając w coraz większe zadłużenie. Jak walczyć z długami? Jak poradzić sobie z kłopotami finansowymi?

Wstąpienie wierzyciela w prawa dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego

Postępowanie egzekucyjne prowadzi do zaspokojenia wierzytelności wierzyciela. W trakcie tego procesu dłużnik ma prawo posługiwać się przysługującymi mu instrumentami prawnymi, jednak często jego działania utrudniają windykację. Przepisy prawa przewidują jednak możliwość wstąpienia wierzyciela w prawa dłużnika. Na czym polega ta zamiana?

REKLAMA

Zajęcie rachunku bankowego w drodze egzekucji

W drodze egzekucji administracyjnej i sądowej odpowiedni organ dokonuje zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego. W pierwszej kolejności ustanawia blokadę na wszystkich kontach dłużnika do wysokości egzekwowanej kwoty.

Jak dochodzić odpowiedzialności od poręczyciela?

Poręczenie to jedno z najczęściej spotykanych zabezpieczeń wierzytelności. Poręczenia może udzielić każda osoba fizyczna. Poręczenia może udzielić każda osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, osoba prawna oraz tzw. ułomna osoba prawna, czyli podmiot, który nie posiada osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną.

Jak złożyć wniosek do komornika?

Ściąganie należności przysługujących wierzycielowi przez komornika możliwe jest dopiero po udowodnieniu istnienia roszczenia i dokonaniu kilku czynności formalnych.

Jak odzyskać dług?

Jakie prawa przysługują wierzycielowi, gdy chce skutecznie odzyskać dług? Czy istnieją pozasądowe, alternatywne drogi jego wyegzekwowania? Dowiedz się w jaki sposób można odzyskać swój dług.

Spłata długu z pominięciem komornika, a opłata egzekucyjna

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne, od kwot które wyegzekwuje od dłużnika. Są to stałe opłaty w wysokości od 8% do 15% w zależności od zastosowanego środka (sposobu) egzekucyjnego. Jeżeli komornik nic nie wyegzekwuje od dłużnika, wówczas nie pobiera żadnej opłaty, która uzależniona jest od jego efektywnej pracy i jego skuteczności.

REKLAMA