REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odnawialne źródła energii

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

Dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła przysługuje każdemu. Czy Twoi klienci o tym też wiedzą?

Podczas zmiany źródła ciepła Twoi klienci mogą skorzystać z dodatkowego wsparcia finansowego. Od 2021 roku, opłaty związane z zakupem i unieważnianiem "białych certyfikatów" widoczne na rachunkach za energię mogą zostać zwrócone jako środki wspierające inwestycję w bardziej efektywne źródła ciepła. EnMS Polska pełni rolę operatora programów dofinansowań, oferując swoje wsparcie zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorstwom w procesie uzyskiwania finansowego wsparcia.

Budżet projektu farmy wiatrowej na Bałtyku to 4,73 mld euro

Zarząd i rada nadzorcza Orlenu wydały warunkowe decyzje inwestycyjne dotyczące uruchomienia fazy budowy projektu morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Bałtyku, o maksymalnej mocy do 1200 MW. Całkowity budżet projektu szacowany jest na ok. 4,73 mld euro.

Kryzys energetyczny. Jak firma może zaoszczędzić na energii?

Rosnące ceny paliw energetycznych i niestabilna sytuacja geopolityczna sprawia, że wielu przedsiębiorców poszukuje sprawdzonych sposobów na oszczędności energii i zabezpieczenie ciągłości dostaw. Jakie działania warto obecnie podjąć?

REKLAMA

Inwestycja w zieloną energię inwestycją w przyszłość także dla podmiotów z sektora MŚP?

Unia Europejska prowadzi politykę klimatyczną, dzięki której do 2050 r. ma zostać osiągnięta neutralność klimatyczna. Wyrazem tych działań jest przyjęcie nowej strategii rozwoju – „Europejski Zielony Ład”. Obok wszechobecnej transformacji cyfrowej, aktualnie to właśnie transformacja ekologiczna nabiera na znaczeniu, co powoduje, że zielona energia jest jednym z najbardziej perspektywicznych obszarów inwestycyjnych – który wbrew pozorom nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dużych podmiotów gospodarczych.

Prezes PGE Obrót: net-billing zapewni rozwój energetyki obywatelskiej

Od kwietnia br. wprowadzony został nowy model rozliczania gospodarstw, które korzystają z fotowoltaiki tzw. net-billing. Zdaniem prezesa zarządu PGE Obrót Mariusza Rędaszka, nowe podejście ma zapewnić dalszy rozwój energetyki obywatelskiej, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo dostaw energii.

Coraz więcej firm chce przechodzić na zieloną energię

Nowa polityka energetyczna Polski zakłada przyspieszenie inwestycji w OZE. Czy w związku z tym więcej firm będzie inwestować w zieloną energię?

Energia z OZE – Polska osiągnęła cel na 2020 r.

Pozyskiwanie energii z OZE jest elementem transformacji energetycznej, która już ma miejsce w całej Europie. Jaki udział w pozyskiwaniu energii w Polsce mają odnawialne źródła energii?

REKLAMA

Zielony wodór z OZE w Polsce

"Zielony wodór z OZE w Polsce"- raport jest początkiem dyskusji nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii do produkcji wodoru - poinformował podczas wtorkowej prezentacji raportu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Globalny rozwój energii odnawialnej będzie wymagał 5,2 bln dolarów inwestycji do 2050 r.

Globalny rozwój energii odnawialnej będzie wymagał 5,2 bln dolarów inwestycji do 2050 r. - wynika z analizy EY. Oprócz znanych technologii energetycznych, jak energia słoneczna i wiatrowa potrzebne będzie zbadanie potencjału biopaliw, energii jądrowej i wychwytywania dwutlenku węgla.

Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.

Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

Bartosz Bąbrych: Pogłoski o śmierci polskiej fotowoltaiki są mocno przesadzone

Trend na niezależność energetyczną i wytwarzanie własnego prądu jest już nie do odwrócenia - uważa Bartosz Bąbrych.

Ekologia: Polska w ogonie czołówki

Bycie zielonym po prostu popłaca, wpływa pozytywnie nie tylko na środowisko, ale także na gospodarkę i społeczeństwo – wynika ze wspólnych badań Uniwersytetów Yale i Columbia. Dlatego niepokojący jest fakt, że w rankingu najbardziej zielonych państw, Polska znalazła się na jednym z ostatnich miejsc.

Czy panele fotowoltaiczne to najtańsza energia w Polsce? [VIDEO]

Fotowoltaika dogania farmy wiatrowe pod względem wytwarzanej energii elektrycznej. Jednak jej dynamiki rozwoju nie uda się utrzymać. Dla obu tych form OZE przyszłością powinno stać się wykorzystanie wodoru.

Przyszłość odnawialnych źródeł energii w Polsce

Odnawialne źródła energii (OZE) przeżywają swój rozkwit. Wprawdzie przez pandemię nieco zahamowały, ale kolejne lata z pewnością przyniosą rozwój w tej dziedzinie. Jakie wyzwania czekają na producentów OZE?

Czy 2021 rok będzie rokiem OZE?

Rok 2021 to dla branży OZE przede wszystkim czas na jak najszybsze wykorzystanie dostępnych już na rynku instrumentów. Jaki będzie ten rok dla zielonej energii?

Jest europejskie porozumienie ws. wodorowego IPCEI

Mechanizm IPCEI (Important Projects of Common European Interest) to jeden z kluczowych mechanizmów nowej polityki gospodarczej UE, który ma na celu wspierać europejski przemysłu w strategicznie ważnych dla UE sektorach gospodarki.

Prezes URE rozstrzygnął pierwszą tegoroczną aukcję OZE

3 listopada br. odbyła się pierwsza w tym roku aukcja OZE Aukcja była przeznaczona dla instalacji istniejących i dedykowana źródłom, które wykorzystują wyłącznie biogaz rolniczy, w tym w wysokosprawnej kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW.

Zeroemisyjny system energetyczny w ramach PEP 2040

Transformacja będzie obejmować wiele sektorów, jednak to energetyka odgrywa szczególnie ważną rolę w procesie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Zaktualizowana „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” uwzględnia to w swoich założeniach.

Elektrownie atomowe drogie i nieopłacalne

W Polsce uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej przewidziano na 2033 rok. Jej budowa ma się rozpocząć w 2026 roku, a dokładna lokalizacja ma być znana w przyszłym. Do roku 2040 w Polsce ma działać już w sumie sześć reaktorów bloków jądrowych. W latach 2040–2045 około 1/5 produkcji energii w Polsce ma już pochodzić z atomu.

Odnawialne źródła energii. Firmy inwestują w fotowoltaikę

Fotowoltaika jest obecnie najszybciej rozwijającym się obecnie segmentem OZE w Polsce. Zapowiadany jesienią wzrost kosztów w postaci wyższych rachunków za prąd powoduje, że firmy zaczynają szukać oszczędności. Tym bardziej, że ich sytuacja została już mocno zachwiana przez sytuację związaną z koronawirusem.

Ustawa o OZE znowelizowana

Sejm znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii. Odsunie to w czasie wejście w życie części ustawy o OZE regulującej m. in. system wsparcia dla najmniejszych zielonych źródeł i kwestii aukcji.

Energetyka wiatrowa w Polsce

Rok 2015 jest rokiem przełomowym dla branży energetyki odnawialnej. Doczekaliśmy się wejścia w życie ustawy o OZE, czyli regulacji wygaszającej stary system wsparcia oparty na zielonych certyfikatach i zastępującej go modelem aukcyjnym. Następuje fundamentalna zmiana filozofii finansowania dalszej rozbudowy portfela OZE, z początkowo dość hojnego, ale niestabilnego systemu certyfikatów, na formułę tańszą i oferującą niższe, ale za to bardziej przewidywalne wsparcie.

Sejm uchwalił ustawę o odnawialnych źródłach energii

Sejm uchwalił w piątek ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE). Rządowa propozycja wprowadza nowe zasady wspierania energii wytwarzanej z takich źródeł. Posłowie wcześniej przyjęli część spośród 64 poprawek do projektu, zgłoszonych w II czytaniu.

REKLAMA